A Maros megyei Kutyfalván található Degenfeld-kastély immár harmadik alkalommal adott otthont az eseménynek
Fotó: Haáz Vince
Az esős, hideg idő ellenére sikeres kastélynapokat tartottak szombaton, illetve vasárnap Kutyfalván és Maroshévízen. Mindkét helyszínen családbarát programok, kerekasztal-beszélgetések, kiállítások, koncertek várták a látogatókat. A szervezők célja az erdélyi magyar kulturális és épített örökség népszerűsítése volt.
2022. szeptember 19., 09:512022. szeptember 19., 09:51
A Maros megyei Kutyfalván és a Hargita megyei Maroshézvízen is kastélynapokat tartottak a hét végén. Mintegy harminc kilométerre Marosvásárhelytől, Kutyfalván harmadik alkalommal szerveztek mindenki számára nyitott eseményt a Degenfeld-kastélyban. Ez volt ugyanakkor az első ilyen rendezvény, ahol már nem az épületet hat évvel ezelőtt visszaszerző tulajdonos, gróf Degenfeld-Schonburg István fogadta a vendégeket.
Az utóbbi pár hónapban megújult a kastély főbejárata. A Németországban élő Degenfeld Péter előadásában nagy kihívásnak nevezte a kutyfalvi örökséget, s kiemelte azt a segítséget, amelyet elsősorban az épület felújítását szívügyüknek tartó kis közösségtől kapott. Fontosnak tartotta, hogy minél többször élettel teljen meg az épület. Arra még nem tudott egyértelmű választ adni, hogy visszaköltözik-e Erdélybe Németországból.
A frissen alapított gróf Degenfeld-Schonburg emlékdíjat ketten vehették át. A kitüntetést személyesen vette át Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának erdélyi származású főosztályvezetője. Méltatásában Kálmán Attila, a Pro Castellum Degenfeld Egyesület elnöke felidézte a négyéves együttműködést, amelynek köszönhetően kezdeményezéseik bátorításban és támogatásban részesültek. Megköszönve a díjat, Brendus Réka azt mondta, az erdélyi gyökerekkel rendelkezők lélekben mindig idetartoznak.
Fotó: Haáz Vince
Úgyszintén Degenfeld-díjat kapott Kovács Zsuzsa tanárnő, aki a kolozsvári Zenekonzervatórium zongora szakán, szólista szakosodással szerzett diplomát, majd visszatért tanítani korábbi iskolájába, a marosvásárhelyi Művészeti Líceumba. Kutatómunkájával járult hozzá a magyar barokk első ismert költőnőjének, Petrőczy Kata Szidóniának emléket állító szoba és kiállítás megvalósításában a Degenfeld-kastélyban.
Kutyfalván többek között előadást tartott Gergelyné Tőkés Erzsébet, a Házsongárd Alapítvány elnöke, aki a régi kolozsvári temető nemesi sírjait és kriptáit mutatta be. Az érdeklődők megismerhették a kutyfalvi kastély XVIII. századi történetét is. A kastélynap záróprogramjaként oktatással is egybekötött moldvai táncházat tartottak, melyen az Öves Együttes muzsikált. A legifjabbakat az EduKastély interaktív játékai és a Székely Legendárium rajzfilmjei várták.
Vasárnap a maroshévízi Urmánczy-kastélyban immár ötödik alkalommal tartották az európai kulturális örökség napját. Itt is esős idő várta a látogatókat, a programok többsége az épületben zajlott. A 2009-ben visszaszolgáltatott szecessziós épületet az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében újítják fel, így – mint azt Szabó Tekla Urmánczy-örökös, a kastély működtetéséért is felelő Positive Transylvania Egyesület elnöke elmondta – a vasárnapi volt az utolsó nagyobb szabású rendezvény a munkálatok megkezdése előtt.
Fotó: Pataky István
A vállalás értelmében a felújításnak 2026-ig kell befejeződnie. Erről is szó volt azon a beszélgetésen, amelyen Barti Tihamér, a Hargita Megyei Tanács alelnöke egyebek mellett ismertette a PNRR Székelyföldet érintő részét. A kastély felújításának turisztikai jelentőségéről Horváth Alpár turisztikai szakértő beszélt.
Szakácskönyv-bemutatót is tartottak, a 100 gyergyószéki recept, 100 gyergyószéki háziasszony című kötetet Daray Erzsébet, a marosvásárhelyi Gemma Book Café tulajdonosa ismertette. Nosztalgia címmel egy kiállításnak is otthont adott a kastély: a néhai Molnár Dénes grafikus, illetve a képzőművész gyerekei, Molnár D. Dénes és Molnár Krisztina munkáiból nyílt tárlat. A rendezvény Vizi Imre koncertjével zárult.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!