Megengedhetik maguknak. Kolozs megye mellett a Szilágyságot is a Tárnica-tóból látják el jó minőségű ivóvízzel
Fotó: Barabás Ákos
Erdély legnagyobb uniós beruházása valósulhat meg a következő öt évben: Szilágy és Kolozs megye 750 ezer lakosa jut minőségi ivóvízhez, miután 235 településen építik ki vagy korszerűsítik a víz- és szennyvízhálózatot. A 350 millió eurós vissza nem térítendő támogatásra régóta szükség van, állítják az illetékesek.
2019. szeptember 04., 14:572019. szeptember 04., 14:57
2019. szeptember 05., 12:402019. szeptember 05., 12:40
Erdélyi szinten mindenképp, de országos viszonylatban is az egyik legnagyobb uniós fejlesztésre írta alá a finanszírozási szerződést a bukaresti kormánnyal az Európai Unió. Brüsszel pénteken bólintott rá arra, hogy mintegy 350 millió euró vissza nem térítendő támogatást nyújtson Szilágy és Kolozs megye víz- és csatornahálózatának kiépítésére, korszerűsítésére.
„Szilágy megye számára nagyon fontos ez a projekt, mivel az utóbbi 4-5 évben elapadtak a kutak, és vízproblémák jelentkeztek” – nyilatkozta a Krónikának Szilágyi Róbert, a Szilágy megyei önkormányzat alelnöke a projekt kapcsán. Az RMDSZ-es elöljáró szerint a megye egyetlen víztározója, a varsolci nem tud elég jó minőségű ivóvizet biztosítani, az ottani víz hosszas tisztítást, kezelést igényel.
A szomszédos Kolozs megyét és Kolozsvárt ellátó Tárnica-tóban ellenben kiváló minőségű a víz, így a projekt keretében a szilágyságiaknak is innen szállítanák a megyehatáron keresztül az ivóvizet. A gyalui víztározóból Bánffyhunyadon, Váralmáson keresztül jutna el a fővezeték Zilahra.
Az áfával együtt 422 millió eurós befektetés 85 százalékát – 352 millió eurót – az Európai Unió állja, 13 százalék – 45 millió euró – az állami költségvetésből érkezik, míg 2 százalékot – 7 millió eurót – a helyi önkormányzatok biztosítanak. Újabb 69 millió eurót a rendszergazda Szamos vízgazdálkodási vállalat nyújt a beruházás egyik fő haszonélvezőjeként.
308 kilométer új szennyvízcsatornát fektetnek le, és újabb 70 kilométernyit cserélnek ki. Szilágyi Róbert, a megyei önkormányzat alelnöke szerint a beruházás ezzel távolról sem ér véget, 99 új víztározó egységet, víztisztító állomást és derítőtelepet is építenek – utóbbiból hármat fel is újítanak –, illetve 72 új szivattyútelep is létesül, illetve 3-at felújítanak.
Szilágyi Róbert elmondta, az óriásberuházást szakaszokra bontották, így ennek keretében 32 közbeszerzési eljárást írnak ki, ebből 26 kivitelezésre, 4 szolgáltatásra és 2 beszállításra vonatkozik. A tenderek egy részének július végén le is járt a határideje, például a vezetékes víz biztosítására Zilah–Szilágysomlyó–Szilágycseh útvonalon két cég jelentkezett. Akárcsak a szilágysomlyói vagy a szilágycsehi víz- és csatornahálózat kiépítésére, bővítésére. Szamosudvarhely és Náprád között szintén a beruházás első szakaszában épülhet ki a vízhálózat és Zsibó víz- és csatornahálózatát is első körben korszerűsítik, bővítik.
A megyei tanács alelnöke elmondta, a pályázat feltétele volt, hogy a vezetékes vizet csak 50-nél, míg a szennyvízelvezetést 2000-nél nagyobb lélekszámú településeken oldhatják meg, így azokon a településeken, melyek nem felelnek meg a feltételeknek, kormányzati pénzből próbálták megoldani. A magyarlakta községek közül Kraszna, Varsolc, Krasznahorvát, Szilágyperecsen, Magyarkecel, Krasznahídvég, Somlyóújlak, Sarmaság, Kémer, Kárásztelek, Szilágybagos, Ipp, Szilágynagyfalu, Márkaszék kap új vagy felújított vízhálózatot, míg Zilahon, Szilágysomlyón, Szilágycsehen, Zsibón és Sarmaságon a szennyvízvezeték is megújul, bővül.
