Kelemen: nincs itt az ideje kormányralépésnek, autonómiastatútum beterjesztésének

•  Fotó: RMDSZ

Fotó: RMDSZ

Nincs itt az ideje Kelemen Hunor szerint annak, hogy az RMDSZ választ adjon a román szociáldemokraták kormányra hívó felvetésére. A szövetségi elnök a zilahi kongresszus végén elmondta azt is, nem időszerű a területi, illetve a kulturális autonómiáról szóló törvénytervezet beterjesztése.

Rostás Szabolcs

2017. május 13., 18:142017. május 13., 18:14

2017. május 13., 19:162017. május 13., 19:16

Kelemen Hunor Liviu Dragneának a szövetség nagygyűlésén elhangzott, kormányzati részvételre biztató invitálására úgy reagált, hogy az RMDSZ-t egyelőre nem foglalkoztatja a hatalomban való részvétel kérdése. A Zilahon lezajlott 13. RMDSZ-kongresszus végeztével a szövetségi elnök újságíróknak elmondta, mindenekelőtt tartalmat kell adni a balliberális koalíciót alkotó pártokkal kötött parlamenti együttműködésnek, így jelen pillanatban nincs itt az ideje, hogy konkrét választ adjon Dragneának.

Kelemen lapunk kérdésére elmondta, elkészült az RMDSZ-nek a nyelvi jogok bővítésére vonatkozó törvénytervezete, a konkrét javaslatokat illetően azonban még nem egyeztettek a román kormánypártokkal. (Az előterjesztés a nyelvhasználati küszöb csökkentését, alternatív nyelvhasználati küszöbök bevezetését, az utcanévtáblák és közlekedési táblák feliratainak szabályozását célozza). „Nemrég átnyújtottam a tervezetet a PSD és az ALDE elnökének, és abban maradtunk, hogy körülbelül két hét múlva leülünk tárgyalni róla. Az általunk javasolt lépések korrekt, fontos lépések, és nagyrészt a Románia által ratifikált egyezményekre épít, ugyanakkor szankciókat is kilátásba helyez” – ismertette Kelemen.

A Krónika azt is megkérdezte az RMDSZ-elnökétől, együtt jár-e szerinte a nőknek nyújtott kvóta és pozitív diszkrimináció a hölgyek hangsúlyosabb politikai-közéleti szerepvállalásával. A politikus úgy válaszolt, hogy nem biztos ebben, viszont egyértelműen ösztönözni kell a nők szerepvállalását. „Én azt szeretném, ha egy adott idő múlva fele-fele arányban lenne a nők és férfiak aránya az RMDSZ-en belül, akár a társadalomban, de nem vagyok benne biztos, hogy a mostani döntés odavezet. Mi megteremtettük ennek a lehetőségét, ugyanakkor az is fontos, hogy ez ne vezessen kontraszelekcióhoz” – közölte az RMDSZ elnöke.

A politikus közölte, elkészült ugyan a szövetségnek a székelyföldi területi autonómiáról, illetve a kulturális autonómiáról (kisebbségi törvénytervezet) szóló jogszabálytervezete, ám ezeket akkor kell előterjeszteni a parlamentben, amikor „az RMDSZ azt érzi, hogy lehet”.

„Azt kell eldönteni, hogy mi a cél: eredmény akarunk elérni vagy bűvészmutatványt akarunk produkálni. Olyan helyzetet kell teremteni, hogy érdemben előre lehessen lépni. Mi azt szeretnénk, ha már holnap lenne autonómia, de a románok nemcsak az önrendelkezéstől, hanem a regionális identitás felvállalásától is félnek” – állapította meg Kelemen.

A román külügyminisztériumnak az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) egy hét múlva Kolozsváron rendezendő kongresszusához való viszonyulása kapcsán Kelemen úgy vélekedett: a bukaresti diplomácia óriási hibát követett el az ügyben. A külügyi tárca hozzáállását kongresszusi beszédében is élesen bíráló politikus megengedhetetlennek nevezte, hogy a minisztérium megpróbált lebeszélni egyes meghívottakat arról, hogy részt vegyenek a kincses városi fórumon.

