Az idei érettségi más volt, mint a többi. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Idén megközelítette az érettségin átmenők országos arányát a sikeresen vizsgázó magyar végzősöké: míg tavaly a magyar tannyelvű iskolák diákjai több mint 12 százalékkal maradtak el az átlagtól, 2025-ben ez a különbség 5 százalék körülire csökkent. A leglátványosabb javulás a román nyelv és irodalom vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ oktatáspolitikusai szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román, és nem olyan elvárást támasztottak velük szemben, mint a román anyanyelvűekkel szemben.
2025. július 01., 16:002025. július 01., 16:00
Az idei érettségi eredmények történelmi áttörést jelentenek a romániai magyar fiatalok számára: első alkalommal sikerült számottevően megközelíteni az országos átlagot – írta keddi közleményében az RMDSZ. Rámutattak: míg 2024-ben a sikeresen diplomázó magyar diákok aránya 12,2 százalékkal maradt el az országos szinttől, 2025-ben ez a különbség mindössze 5,2 százalékra csökkent.
Ez a közel 7 százalékpontos javulás nem pusztán statisztikai adat, hanem egy hosszú éveken átívelő kisebbségi oktatáspolitikai munka eredménye – fogalmaztak.
Ez a jelentős javulás elsősorban annak tudható be, hogy most először külön vizsgatételeket kaptak a magyar anyanyelvű tanulók – olyan feladatsort, amely illeszkedett ahhoz a tananyaghoz és oktatási szemlélethez, amely alapján éveken át készültek. Hargita megyében például 8,4 százalékkal nőtt a sikeres érettségizők aránya, országosan pedig a végzős tanulók 81,9 százaléka teljesítette sikeresen a vizsgát – emelték ki.
Az RMDSZ-es oktatáspolitikus szerint nem arról van szó, hogy „egy lebutított, túlegyszerűsített” vizsgatételt kaptak a diákok, hanem arról, hogy az elmúlt években használt tantervhez és tananyaghoz illeszkedő tételből vizsgáztak, ez pedig megmutatkozik az eredményekben is. „Sokat dolgoztunk azért, hogy a tételeket olyan tanárok szerkesszék, akik ismerik a speciális tantervet, tudják, hogy mit tanultak a diákok, és ezzel összhangban állították össze a vizsgatételeket is” – tette hozzá.
Hogy nem volt egyszerű a szigorlat, az kiderült az idei román írásbeli vizsga után a Krónikának nyilatkozó érettségizők, illetve pedagógus elmondásából is. Egyesek nehéznek, filozofikusnak érezték a román nyelv és irodalom érettségi főtételét, amelyben a „szubjektum és másság” témája mentén kellett esszét írniuk úgy, hogy a kapott szöveget összefüggésbe kellett hozniuk egy általuk választott, a tantervben tanult irodalmi művel.
Nehézséget okozott a magyar végzősök számára a román nyelv és irodalom érettségi írásbelije – mondta el megkeresésünkre két kolozsvári diák, valamint egy csíkszeredai pedagógus.
„Én úgy látom, hogy könnyebb nem volt (a tavalyi tételnél – szerk. megj.), és határozottan más megközelítésű volt, mint a korábbi években. A gyerekek tavaly novemberben kapták meg az első mintatételeket, hogy mihez kell igazodniuk, mi, tanárok csak novemberben szembesültünk azzal, hogy körülbelül mi lesz a vizsgán, milyen felépítése lesz a tételnek. A próbavizsgákon könnyebb feladatokkal szembesültek, mint most” – értékelt a Krónikának akkor Fazakas Edith, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium romántanára.
„Hosszú és nehéz folyamat volt, de a legfontosabb cél továbbra is az, hogy a kisebbségi diákok megtanuljanak kommunikálni az ország nyelvén, és hogy a vizsgákon elért eredmények a valódi tudásukat tükrözzék” – hangsúlyozta Kallós Zoltán. A tanterv célja, hogy a magyar gyermekek gyakorlati kommunikációs eszközként sajátítsák el a román nyelvet, az életben való boldogulás érdekében – tette hozzá.
„A pozitív fordulathoz a kiegészítő támogatások is hozzájárultak: az RMDSZ által szervezett, ingyenes érettségi felkészítő programok országszerte segítették a diákokat, akárcsak az ingyenesen biztosított román érettségi tesztgyűjtemény, amely célzottan a magyar tannyelvű tanulók számára készült” – vélte Mihályfalvi Katalin, az RMDSZ oktatásért felelős ügyvezető alelnöke, akit szintén a közleményben idéztek.
Mint arról beszámoltunk, az óvások után 2,2 százalékkal javult a vizsgán átmenők aránya, ennyien értek el legalább 6-os jegyátlagon, ami szükséges a diplomázáshoz. A hivatalos végeredmény szerint országszerte 80 092 diák érettségizett sikeresen, közülük 75 662-en idei végzősök voltak, a többiek a korábbi évfolyamok végzősei.
A pótérettségit augusztus 4–26. között szervezik meg, arra július 14–21. között lehet beiratkozni.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
szóljon hozzá!