A váradi városháza főhomlokzata visszanyerte eredeti arculatát
Fotó: Facebook/Florin Birta
A decemberi tanácsüléssel „avatják fel” a helyi önkormányzati képviselők a nagyváradi városháza dísztermét. Az emblematikus épület a felújítása során visszakapta száz évvel ezelőtti arculatát, és a jövőben nem csak közigazgatási központként, hanem múzeumként is funkcionál.
2021. december 06., 19:142021. december 06., 19:14
2021. december 06., 19:292021. december 06., 19:29
Több mint két évet vett igénybe, és a végéhez közeledik Nagyvárad emblematikus épületének, a városházának a felújítása. A város híres építésze, ifj. Rimanóczy Kálmán által tervezett épület homlokzata visszakapta eredeti díszeit, és több termét is az eredeti tervek szerint állították helyre, hogy az adminisztrációs feladatok mellett múzeumként is szolgáljon. Florin Birta polgármester bejelentette, hogy
A Bihon hírportál beszámolója szerint az elöljáró arról is beszámolt, hogy a gyűlésterem mellett a polgármester irodája és a kisterem is elkészült, ezek lesznek azok a helyiségek a pompás épületben, melyekbe bebocsátást nyernek a turisták.
A városháza épületének restaurálásával, az épület eredeti arculatának helyreállításával folytatódik Nagyvárad belvárosának megújulása: Ilie Bolojan polgármester és Pafka Ernő építész kedden ismertette az épület felújításának részleteit.
A felújítási munkálatok részét képezte ugyanis néhány turisztikai rendeltetésű tér kialakítása a középső épületszárnyban: a főtér felőli főbejárat, a háromosztatú díszlépcső, a polgármesteri és az alpolgármesteri első emeleti iroda között futó első emeleti főfolyosó, a nagyterem, a Rimler Károlyról elnevezett kisterem, illetve annak előszobája.
Az impozáns ingatlan külső felújítása még október végén befejeződött, a munkálatok során az épület mindhárom, Szent László (Unirii) térre, Teleki (Primăriei) utcára, illetve Körös (Tudor Vladimirescu) utcára néző homlokzata megújult.
Fotó: Facebook/Florin Birta
Emellett a városvezetés korábbi beszámolója szerint a munkálatok során még kicserélték a belső vezetékeket, a falak burkolatát, a belső udvarokra néző homlokzatok helyreállítását, illetve megjavították a palota díszkivilágítását. Ugyanakkor felújították az alagsori nyílászárókat és rácsokat, de a főbejárathoz is új ajtó kerül, ahogy az előcsarnok mozaikpadlója is megújul.
A felújítási munkálatok 2019 szeptemberében kezdődtek el, és eredetileg 2021 márciusában kellett volna befejeződniük. A határidőt azért kellett kitolni, mert kiderült, hogy a turisták előtt is megnyíló termekben korszerűsíteni kell a fűtés- és szellőzőrendszert, míg a gyűlés- és a Rimler-teremben az audiovizuális rendszert kellett módosítani.
Fotó: Bihon.ro
Az épület homlokzatai mellett a tetőzet is megújult, a díszterem pedig visszakapta régi arculatát:
Miután megerősítették a terem mennyezetét tartó fémszerkezetét, bearanyozták az eredeti faldíszítéseket, majd a restaurálás után a helyiség hatalmas csillárja is aranybevonatot kapott.
Jó ütemben halad a nagyváradi városháza eredeti állapotába való helyreállítása, közölte a polgármesteri hivatal. Az impozáns műemlék épület külső tatarozása 80, a belső felújítás 40 százalékban készült el.
Fotó: Facebook/Ilie Bolojan
Az Euras Kft. által végzett munkálatok szerződés szerinti eredeti értéke áfa nélkül 14 842 272,29 lej volt, a végső árat az átvételkor állapítják majd meg. Nagyvárad reprezentatív műemlék épülete 5508 négyzetméteren terül el, ebből 1137,40 négyzetméter beépített, 765,30 négyzetméter pedig telek.
A városvezetőség célkitűzése, hogy a felújítás révén a városháza ne csak adminisztratív funkciókat lásson el, hanem turisztikai látványossággá is váljon. A Sebes-Körös partján álló városházát 1904 januárjában adták át, tervezője ifj. Rimanóczy Kálmán.
Augusztus 20-a után elkezdődhet a nagyváradi városháza felújítása – közölte hétfőn a város önkormányzata.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.
szóljon hozzá!