Szilágyi Róbert szerint a közbeszerzési eljárások decemberre járnak le, és amennyiben nem lesznek óvások, és az időjárás is megfelel, a jövő év elején elkezdődhet a tulajdonképpeni munka.
Várhatóan a jövő év elején kezdődhetnek a munkálatok a Kolozs és Szilágy megye vízellátását biztosító óriásprojekt keretében (képünk illusztráció)
Fotó: Veres Nándor
Vákár István, a Kolozs megyei önkormányzat alelnöke lapunktól értesült arról, hogy a több hónapos várakozás után Brüsszel is aláírta a finanszírozási szerződést; szavai szerint a két önkormányzat és a kormány már egy éve vár erre. „Nagyon jó hír, hogy végre aláírták” – értékelte a Krónikának az RMDSZ-es politikus, aki szerint még a várakozási idő alatt elindították az engedélyezési folyamatot.
A projekt elsősorban Szilágy megye számára fontos, értékelte a Kolozs megyei alelnök, rámutatva: a Tárnica-tó vize sokkal jobb minőségű, mint a varsolci, és nemcsak Kolozsvárt képes ellátni, a két megye lakosságának is bőven elegendő.
A gyalui gyűjtőtótól Kolozs megyében Désig van elvezetve a víz, de ebben a térségben újratervezésre lesz szükség, mivel a tervezőcég eredetileg egy szintén uniós projekt keretében felújítandó út mentére rajzolta a vezetéket, ahonnan el kell költöztetni. Az alelnök szerint az óriási projekt része lesz a Szamos vízgazdálkodási vállalat kolozsvári, Odobești utcai tározójának a korszerűsítése is, ahonnan a kincses város lakossága kapja az ivóvizet.
Kolozs megye jelenleg 60–70 százalékban van ellátva vezetékes vízzel, mondta a megyei alelnök, aki szerint a projekt megvalósulásával az arány 90 százalékra nő. „Mindenhova nem fog eljutni, hiszen minden hegyoldalra nem tudjuk felvinni, de nagy segítség, mivel tiszta, ellenőrzött minőségű vizet biztosítunk a lakosságnak, melyből mindennap mintát vesznek” – értékelte lapunknak Vákár István.
Legalább 90 százalékosra növelnék a lefedettséget Háromszéken
Több mint százmillió eurót fordítanak a következő tíz évben Háromszéken az ivóvíz- és csatornahálózat kiépítésére. A Kovászna megyei önkormányzattól származó információk szerint jelenleg a háromszéki települések mintegy 55 százalékában van vezetékes víz és csatornázás, ezt az arányt 2030-ig szeretnék 90–95 százalékra feltornázni. Ez nemcsak egy álom, teszünk is érte – szögezte le Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke.
A megyei önkormányzat megnyert egy 12 millió lejes pályázatot – ebből a pénzből módosítják a Kovászna megyei ivóvíz- és csatornarendszer mestertervét, és ez alapján pályázhatnak az Európai Unió nagyberuházásokat támogató forrásaira a rendszer bővítése érdekében. A projekt Kovászna megye valamennyi közigazgatási egységét érinteni fogja. Az országos szinten megpályázott uniós támogatásokat leosztják a megyék között, hogy Románia tartani tudja vállalását, miszerint bővíti az ivóvíz- és szennyvízhálózatát, tehát a pályázat gyakorlatilag nyertesnek számít.
Tamás Sándor emlékeztetett, az elmúlt években már közel 100 millió eurót fordítottak az ivóvíz- és csatornarendszer fejlesztésére. Ennek keretén belül négy városban, Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón korszerűsítettek, viszont a városokhoz tartozó falvakat a projekt nem érintette, így ezt a következő években kell pótolni. A Kovászna Megyei Tanács ugyanakkor 2,2 millió lejes tőkeemeléssel támogatja a szolgáltatót, a sepsiszentgyörgyi székhelyű Közművek Rt.-t, a társtulajdonos sepsiszentgyörgyi önkormányzat pedig további egymillió lejjel járult hozzá a tőkeemeléshez. Ezzel elősegítik a befejezéshez közeledő projekt lezárását, hiszen drágultak az alapanyagok, növekedtek a bérköltségek, emiatt pedig a szolgáltató és a pályázatkivitelező vállalat kritikus helyzetbe került. Jelenleg a Közművek Rt. hét községben és négy városban szolgáltat. (Bíró Blanka)
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.
szóljon hozzá!