Mint arról beszámoltunk, lapunk értesülései szerint a román külügyminisztérium méltatlankodó levelet küldött Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság (EB) elnökének, értetlenségének adva hangot annak kapcsán, hogy Navracsics Tibor, az EB kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa részt vesz a FUEN-kongresszuson, ám Bukarestbe nem megy el.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Két személy meghalt egy közúti balesetben Kolozs megyében

Két ember meghalt, ketten pedig súlyosan megsérültek egy pénteki balesetben a Kolozs megyei Nádasszentmihályon.

Két személy meghalt egy közúti balesetben Kolozs megyében
2025. május 09., péntek

Vezetett barangolás a kolozsvári Keleti parkban

Természetbarátokat és környezetvédelem iránt érdeklődőket várnak szombaton a kolozsvári Keleti parkba, ahol egy különleges vezetett túra keretében szakértők mutatják be a terület értékeit, biodiverzitását.

Vezetett barangolás a kolozsvári Keleti parkban
2025. május 09., péntek

Nyílt nap és próbafelvételi a kolozsvári Műszaki Egyetemen

A kolozsvári Műszaki Egyetem (UTCN) automatizálási és számítástechnika kara két eseménnyel várja szombaton a középiskolás diákokat és szüleiket: matematika felvételi szimulálásával, valamint nyílt nappal.

Nyílt nap és próbafelvételi a kolozsvári Műszaki Egyetemen
2025. május 09., péntek

A szélsőségek térnyerése ellen tüntetnek péntek este Románia nagyvárosaiban

Országos tüntetéssorozatot szervez május 9-én, este a Declic szervezet a szélsőségesek hatalomátvétele ellen. Erdélyben Kolozsváron, Nagyváradon, Aradon, Temesváron és Brassóban várják a résztvevőket.

A szélsőségek térnyerése ellen tüntetnek péntek este Románia nagyvárosaiban
2025. május 09., péntek

Romániai magyar egyházfők: teljes létszámban vegyünk részt az államelnök-választáson

Közös felhívást tettek közzé az államelnök-választás tárgyában a romániai magyar egyházak főpásztorai. Az egyházfők arra kérik a romániai magyar választópolgárokat, azt a jelöltet támogassák, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.

Romániai magyar egyházfők: teljes létszámban vegyünk részt az államelnök-választáson
2025. május 08., csütörtök

Vasúti munkálatok miatt dugók várhatók az egyik forgalmas dél-erdélyi útszakaszon

Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.

Vasúti munkálatok miatt dugók várhatók az egyik forgalmas dél-erdélyi útszakaszon
2025. május 08., csütörtök

Vészhelyzet: két hétig biztosan nem látogatható a parajdi sóbánya

A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. Ez idő alatt nem látogatható a népszerű idegenforgalmi pontnak számító parajdi sóbánya.

Vészhelyzet: két hétig biztosan nem látogatható a parajdi sóbánya
2025. május 08., csütörtök

Kutyafalka támadt egy férfira és kislányára Szászfenesen

Kutyák támadtak egy férfira és hatéves kislányára a Kolozs megyei Szászfenesen. Az 52 éves férfinak sikerült megmentenie kislányát, őt azonban több harapással és sérüléssel kórházba szállították.

Kutyafalka támadt egy férfira és kislányára Szászfenesen
2025. május 08., csütörtök

Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia

Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).

Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia
2025. május 08., csütörtök

Kelemen Hunor a Krónikának: Simion magyargyűlöletből táplálkozik, Nicușor Dan sosem volt ellenséges a magyarokkal

Az emberek sok év alatt felhalmozódott mérge csapódott le a megismételt elnökválasztás első fordulójában – értékelte a múlt vasárnapi szavazás eredményét Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Krónikának adott interjúban.

Kelemen Hunor a Krónikának: Simion magyargyűlöletből táplálkozik, Nicușor Dan sosem volt ellenséges a magyarokkal