Traian Băsescu államfőként a bálványosi disznótoros fesztiválra is ellátogatott
Fotó: Bartos Lóránt
Kétszer ötéves elnöki mandátuma idején Traian Băsescu előszeretettel látogatott Székelyföldre, ahol adott pillanatban visszajáró vendégnek számított.
2017. július 11., 16:192017. július 11., 16:19
2017. július 11., 16:442017. július 11., 16:44
A volt államfő hivatalos és magánúton egyaránt megfordult a többségében magyarok lakta régióban, ahol a 2004-es és 2009-es elnökválasztás idején is sikerült megszereznie a szavazatok többségét.
Hargita és Kovászna megyébe – Románia két magyar többségű megyéjébe – látogat július 18-án Klaus Johannis román államfő.
Elnöki minőségében először az Udvarhelyszéken 2005 augusztusában pusztító árvíz idején járt a régióban, ahol bevallottan feltűnt neki, hogy a Kárpátokon túli régiók katasztrófa sújtotta lakosaitól eltérően
2007-ben tett magánlátogatása után arra a következtetésre jutott, hogy a székelyföldi lakosokat nem az autonómia, hanem az életszínvonal, a román nyelv elsajátításának nehézségei és a rossz állapotban lévő infrastruktúra foglalkoztatja.
,,A magyar gyerekek énekelve tanulják az angol nyelvet és sírva a románt” – jelentette ki tíz évvel ezelőtt Băsescu. Két évvel később úgy vélekedett, a régióban kevés a külföldi beruházás, a helyi infrastruktúra pedig elmaradott, ami akadálya a régió gazdasági fejlődésének.
Utasítására a Boc-kormány néhány minisztere – élen Elena Udrea fejlesztési tárcavezetővel – is a Székelyföldre látogatott, ahol konkrét beruházásokról és fejlesztésekről tárgyalt önkormányzati vezetőkkel.
Többször hangoztatta ama véleményét, miszerint „tisztogatás folyik” a Hargita és Kovászna megyei önkormányzatokban a nem magyar nemzetiségű román állampolgárok ellen.
Négy évvel ezelőtt ugyanakkor elégedetlenségének adott hangot amiatt, hogy kevesen tűzik ki otthonukra a román trikolórt a két megyében, és úgy nyilatkozott: a tisztelet jeleként a székely és a magyar zászló mellé a románt is ki kellene aggatniuk kapuikra a székelyföldi polgároknak.
Az Orbán Viktor miniszterelnökkel jó viszonyt ápoló Băsescu 2009-ben vett részt először a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen és Diáktáborban, ahol ugyancsak elvetette az etnikai alapú önrendelkezés igényét,
Orbán Viktor ekkor nagy segítséget nyújtott neki kijelentésével, miszerint örülne, ha az államfő újrázna a novemberi elnökválasztáson. Az elnök egy évvel később, újraválasztása után ismét ellátogatott a Tusványosra, ahol
Mindazonáltal ekkor is leszögezte, hogy etnikumtól függetlenül minden román állampolgárnak egyenlő autonómia jár, ugyanakkor a közép-európai térség egyik fő pillérének nevezte a román–magyar megbékélést.
Fotó: Ifj. Haáz Sándor
Băsescu közelmúltban tett nyilatkozatai alapján azonban
A jelenleg a Népi Mozgalom Pártja (PMP) elnökeként és szenátoraként politizáló exállamfő többek között kijelentette, hogy Románia nem ismerhet el hivatalosan olyan ünnepet – március 15-ét –, amely egyebek mellett Erdély Magyarországhoz csatolását jelenti. Sőt a volt hajóskapitány a magyar fővárosba küldte ünnepelni a romániai magyarokat, ahol szerinte „ingyen kapnak enni és inni”.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!