Fotó: 123RF
A temetés, illetve az azzal járó költségek világszerte sokak számára jelentenek jelentős anyagi megterhelést a hozzátartozók számára. Míg Nagy-Britanniában akár 12 000 euróba is kerülhet a végső búcsú, a ceremónia, az örök nyugalomra helyezés, Romániában körülbelül 1 500-2 000 euróból „megúszható” a temetkezés. Tavaly óta körülbelül 40 százalékos emelkedés tapasztalható a temetésekkel kapcsolatos termékek, szolgáltatások árainak terén, de szerencsére az állami támogatás összege is jelentősen nőtt idén.
2024. június 04., 18:022024. június 04., 18:02
Egész Európában évtizedek óta folyamatos növekedést mutat a temetkezések ára, nincs ez másképp Romániában sem. Tavaly óta körülbelül 40 százalékkal nőtt a szolgáltatások és termékek összköltsége, így egy szerény temetés ára is 1 500 euró körül mozog. Ennek kapcsán a sepsiszentgyörgyi Száfta temetkezési vállalkozás ügyvezetője lapunknak elmondta, hogy mintegy 30 százalékos drágulás tapasztalható az iparágban tavaly óta, amit elsősorban a használt alapanyagok árának növekedése eredményezett, például számottevő mértékben emelkedett a koporsók anyagát adó fa ára.
Hozzátette, hogy
az állami rendszerben biztosítottak és nyugdíjasok, 3 784 lejre pedig a biztosított családtagjának elhalálozása esetében. 2023-ban 6 789 lej volt az előbbi támogatás, így a növekedés körülbelül 12 százalékos. A sepsiszentgyörgyi vállalkozó szerint bár a temetkezési segély kisebb mértékben nőtt, mint a szolgáltatások ára, jelenleg még mindig elmondható, hogy a támogatás fedezi egy átlagosnak mondható temetés kiadásait.
Az állami haláleseti juttatást házastárs, gyerek vagy szülő igényelheti, egy elhunyt után kizárólag egyetlen családtag. 2024 szeptemberétől a segélyt annak a személynek a halála esetén is meg lehet ítélni, aki gyermekgondozási szabadságon van a gyermek 2 éves koráig, fogyatékos gyermek esetében 3, esetleg 7 éves koráig, vagy ezen személy családtagjának halála esetén, ha a szabadság megkezdése előtt az érintett személy rendelkezett kötelező egészségbiztosítással.
Szintén idén ősztől a biztosított, a nyugdíjas vagy családtag halála esetén a temetkezési segélyt jogi személy részére is ki lehet fizetni, ha igazolja, hogy a halálesettel kapcsolatos költségeket ő fedezte. A juttatás megítélése kérelem alapján történik, a halotti anyakönyvi kivonat és az igazoló dokumentumok benyújtásával.
És hogy mire elég ez az összeg?
Illetve kapható az OLX internetes apróhirdetési oldalon „használt” áru akár 500 lejért is – ami valószínűleg arra vonatkozik, hogy valaki előre megvette és nem használta, nem pedig arra, hogy valakit egyszer már eltemettek benne. A sírhely árát sok tényező befolyásolja, de elmondható, hogy egy körülbelül négy négyzetméteres terület legolcsóbb esetben, csupán pár évre „bérelve” is négyszáz lej körül mozog. Erre még rájön a lelkésznek, a sírásóknak adott összeg (a sírásás, sírba helyezés, illetve a gödör visszatemetésének ára szintén körülbelül 800 lej körüli összeg, de ez még kiegészül általában a hídnak nevezett betonlapok elhelyezésével is, amik abban segítenek, hogy a sír ne omoljon be, ami további 500 lej körüli kiadás), a szállítás, a koszorú, a virág, a „kínálmáció”, ami Erdélyben általában kalács és rövid ital.
De a határ ezek esetében is a csillagos ég: fehér vagy fekete márvány, angyalszobor esetén az ár a 10 000 lejt súrolja. Ezeket a kiadásokat már nem fedezi az állami segély.
A temetkezési szolgáltatások, kellékek árainak listáján első ránézésre nem túl jelentős a változás tavaly óta, és ha ezeket az árakat összevetjük a tavalyiakkal, akad olyan tétel, ahol alig érzékelhető a különbség. De ahogyan a szakmában dolgozók is mondják: sok kicsi sokra megy alapon a végén csak összeadódik egy 30-40 százalékosnak megfelelő drágulás a 2023-as évhez viszonyítva.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!