Megengedhetik maguknak. Kolozs megye mellett a Szilágyságot is a Tárnica-tóból látják el jó minőségű ivóvízzel
Fotó: Barabás Ákos
Erdély legnagyobb uniós beruházása valósulhat meg a következő öt évben: Szilágy és Kolozs megye 750 ezer lakosa jut minőségi ivóvízhez, miután 235 településen építik ki vagy korszerűsítik a víz- és szennyvízhálózatot. A 350 millió eurós vissza nem térítendő támogatásra régóta szükség van, állítják az illetékesek.
2019. szeptember 04., 14:572019. szeptember 04., 14:57
2019. szeptember 05., 12:402019. szeptember 05., 12:40
Erdélyi szinten mindenképp, de országos viszonylatban is az egyik legnagyobb uniós fejlesztésre írta alá a finanszírozási szerződést a bukaresti kormánnyal az Európai Unió. Brüsszel pénteken bólintott rá arra, hogy mintegy 350 millió euró vissza nem térítendő támogatást nyújtson Szilágy és Kolozs megye víz- és csatornahálózatának kiépítésére, korszerűsítésére.
„Szilágy megye számára nagyon fontos ez a projekt, mivel az utóbbi 4-5 évben elapadtak a kutak, és vízproblémák jelentkeztek” – nyilatkozta a Krónikának Szilágyi Róbert, a Szilágy megyei önkormányzat alelnöke a projekt kapcsán. Az RMDSZ-es elöljáró szerint a megye egyetlen víztározója, a varsolci nem tud elég jó minőségű ivóvizet biztosítani, az ottani víz hosszas tisztítást, kezelést igényel.
A szomszédos Kolozs megyét és Kolozsvárt ellátó Tárnica-tóban ellenben kiváló minőségű a víz, így a projekt keretében a szilágyságiaknak is innen szállítanák a megyehatáron keresztül az ivóvizet. A gyalui víztározóból Bánffyhunyadon, Váralmáson keresztül jutna el a fővezeték Zilahra.
Az áfával együtt 422 millió eurós befektetés 85 százalékát – 352 millió eurót – az Európai Unió állja, 13 százalék – 45 millió euró – az állami költségvetésből érkezik, míg 2 százalékot – 7 millió eurót – a helyi önkormányzatok biztosítanak. Újabb 69 millió eurót a rendszergazda Szamos vízgazdálkodási vállalat nyújt a beruházás egyik fő haszonélvezőjeként.
308 kilométer új szennyvízcsatornát fektetnek le, és újabb 70 kilométernyit cserélnek ki. Szilágyi Róbert, a megyei önkormányzat alelnöke szerint a beruházás ezzel távolról sem ér véget, 99 új víztározó egységet, víztisztító állomást és derítőtelepet is építenek – utóbbiból hármat fel is újítanak –, illetve 72 új szivattyútelep is létesül, illetve 3-at felújítanak.
Szilágyi Róbert elmondta, az óriásberuházást szakaszokra bontották, így ennek keretében 32 közbeszerzési eljárást írnak ki, ebből 26 kivitelezésre, 4 szolgáltatásra és 2 beszállításra vonatkozik. A tenderek egy részének július végén le is járt a határideje, például a vezetékes víz biztosítására Zilah–Szilágysomlyó–Szilágycseh útvonalon két cég jelentkezett. Akárcsak a szilágysomlyói vagy a szilágycsehi víz- és csatornahálózat kiépítésére, bővítésére. Szamosudvarhely és Náprád között szintén a beruházás első szakaszában épülhet ki a vízhálózat és Zsibó víz- és csatornahálózatát is első körben korszerűsítik, bővítik.
A megyei tanács alelnöke elmondta, a pályázat feltétele volt, hogy a vezetékes vizet csak 50-nél, míg a szennyvízelvezetést 2000-nél nagyobb lélekszámú településeken oldhatják meg, így azokon a településeken, melyek nem felelnek meg a feltételeknek, kormányzati pénzből próbálták megoldani. A magyarlakta községek közül Kraszna, Varsolc, Krasznahorvát, Szilágyperecsen, Magyarkecel, Krasznahídvég, Somlyóújlak, Sarmaság, Kémer, Kárásztelek, Szilágybagos, Ipp, Szilágynagyfalu, Márkaszék kap új vagy felújított vízhálózatot, míg Zilahon, Szilágysomlyón, Szilágycsehen, Zsibón és Sarmaságon a szennyvízvezeték is megújul, bővül.
Szilágyi Róbert szerint a közbeszerzési eljárások decemberre járnak le, és amennyiben nem lesznek óvások, és az időjárás is megfelel, a jövő év elején elkezdődhet a tulajdonképpeni munka.
