Kié lesz a városháza? Ismét izgalmas választási csata várható Székelyudvarhelyen
Fotó: László Ildikó
A székelyföldi tömbmagyar vidékre tekintve talán Udvarhelyszék tartogatja a legtöbb izgalmat a június 9-ei önkormányzati választásokon, amelyek egyik nagy kérdése: a hagyományos pártberendezkedéseken „felülemelkedő” Gálfi Árpád megőrzi-e Székelyudvarhely polgármesteri tisztségét. Választási sorozatunk újabb, Hargita és Kovászna megyét „kiveséző” részében – számos más pikáns, az RMDSZ egyeduralmán kívüli vokscsata mellett – a különleges gyergyószentmiklósi és kézdivásárhelyi helyzetre is kitérünk.
2024. május 30., 18:442024. május 30., 18:44
Véget vetnének Székelyudvarhely polgármesterjelöltjei „a megosztottságnak, acsarkodásnak, ellenségeskedésnek, rossz hangulatnak”, „visszaállítanák a várost a fejlődés útjára”: a kampányban hangoztatott szólamok is arról árulkodnak, valami nincs rendben „a székely anyavárosban”. Legalábbis politikai téren – és ez attól függetlenül kijelenthető, hogy melyik tábor háza tájáról nézzük, hiszen Udvarhelyen „mindenkinek van baja valakivel”.
A színmagyar Székelyudvarhely helyzete nem egyszerűen a Székelyföldön természetes magyar–magyar verseny miatt „pikáns”:
Gálfi Árpád harmadik mandátumára pályázik
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mint ismeretes, a 2020-as önkormányzati választásokon az akkor a Szabad Emberek Pártját (POL) képviselő politikus meglepetésre magabiztosan újrázott (8590 szavazat, 68,26%). Annak ellenére, hogy azt megelőzően összerúgta a port a 2016-os választásokon őt indító EMNP–MPP-koalícióval, az RMDSZ legfőbb ellenzékével, melynek példamutató „sikertörténete” volt. De a POL ernyője alatti munka sem tartott sokáig: Gálfi Árpád most a 2021-ben alakult, csak helyi szinten érdekelt Székelyudvarhelyért Párt színeiben méretkezik meg, melynek társalapítója.
Szakács-Paál István magabiztosan nyerte az RMDSZ udvarhelyi előválasztását
Fotó: Szász Zsuzsi
A szövetség, jobban mondva az udvarhelyiek előválasztáson döntöttek arról, ki képviselje a tulipánt a polgármester-választáson: csaknem ötezer választópolgár közül 3150 Szakács-Paál Istvánra, a Harghita Business Center vállalkozói inkubátorház menedzserére voksolt.
A székelyudvarhelyi polgármesteri tisztséget harmadikként Ember Attila pályázza meg, aki az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt összeolvadása révén létrejött Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) jelöltje. A kommunikációs tanácsadó a jelenlegi polgármester, Gálfi Árpád kabinetfőnöke volt 2016 és 2021 között. Az EMSZ egyébként félig feltöltött tanácsosi listát állít, az RMDSZ és a Székelyudvarhelyért Párt mellett még a Magyar Polgári Erő is indít listát a helyi tanácsba jutásért a 31 335 lakost számláló, 95,6 százalékban magyarlakta városban.
Ember Attila az EMSZ színeiben száll versenybe
Fotó: László Ildikó
Kisebbségben is jó esélyekkel pályázik újrázásra Maros megye és Vásárhely magyar elöljárója, hiszen román ellenfeleik ezúttal sem fogtak össze a június 9-ei helyhatósági választások előtt. Ugyanakkor egész Székelyföldön van ok aggodalomra.
Egyébként Udvarhelyszéken még van néhány település, amely „kilóg az összképből”, azaz amelyet jelenleg nem RMDSZ-es politikus vezet, így érdekes „pártcsata” várható.
Székelykeresztúr a harmadik város, ahol a tulipános jelölt kihívója a jelenlegi polgármesternek. A 8797 lelkes, szintén színmagyar településen az EMSZ-es Koncz Hunor János négy éve 59 százalékkal diadalmaskodott, most a parlamenti alakulat Klein Lászlót nevezte be ellene.
Az RMDSZ Udvarhelyszék mind a 26 önkormányzatában indít vagy támogat más polgármester-jelöltet (Kápolnásfaluban Benedek László községvezetőt támogatják, Újszékelyen pedig Szabó Ottót). Az EMSZ tucatnyi településen pályázza meg a polgármesteri tisztséget is.
Len Emil Balázs lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje Gyergyószentmiklóson
Fotó: Facebook/Len Emil Balázs
Udvarhelyszékhez hasonlóan Gyergyószék központjában is izgalmak várhatók,
Ráadásul Len Emil Balázs a 2800 voks több mint kétharmadát elvitte. A váltáshangulat már azon is érződött, hogy csaknem ezer fővel többen vettek részt az előzetes megmérettetésen, mint négy évvel korábban.
