Menekülési vagy üdülési irány? Sokan a háborútól tartva biztosítják be magukat, de a járványhelyzet vége is „mozgósítja” az útlevelet igénylőket
Fotó: Gecse Noémi
Országszerte jelentősen megnőtt az útlevelet igénylők száma, amelyet sokan az ukrajnai háború közelségével magyaráznak. Erdélyi prefektúrák, útlevélosztályok, illetve Magyarország főkonzulátusainak képviselői megerősítették a Krónikának a megnövekedett igényt mind a román, mind pedig a magyar útlevél iránt. Az orosz inváziótól való félelem mellett a járványhelyzetre vonatkozó enyhítések, a megnövekedett utazási vágy is fokozhatja az érdeklődést.
2022. március 08., 13:412022. március 08., 13:41
Az ukrajnai háború közelsége „menekülési útvonalak” kidolgozására késztet számos romániai polgárt is: az átlagosnál jobban aggódó lakosok – valós félelemből, vagy csak „biztos, ami biztos” alapon – már vészterveket készítenek arra az esetre, ha Oroszország célba venné Romániát is. És hogy az ország esetleges elhagyása minél könnyebben megtörténhessen, sokan már most útlevéllel biztosítják be magukat (illetve kiskorú családtagjaikat), amely az Európai Unión kívüli államokba is belépést biztosíthat. Emiatt pedig az elmúlt bő egy hétben,
Sajtóbeszámolók szerint országszerte sorok alakultak ki az útlevélosztályok előtt. Bukarestben az elmúlt napokban megkétszereződött az igénylések száma, számos helyen meghosszabbították a munkaprogramot. Közben a napokban túlterheltség miatt néhány órára leállt az Epasapoarte.ro honlap, ahol digitális formában lehet benyújtani az igénylést, és a díjat is ki lehet fizetni: felnőtteknek 258 lejt, 12 éven aluliaknak 234 lejt. Sikeres igénylés esetén már csak a fényképkészítésért és ujjlenyomat-levételért kell személyesen ellátogatni a hivatalba; az útlevelet postán is meg lehet kapni. Az Epasapoarte.ro honlap egyébként csupán néhány órán át nem üzemelt, azóta elérhető.
A háború kitörése óta megnőtt az útlevéligénylések száma Kolozs megyében is. Többen elővigyázatosságból készíttetnek úti okmányokat arra az esetre, ha az ország területére átterjed a háború, hogy könnyebben elmenekülhessenek.
A napokban többen szembesültek azzal, hogy már csak április végére, május elejére igényelhető időpont az útlevélkérések leadására, ezért információink szerint sokan a szomszédos Szilágy megyében próbálnak rövidebb időn belül úti okmányhoz jutni. A prefektúra Facebook-oldalán korábban arról tájékoztatott, hogy módosult az útlevélosztály munkaprogramja, március végéig hétköznaponként 8.30 és 18.30 között fogadják a kéréseket. Ezek az intézkedések azon ukrán állampolgárok segítését szolgálják, akik igénybe veszik a kolozsvári útlevélosztály szolgáltatásait – olvasható a bejegyzésben.
Tasnádi István Szilárd RMDSZ-es alprefektus a Krónikának megerősítette, hogy az elmúlt két hétben ugrásszerűen megnőtt azok száma, akik útlevelet igényelnek.
Ez a jelenség valószínűleg az ukrajnai helyzettel magyarázható: az útlevelet igénylők 80–85 százaléka azért kéri az úti okmányt, hogy kéznél legyen, ha szükség lesz rá” – fejtette ki az alprefektus.
Hozzátette, ez a zsúfoltság korábban inkább a nyári hónapokban, a szabadságolások idején volt észlelhető, amikor a külföldről hazaérkező vendégmunkások megújítják útlevelüket, vagy az emberek olyan országba utaznak, ahol nem elég a személyi igazolvány, útlevélre is szükség van. „Abban bízunk, hogy ha már most elkezdik igényelni az emberek az útlevelet, akkor a nyári hónapokban egyszerűsödik az eljárás, a kibocsátás szempontjából pedig lényegtelen, hogy milyen célból igénylik” – jegyezte meg.
Eközben Daniela-Maria Micușan, a Maros megyei útlevélosztály vezetője kérdésünkre úgy fogalmazott, hogy február közepe óta – tehát már a háború kitörése előtt is – jelentős növekedés tapasztalható az útlevéligénylések számában. Az illetékes szerint ennek
Másrészt a Maros megyei útlevélosztály vezetője is úgy gondolja, hogy az Ukrajnában kialakult geopolitikai helyzet is befolyásolhatja az igénylések számát. Az illetékes jelezte, hogy az általa képviselt hatóság nem tudja egyértelműen meghatározni az okokat, hiszen maga az igénylési folyamat „személytelen”, hivatalos, de valószínűnek tartják, hogy az említett két tényező ötvözete miatt tapasztalnak nagyobb keresletet.