Várhatóan a jövő év elején kezdődhetnek a munkálatok a Kolozs és Szilágy megye vízellátását biztosító óriásprojekt keretében (képünk illusztráció)
Fotó: Veres Nándor
Vákár István, a Kolozs megyei önkormányzat alelnöke lapunktól értesült arról, hogy a több hónapos várakozás után Brüsszel is aláírta a finanszírozási szerződést; szavai szerint a két önkormányzat és a kormány már egy éve vár erre. „Nagyon jó hír, hogy végre aláírták” – értékelte a Krónikának az RMDSZ-es politikus, aki szerint még a várakozási idő alatt elindították az engedélyezési folyamatot.
A projekt elsősorban Szilágy megye számára fontos, értékelte a Kolozs megyei alelnök, rámutatva: a Tárnica-tó vize sokkal jobb minőségű, mint a varsolci, és nemcsak Kolozsvárt képes ellátni, a két megye lakosságának is bőven elegendő.
A gyalui gyűjtőtótól Kolozs megyében Désig van elvezetve a víz, de ebben a térségben újratervezésre lesz szükség, mivel a tervezőcég eredetileg egy szintén uniós projekt keretében felújítandó út mentére rajzolta a vezetéket, ahonnan el kell költöztetni. Az alelnök szerint az óriási projekt része lesz a Szamos vízgazdálkodási vállalat kolozsvári, Odobești utcai tározójának a korszerűsítése is, ahonnan a kincses város lakossága kapja az ivóvizet.
Kolozs megye jelenleg 60–70 százalékban van ellátva vezetékes vízzel, mondta a megyei alelnök, aki szerint a projekt megvalósulásával az arány 90 százalékra nő. „Mindenhova nem fog eljutni, hiszen minden hegyoldalra nem tudjuk felvinni, de nagy segítség, mivel tiszta, ellenőrzött minőségű vizet biztosítunk a lakosságnak, melyből mindennap mintát vesznek” – értékelte lapunknak Vákár István.
Legalább 90 százalékosra növelnék a lefedettséget Háromszéken
Több mint százmillió eurót fordítanak a következő tíz évben Háromszéken az ivóvíz- és csatornahálózat kiépítésére. A Kovászna megyei önkormányzattól származó információk szerint jelenleg a háromszéki települések mintegy 55 százalékában van vezetékes víz és csatornázás, ezt az arányt 2030-ig szeretnék 90–95 százalékra feltornázni. Ez nemcsak egy álom, teszünk is érte – szögezte le Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke.
A megyei önkormányzat megnyert egy 12 millió lejes pályázatot – ebből a pénzből módosítják a Kovászna megyei ivóvíz- és csatornarendszer mestertervét, és ez alapján pályázhatnak az Európai Unió nagyberuházásokat támogató forrásaira a rendszer bővítése érdekében. A projekt Kovászna megye valamennyi közigazgatási egységét érinteni fogja. Az országos szinten megpályázott uniós támogatásokat leosztják a megyék között, hogy Románia tartani tudja vállalását, miszerint bővíti az ivóvíz- és szennyvízhálózatát, tehát a pályázat gyakorlatilag nyertesnek számít.
Tamás Sándor emlékeztetett, az elmúlt években már közel 100 millió eurót fordítottak az ivóvíz- és csatornarendszer fejlesztésére. Ennek keretén belül négy városban, Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón korszerűsítettek, viszont a városokhoz tartozó falvakat a projekt nem érintette, így ezt a következő években kell pótolni. A Kovászna Megyei Tanács ugyanakkor 2,2 millió lejes tőkeemeléssel támogatja a szolgáltatót, a sepsiszentgyörgyi székhelyű Közművek Rt.-t, a társtulajdonos sepsiszentgyörgyi önkormányzat pedig további egymillió lejjel járult hozzá a tőkeemeléshez. Ezzel elősegítik a befejezéshez közeledő projekt lezárását, hiszen drágultak az alapanyagok, növekedtek a bérköltségek, emiatt pedig a szolgáltató és a pályázatkivitelező vállalat kritikus helyzetbe került. Jelenleg a Közművek Rt. hét községben és négy városban szolgáltat. (Bíró Blanka)
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.
Személygépkocsit sodort el csütörtökön a vonat a Máramaros megyei Zazár település közelében levő vasúti átjárón; a járműben ülő két személy életét vesztette.
Veszélyes vegyi anyagokat, hamis pénzt és divatárut foglaltak le többek között a rendőrök a szerdán Arad és Temes megyében tartott razzia során.
Különösen nagy tétje van a romániai parlamenti és államfőválasztásnak, és az RMDSZ jó szereplése a garanciája a jó román–magyar kapcsolatoknak is – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Sepsiszentgyörgyön.
szóljon hozzá!