Fotó: hereditatum.ro
Újból sajtótéma lett a magaslaki (Poiana Florilor) Zichy-kastély, ám ezúttal nem a tulajdonjogok kapcsán került a középpontba, hanem az ingatlanon végzett átalakítások körül feltételezett törvénytelenségek révén lett beszédtéma.
2014. augusztus 24., 20:592014. augusztus 24., 20:59
A gróf Zichy Jenő által 1891 és 1893 között építetett, és egykoron szebb napokat is megélt Bihar megyei vadászkastély ugyanis B kategóriás műemléknek számít, így engedélyek nélkül nem végezhettek volna rajta semmilyen felújítást.
Csakhogy az Élesdhez közeli ingatlant 1997 óta törvényesen használó, majd 2010 óta jogos tulajdonosként számon tartott várad-hegyaljai Szent Kereszt ortodox apácakolostor már 2006 óta kisebb-nagyobb javításokat eszközölt a rendszerváltás után tönkrement épületen.
Az adócsalási botránnyal hírhedtté vált Mina nővér által irányított női szerzetesrend eleinte még csak a bádogtetővel tért el az alapvető történelmi stílusjegyektől, ám azóta már a falakra is ortodox jelképeket festettek fel, és az egykori fakereteket is műanyag hőszigetelő nyílászárókra cserélték, holott elviekben csak az eredeti építészeti elemeket helyreállítva, a Bihar megyei művelődési igazgatóság jóváhagyásával újíthatták volna fel a kastélyt.
„A Bihoreanul hetilap munkatársa jelezte nekünk a rendellenességet, így a napokban mi is kimegyünk a helyszínre, hogy lássuk mi történt. Egyelőre azt is ki kell deríteni, hogy a változtatásokat az apácák vagy a korábbi tulajdonos, a megyei tanács végeztette el” – fejtette ki a krónika érdeklődésére Lucian Silaghi.
A Bihar megyei művelődési igazgatóság vezetője rámutatott arra, hogy a szerzetesrend nem kért engedélyt tőlük, a törvény pedig senkit nem mentesít a műemlékekre vonatkozó szabályozás betartása alól, így még az ortodox püspökség fennhatósága alá tartozó apácák is felelősségre vonhatóak a jogtalan munka miatt. Tájékoztatása szerint a szerzetesrendnek helyre kell majd állítani az eredeti állapotokat, ellenkező esetben büntetést rónak ki rájuk. „Az ideális az lenne, ha mindent visszaváltoztatnának olyanná, amilyennek lennie kellene” – szögezte le.
A Zichy-kastélyt amúgy a gróf halála után a La Roche és Darvas faipari vállalat vásárolta meg, majd az 1948-as államosítás után szállodaként és étteremként működött. A 90-es évek elején egy román–amerikai alapítvány szerette volna megvenni, hogy szanatóriumot működtessen benne, ám a patinás épületet a kormány az ortodox egyháznak adományozta. A kastélynak azóta nincs állandó lakója, az apácák felváltva tartózkodnak az elhagyatott ingatlanban, amelyet a kíváncsi szemek elől elzárva, apránként és engedélyek nélkül alakítanak át.
Fennállásának tízéves évfordulóját ünnepelte a Kolozsvári Református Kollégium szakiskolája. A vendégek betekinthettek a szakosztályok működésébe, a templomi ünnepség pedig számba vette az elmúlt tíz esztendő történéseit.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Három autó ütközött össze csütörtök délitán a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Nagylak és Arad közötti szakaszán, a tömegbalesetben 11 személy megsérült.
Románia nem erősíti az egyenlők Unióját, ha a George Simion megválasztása nyomán saját jogállamisága rombolásába kezd, és ha itthon nem tesz lényegi közjogi lépéseket a magyar közösség jogegyenlősége érdekében – szerepel az EMNT választási felhívásában.
Középkorú és idősebb nőkkel vette fel a kapcsolatot közösségi oldalakon az a nigériai származású, Kolozsváron élő 29 éves férfi, aki a ,,kapcsolatépítés” során jelentős összegeket csalt ki áldozataitól.
Medvét észleltek Kolozsvártól alig több mint 10 kilométerre, Ajton, illetve a magyar többségű Györgyfalva határában. A pánikkeltést álhírek is fokozták, miszerint már háziállatokat is elpusztított a nagyvad.
„Ma Mircea Mălannal a közlekedési minisztériumban jártam, ahol Sorin Grindeanu miniszter jelenlétében tanúja voltam a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi út Nagyvárad–Nagyszalonta-szakaszára vonatkozó szerződés aláírásának” – újságolta csütörtökön Florin Birta.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Országos Elnöksége felhívást intézett szerdán este a pedagógusokhoz az államfőválasztás kapcsán, Márton Áron püspök gondolatát idézve.
Ünnepélyes keretek között megnyitották szerda este a temesvári Szent György-székesegyházban a Millenium Csanadiense 1030–2030 című vándorkiállítást, mely az egyházmegye 1030–1552 közötti 500 évét ismerteti dokumentumok és régészeti leletek bemutatásával.
Nemi erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
szóljon hozzá!