„Pánikot semmiképp sem érzékeltünk. Mi azért vagyunk itt, hogy minél több kérést feldolgozzunk, hogy azok, akik útlevelet szeretnének, megkapják azt. Igyekszünk minél hatékonyabban végezni ezt a munkát, az igénylések számához igazodva” – szögezte le a Krónikának.
Azt is megtudtuk, hogy 14 éven aluliaknak igényelnek nagy számban útlevelet, hiszen nekik ez az egyetlen dokumentum, amivel átléphetik az országhatárt. Daniela-Maria Micunaș ugyanakkor jelezte, hétfőn kérvényezték, hogy a jelenleg működő három ügyfélfogadó ablak mellett még egy munkapontot üzembe helyezzenek a megnövekedett érdeklődés miatt.
Mehetnékünk van. A járvány felszámolása is növelheti az utazási kedvet
Fotó: Jakab Mónika
Az útlevéligénylés benyújtása, elfogadása nyomán az úti okmány 5 munkanap alatt készül el; a 12 éven aluliak esetében három, a 12 és 18 év közöttiek esetében öt, a 18 év felettiek esetében pedig tíz évig érvényes. Sürgősségi esetben ideiglenes útlevelet is lehet kérni, mely két hétig érvényes.
Igényléséért 2017 óta már nem kell extra díjat fizetni, ám dokumentumokkal kell alátámasztani – például orvosi leletek, beutaló, külföldi munkaszerződés stb. –, hogy miért kell sürgősen. Maros megyében több mint öt éve online is lehet időpontot foglalni az Epasapoarte.ro oldalon, ami gördülékenyebbé teszi a munkát. Az illetékes azt is kiemelte, hogy nemcsak az állandó lakhelyen lehet útlevelet kérni, hanem az ország bármely megyéjében. Az útlevél kiállításának díját szintén lehet online fizetni, illetve személyesen, a CEC Bankban is.
Kovászna megyében is megnőtt az elmúlt napokban az útlevélkérések száma, a prefektúra alárendeltségébe tartozó megyei útlevélosztályon többen folyamodtak úti okmányért, mint általában ebben az időszakban, vagy akár néhány nappal korábban. Erdély András, a prefektus szóvivője érdeklődésünkre elmondta, az igénylők mintegy fele Brassó megyéből érkezik.
Az elmúlt években is előfordult, hogy ha a brassói útlevélosztály leterhelődött, akkor Kovászna megyében kérték az úti okmányt, ahol viszonylag gyorsabban ki lehet váltani. Különben országos szinten
Az igénylések száma különben már február közepén emelkedni kezdett – ezt Háromszéken is azzal magyarázzák, hogy a meglebegtetett járványhelyzettel kapcsolatos enyhítések miatt növekszik az utazási kedv, a húsvéti ünnepek és az arra adott vakáció alatt sokan elutaznának. Elsősorban a gyerekeknek készíttetnek úti okmányt, hiszen a felnőttek személyazonossági igazolvánnyal is beléphetnek az uniós tagországokba. Erdély András leszögezte,
A Kovászna megyei prefektúra felhívja az érintettek figyelmét, hogy aki útlevelet szeretne készíttetni vagy cserélni, kérjen online időpontot a kormányhivatal honlapján, illetve akár a www.ghiseul.ro platformon keresztül online is befizetheti a szükséges illetéket.
Magyarország kolozsvári főkonzulátusán is a szokásosnál többen igényeltek útlevelet az utóbbi időszakban – jelentette ki a Krónika érdeklődésére Mile Lajos főkonzul. „Nálunk is elég élénk az érdeklődés az útlevelek iránt” – fogalmazott lapunknak a magyar diplomáciai szolgálat vezetője, azt azonban nem tudta megerősíteni, hogy a nagyobb érdeklődés az ukrajnai háború kitörésével áll-e összefüggésben. A főkonzul szerint az igénylők számának megnövekedése miatt azt tervezik, hogy módosítanak az útlevéligényléssel foglalkozó kollégák munkaidején, és meghosszabbítják az ügyfélszolgálatot.
– hangsúlyozta Mile Lajos. A kolozsvári főkonzulátuson egyébként csak előzetes egyeztetés alapján zajlik az ügyfélfogadás.
