Kísértetfalu. Gerdály a szászok elköltözése nyomán elnéptelenedett, a házakat bukarestiek kezdték felvásárolni
Fotó: Wikipédia
Álhírek miatt kénytelen a napi teendők végzése helyett magyarázkodni a Szeben megyei Brulya község polgármestere és önkormányzatának több alkalmazottja.
2024. április 30., 20:212024. április 30., 20:21
A nyilvánosságban időről időre felbukkanó hír szerint az egykori szász községhez tartozó Gerdályon két-háromezer lejért lehet házat vásárolni.
„Láttam, hogy újra terjesztik ezt a hírt, és újra elkezdtek e-maileket küldeni és telefonon hívni. Zaklatnak, de ha hívnak, válaszolok és elmagyarázom. Rosszabb, amikor a községházát hívják, és megakadályozzák, hogy az emberek a munkájukat végezzék. Nem értik meg, hogy ez hamis információ. Az egy dolog, hogy nem értik, de azzal is vádolnak minket, hogy valójában magunknak akarjuk megtartani a házakat. Felelősségre vonnak, megkérdezik, hogy miért nem 3000 lej az ár? Vannak emberek, akik egyszerűen nem értik, amit mondanak nekik. Azt mondják, hogy magunknak akarjuk megtartani az ingatlanokat, ezért mondjuk nekik, hogy nincs olyan, hogy 2000 lejes ház” – tette hozzá a polgármester a Turnul Sfatului portálnak nyilatkozva.
Hozzátette: a gerdályi házak 90-95 százalékának van tulajdonosa, három-négy ingatlan tulajdonosairól viszont valóban nem tudni semmit.
„Kétezer lejért legfeljebb állatot, egy igavonó lovat lehet vásárolni. Jelenleg a településnek mintegy 10-12 állandó lakosa van” – mondta az elöljáró.
Gerdály elnéptelenedett falu Szeben megye keleti határán. Közigazgatásilag Brulya községhez tartozik. Erdélyi szászokkal telepítették be a középkorban. A 20. század végén a németek kivándoroltak, a román lakosok városra költöztek, így a település elnéptelenedett, az épületek elromosodtak.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
szóljon hozzá!