A Romániába beutazók többségének jelenleg 14 napos házi elkülönítésbe kell vonulnia
Fotó: Román Határrendészet
Nagy esély mutatkozik arra, hogy június 15-étől nem kell majd tizennégy napos házi elkülönítésbe vonulniuk azoknak, akik Magyarországról utaznak be Romániába. Magyarországra visszatérve azonban még karantén várna rájuk.
2020. június 11., 19:122020. június 11., 19:12
2020. június 11., 22:282020. június 11., 22:28
Klaus Iohannis román államfő kedden, a bukaresti kormány tagjaival folytatott tanácskozása után jelentette be, hogy a román hatóságok fontolóra vették a beutazási feltételek enyhítését is. Ezt objektív feltételhez kötnék: a tervek szerint nem küldenék már kötelező módon otthoni elkülönítőbe a külföldről érkezőket abban az esetben, ha olyan országból érkező utasokról van szó, ahol az utóbbi két hétben az egymillió lakosra eső új koronavírus-fertőzések átlaga nem haladja meg a napi öt esetet.
„Sajnos olyan országok, mint Olaszország, Spanyolország, Franciaország, Belgium, Svédország vagy Hollandia, ahol sok román állampolgár él, egyelőre nem felelnek meg ennek az objektív feltételnek” – jelentette ki az államfő, hangsúlyozva, hogy továbbra is figyelemmel követik az EU-n belüli jelentéseket, és „amint jó irányba változnak a dolgok”, Románia is azonnal lépni fog. A bukaresti kormány egyelőre nem közölt konkrétumot a beutazási korlátozások enyhítésének részleteiről.
Magyarországon az elmúlt időszakban folyamatosan csökkent a koronavírus-fertőzöttek száma. Csütörtökön 12, szerdán 10, kedden 3, hétfőn 6, vasárnap 18, szombaton 20, pénteken 16, csütörtökön 23, szerdán 10, június másodikán pedig 29 újabb magyar állampolgárnál jelentettek koronavírus-fertőzést (COVID-19). Ez azt jelenti, hogy egymillió lakosra vetítve az új fertőzöttek száma 1,5 körül mozog naponta, vagyis Magyarország „megfelelne” a román államfő által vázolt kritériumnak. Csakhogy jelenleg Románia ama országok közé tartozik, amelynek polgárai a Magyarországra való beutazás esetén – kivéve a tranzitforgalmat – 14 napos otthoni vesztegzárra kötelesek. Ennek oka, hogy Románia egyelőre nem teljesíti a – külföldi mintára – bevezetett kritériumot: ehhez a csaknem húszmilliós országban száz alá kellene csökkennie a napi esetszám utóbbi kétheti átlagának, márpedig ez csak néhányszor csökkent százötven alá, a napi új fertőzések száma pedig az utóbbi időben többször is kétszáz fölé ugrott, többek között csütörtökön.
Az elmúlt napokban fokozatosan csökkent a napi új fertőzöttek száma Magyarországon
Fotó: Koronavirus.gov.hu
Péntektől hatósági házi karantén nélkül utazhatnak be Horvátországból a személyforgalomban a magyar állampolgárok Magyarországra; a korlátozásokat enyhítő intézkedések eredményeként már jelenleg is karantén nélkül utazhatnak be Magyarországra a magyar állampolgárok Csehországból, Németországból, Ausztriából, Szlovákiából, Szerbiából és Szlovéniából is. A koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős budapesti operatív törzs csütörtöki online sajtótájékoztatóján elhangzott: folyamatosan elemzik a járványügyi adatokat, valamint a Magyarországgal szomszédos országok intézkedéseit, és indokolt esetben javaslatot tesznek a hatósági intézkedések enyhítésére vagy felfüggesztésére.
Közben az Európai Bizottság csütörtökön felkérte az európai uniós tagállamok kormányait, hogy június 15-étől, vagyis jövő hétfőtől kivétel nélkül oldják fel a koronavírus-járvány miatt bevezetett határzárakat a schengeni övezeten belül. (Románia még nem tagja a schengeni országoknak). A brüsszeli testület július elsejétől javasolja az EU-n kívüli országokból érkezőkre vonatkozó utazási korlátozások részleges és fokozatos megszüntetését. Ylva Johansson uniós belügyi biztos brüsszeli sajtótájékoztatóján az MTI szerint közölte, egyes harmadik államokban továbbra sem stabil az egészségügyi helyzet, így ebben a szakaszban nem javasolják az utazási korlátozások teljes megszüntetését. Nyomatékosította, hogy a feloldásnak mindenképp fokozatosan kell történnie, s a folyamatnak közösségi szinten összehangoltnak kell lennie.
Még 10 napig benyújthatók a kérelmek a Szülőföldön magyarul program keretében, és főleg az egyetemi hallgatóknak ajánlott iparkodniuk, akiknek postán is el kell juttatniuk a pályázati csomagjukat.
Nemcsak a főszezon május elsejei megnyitásának örvendezhetnek a termálvizes strandjáról nevezetes Tasnádon és környékén, hiszen ünnepélyes keretek között útjára indították az új élményfürdő projektjét.
Megkezdődött a kullancsszezon, egyre többen keresik fel az egészségügyi intézményeket a vérszívó paraziták eltávolítása és az általuk terjesztett betegségek megelőzése érdekében – közölte az Arad Megyei Sürgősségi Kórház vezetősége.
A „visszaeső” sofőrnek az ittas vezetés mellett azért is felelnie kell, mert másodszor annak ellenére ült volánhoz, hogy bevonták a jogosítványát.
A hegyimentőknek sikerült lehozniuk a hegyről a vasárnapról hétfőre virradó éjszaka négy ukrán férfit, akik a Máramarosi-havasokon keresztül szöktek át Ukrajnából Romániába, és segítséget kértek a román hatóságoktól.
A csíkszépvízi víztározóba zuhant és megfulladt egy 18 éves, Iași megyei lány.
Brutális gyilkosság történt Nagyváradon szombatról vasárnapra virradóra: egy férfi a sínekre lökött egy nőt, és addig tartotta leszorítva, amíg érkezett egy vonat.
Egy év alatt 11,4 százalékkal csökkent a Romániában eladott borok mennyisége, ami a rendszerváltás óta az ágazat legnagyobb zsugorodása. A minőségi borokat készítő termelők szempontjából aggasztó jelenségről Balla Géza Arad-hegyaljai borászt kérdeztük.
Afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött disznókat találtak egy Temes megyei hizlaldában. Az állategészségügyi igazgatóság kilenc települést érintő intézkedést hozott sertéspestis terjedésének megfékezésére.
A májusi államfőválasztáson függetlenként induló Nicușor Dan bukaresti főpolgármester támogatását tekinti a legjobb megoldásnak az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ).
szóljon hozzá!