Magyarország csíkszeredai főkonzulátusán is megnövekedett az ügyfélforgalom. Soós Zoltán konzul lapunknak elmondta, nem a korábban megszokott két-három hetes időintervallumra tudnak időpontot adni, hanem ennél valamivel többet kell várni. Kifejtette, rengeteg ügyintézés van folyamatban: anyakönyvezés, személyiigazolvány-, illetve útlevél-kiállítás, az anyasági támogatás folyósítása.
Most azt tapasztalják, hogy megnövekedett az ügyfélforgalom. Soós Zoltán szerint ennek több oka is lehet: egyrészt, hogy 2011-ben kezdődött a honosítás, tehát sok állampolgárnak most jár le a tíz évre kiadott útlevele, így kérik az újat. A másik ok, hogy közeledik a húsvéti vakáció, és sokan terveznek kirándulást, szükségük van az útlevélre. „A nyitvatartási időben az ügyfelek rendelkezésére állunk, a kérések átvétele, a dokumentumok kiállítása folyamatos” – szögezte le Soós Zoltán konzul.
„Kelendő” az útlevél Magyarországon is
A háború február 24-ei kitörése után, a múlt hét elején négyszer többen kérték Magyarországon úti okmányuk megújítását, mint az előző hónapokban – közölte a budapesti belügyminisztérium. A Népszava kérésére küldött adatokból kiderül, hogy a 2019-es, a Covid–19 járvány előtti időszakban átlagosan 1500–2000 darab útlevéligénylés volt naponta. Később ez a járvány idején 1200–1500-ra csökkent. Miután megjelent év végén az a kormányrendelet, amely kimondta, hogy csak június végéig lehet használni a lejárt okmányokat is, 2200–2300-ra emelkedett a napi igénylések száma. Ehhez képest február 28-án, hétfőn – az orosz–ukrán háború ötödik napján – ennél sokkal több, csaknem 9800 darab kérelmet nyújtottak be – számolt be a Népszava. Keddre ez a szám 7200-ra mérséklődött. A belügyi tárca fontosnak tartotta hangsúlyozni: ezek a számok önmagukban alkalmatlanok messzemenő következtetések levonására, hosszabb időszakot érdemes vizsgálni. A belügyminisztérium kommunikációs főosztályának tájékoztatása szerint nem várható az útlevélkérelmek elbírálásának elhúzódása, mivel a gyártásra megfelelő kapacitás áll rendelkezésre.
Egy jelenleg a Kongói Demokratikus Köztársaságban zsoldosként tevékenykedő, korábban a francia idegenlégióban is megfordult jelölt is elindul a parlamenti választáson Szeben megyében.
Több mint 90 százalékban elkészült az első kolozsvári úgynevezett P+R parkoló, mely naponta 800 gépkocsit vonhat ki a belvárosi forgalomból.
Hétvégén kezdődik az őszi szünidő, minden diák és óvodás vakációzik egy bő hétig.
A Calea Neamului (Nemzet útja) és a Frăţia Ortodoxă (Ortodox testvériség) egyesületek szombaton megemlékezést tartanak az úzvölgyi katonatemetőben a román hadsereg napja alkalmából.
Elfogadta a helyiérdekű vasút (HÉV) megvalósíthatósági tanulmányát keddi ülésén a kolozsvári képviselő-testület. A városi tanácsosok hidrogéngyártó és -töltő állomás létrehozásáról is döntöttek.
Bár a parkolóhelyek száma tekintetében Kolozsvár nincs az éllovasok között, bevétel szempontjából „dobogós” a kincses város Romániában. A tavalyi adatokat országos szinten összesítő elemzés parkolóhelyes toplistáiban számos erdélyi város helyet kap.
Nem kezdhették meg az Európa legnagyobb napelemparkjaként beharangozott fotovoltaikus park építését az Arad megyei Ottlaka és Nagypél területén, mert a szatmárnémeti Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) a bíróságon támadta meg a környezetvédelmi engedélyt.
Belső vizsgálatot rendeltek el a kolozsvári gyerekgyógyászaton, és a szülők feljelentést tettek, miután életét vesztette egy négy hónapos tasnádi kisfiú, akit súlyos szívbetegsége miatt sürgősen meg kellett volna műteni.
Bennégett egy nő kedden mérai otthonában, amelyben tűz pusztított; egy 18 éves lány pedig égési sérüléseket szenvedett az arcán.
Az aradi börtön egyik elítéltjét hétfő délután megölte a cellatársa.
szóljon hozzá!