Új arculat. A nagyszabású beruházás során visszanyernék a Fellegvár eredeti kinézetét
Fotó: Forrás: Metapolis, látványterv
Jövő év elején hirdeti meg a kolozsvári önkormányzat a közbeszerzési eljárást a Fellegvár felújítására. A kincses város fölé magasodó egykori fellegvár és az alatta lévő domb visszakapná eredeti, középkori arculatát, és számos későbbi építménytől is megszabadítanák.
2021. november 28., 08:572021. november 28., 08:57
Már jövő év elején meghirdeti a kolozsvári önkormányzat a közbeszerzési eljárást a Fellegvár felújítására – jelentette be Dan Tarcea alpolgármester. A restaurálási munkálatok során a kincses város fölé magasodó egykori fellegvár és az alatta lévő domb visszakapná eredeti, középkori arculatát, és számos későbbi építménytől is megszabadítanák. A fejlesztésekért felelős alpolgármester nemrég a Ziua de Cluj helyi lapnak úgy nyilatkozott, hogy
A tervezésre, mint arról beszámoltunk, nemzetközi ötletbörzét hirdettek meg, a nyertes terv a Metapolis Architecs – Atelier Mass – Ana Horhat – Prodeco Arhitectură și Inginerie cégek alkotta konzorcium elképzelése lett.
A fellegvári munkálatok két évig tartanának, de a kivitelezésre vonatkozó licit meghirdetése előtt még a megvalósíthatósági tanulmányt is jóvá kell hagyni a helyi tanácsnak. Eszerint a felújítási munkálatok 141 000 négyzetméternyi területre terjednek ki, ezek keretében restaurálják az egykori fellegvár bejáratait, illetve a zöldövezeteket, mondta az alpolgármester.
A munkálatok során 1100 fát ültetnének, illetve 26 500 négyzetméternyi sétányt alakítanának ki. 110 férőhelyes parkolót is létrehoznak kerékpárok és rollerek számára, illetve töltőállomás is létesül elektromos autók, biciklik és rollerek számára.
A gépkocsikat teljesen kitiltanák a zöldövezetről, ellenben létesülne egy buszmegálló a közelben, ahova elektromos buszokkal szállítanák a látogatókat. A belvárosra néző dombon újabb sétányokat hoznának létre, és több kilátót is kialakítanának, a jelenlegi kör alakú kilátó is megmaradna, immár terasz nélkül. Játszótereket és sportpályákat is létrehoznának a gyerekek számára, s ezeket természetbe illő felszereléssel rendeznék be, de a tervek szerint teraszokat is kialakítanak. A projekt keretében az ejtőernyős torony is megújulna.
A másik alpolgármester, az RMDSZ-es Oláh Emese korábban a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy a népes szakembergárda által készített terv gyakorlatba ültetése mintegy 206 millió lejes befektetést igényel, az összeget uniós alapokból kívánja előteremteni a kolozsvári önkormányzat. Elmondta, hogy mivel az egykori vár jelenleg csak a Szamos-parti lépcsőn közelíthető meg, az egykori Erzsébet (Emil Racoviță) és a fellegvári (General Drăgălina) úti feljáratot is helyreállítanák, és egy új gyalogfelüljárót is létrehoznának az Ilona (Copernicus) utcában.
– fejtette ki pár hónappal ezelőtt lapunknak az elöljáró. Mint mondta, az egykori sétány helyreállítását az is indokolja, hogy kevésbé meredek, mint a lépcső, és a kanyargós ösvény bejárása jobb rálátást biztosít a városra. Az idők során felhúzott támaszfalakat is megszüntetnék, ahol lehet, hogy láthatóvá váljanak az eredeti sziklafalak.
Az RMDSZ politikusa akkor arról is beszámolt, hogy a tervekben nem szerepel a Gheorghe Funar volt polgármester által felállíttatott kereszt – arról azonban még nem született döntés, hogy a Nemzet Hősei Emlékművet egyszerűen lebontják, vagy más helyszínre költöztetik.
A Szejkefürdői Unitárius Találkozó az unitárius közösség legnagyobb és legfontosabb éves együttléte, amely hitben és összetartozásban erősíti a közösség tagjait.
Szilágy megyében 18 iskola olvad be más intézményekbe, megszűnik jogi önállóságuk. Az összevonás következtében hét igazgató is elveszíti a tisztségét.
A könyvelési papírokban szereplő, de a valóságban hiányzó faáru miatt több mint százezer lej büntetést fizetett egy nagyváradi cég. Az összeg nagyobb részét a nem létező áru értékének elkobzása teszi ki.
75 nap az óceánon címmel a kincses városban tart előadást szeptember 5-én Rakonczay Gábor. Szeptember 6-án Csíkszeredában, 9-én pedig Udvarhelyen is meghallgathatja a közönség.
A Pro Agricultura Egyesület az Országos Magyar Diákszövetséggel közösen ösztöndíjpályázatot hirdet a 2025–26-os tanévben.
A 165,7 millió lej értékű aradi beruházás határidőre elkészült, de a hídavató elmaradt, mivel a szerkezeten szemmel látható deformációk jelentek meg még az ünnepélyes megnyitó előtt, így az önkormányzat nem vette át.
Szeptemberben adják át a bánsági Csák (Ciacova) város egykori középkori várának felújított tornyát, a csáki kulát.
Romániából összesen 12 szálláshely került be a Michelin Guide ajánlottjai közé, melyek közül kilenc Bukarestben található, a három vidéki helyszín közül pedig csupán egy Erdélyben.
A világ legmodernebb lőporgyárát építi meg a Brassó megyei Viktóriavárosban a román állam a Rheinmetall német fegyvergyártó vállalattal partnerségben – jelentette be a gazdasági minisztérium.
Minősített lopás vádjával vették őrizetbe a nagyszalontai rendőrök egy 26 éves, helyi illetőségű férfit, aki készpénzt és bankkártyákat lopott.
szóljon hozzá!