Egyébként a 15 884 lakost számláló, 87 százalékban magyarlakta városban négy évvel ezelőtt Csergő szoros csatában, a szavazatok 42,16 százalékát begyűjtve kerekedett felül „élesben” Nagy Zoltán, az EMSZ addig regnáló jelöltje felett, aki csak 152 vokssal kapott kevesebbet. Utóbbi most független jelöltként próbál visszatérni a városvezetői székbe (az EMSZ támogatásával), miközben a bukaresti kormánykoalíció tagjai Szentmiklóson közös jelölttel próbálkoznak a helyi rendőrségnél dolgozó Alex Calbează személyében.
Nagy Zoltán visszatérne a városvezetői tisztségbe
Fotó: Facebook/Nagy Zoltán
Azokra a magyar többségű gyergyószéki településekre tekintve, ahol jelenleg nem RMDSZ-es elöljáró irányít, kiemelendő Gyergyószárhegy: Danguly Ervin harmadszor is függetlenként pályázza meg a polgármesteri tisztséget, ebben az Erdélyi Magyar Szövetség is támogatja. A 2020-ban 75 százalékkal diadalmaskodó Danguly RMDSZ-es kihívója idén Polgár Árpád Csaba lesz.
Gyergyóújfaluban a 2020-ban a voksok 60 százalékát elnyerő EMSZ-es Egyed József ezúttal Kovács Attila személyében kap ellenfelet az amúgy RMDSZ-es többségű önkormányzat vezetéséért vívott harcban.
Fotó: Haáz Vince
Csíkszéken két olyan város van, ahol az RMDSZ jelenleg csupán alpolgármesterrel rendelkezik, és idén sem indít polgármesterjelöltet: a román többségű Balánbánya, illetve a magyar többségű Tusnádfürdő. Utóbbi fürdővárosban megismétlődik a négy évvel ezelőtti csata, ám ezúttal Butyka Zsolt várja „címvédőként” az elődjével, Albert Tiborral vívandó választási csatát. A korábban az RMDSZ-ben politizáló, 2020-ban független jelöltként diadalmaskodó Butykát hiába szerették volna visszacsalni a tulipános szövetségbe, végül független maradt. Albert Tibor volt MPP-s elöljáró most a Magyar Polgári Erő színeiben próbál szerencsét Románia legkisebb városában (1372 lakos, 83 százalékban magyar).
Fotó: Veres Nándor
Háromszéken Tamás Sándor megyei elnök korábbi nyilatkozata szerint „az RMDSZ politikai családja összhangot teremtett a magyar pártok között”, így Kovászna megye „a béke szigetévé vált”. A Székelyhon tájékoztatása szerint idén a szövetség színeiben méretkezik meg a korábbi független ozsdolai polgármester, Pénzes Ágoston. Esztelneken nem nevesített polgármesterjelöltet az RMDSZ, de támogatja Salamon Balázs korábbi EMSZ-es, most függetlenként induló jelöltet, a tanácsosi lista pedig összesíti mindkét párt képviselőit. Hídvégen és Előpatakon nincs jelöltje a szövetségnek, csak tanácsosi listát állít, mert túl alacsony a magyarság számaránya.
A jelölési dossziék iktatásának napja volt a csütörtöki. A Kovászna Megyei Tanács RMDSZ-es tanácsosjelöltjei Tamás Sándor tanácselnökkel az élen iktatták a jelölési dossziéikat. Csíkszeredában is hasonló esemény zajlott.
Tamás Sándor később már békétlenkedésekre is kitért: Baróton Derzsi-Ráduly Kázmért – aki eredetileg RMDSZ-esként indult volna, majd függetlenként jelentkezett, az MPE támogatásával – „bábpolgármesternek” nevezte, akinek döntéseit a háttérből irányítják.
Csernátonban a négy éve függetlenként diadalmaskodó Rákosi Árpádnak az RMDSZ és az EMSZ is biztosít kihívót Mágori István és Mátei Zoltán személyében.
Fotó: Veres Nándor
Eközben az EMSZ háromszéki szervezete 19 településen méretkezik meg, hét helyen saját polgármesterjelöltet indít, két esetben független jelöltet támogatnak, Nagyborosnyón, Hidvégen és Bölönben összefogtak az RMDSZ-szel.
bár sokáig saját emberüket, Szőts Emilt „építették” polgármesterjelöltként, teljesen váratlanul visszaléptették, és beálltak a román pártszövetséget összehozó Constantin Pătruhoz több szálon is köthető, de függetlenként induló Imre Csaba mögé.
A Székelyhon beszámolója szerint az EMSZ nem nyújtott be teljes tanácsosi listát Kézdivásárhelyen, amivel – egyes vélekedések szerint – ugyancsak a román pártok szövetségének malmára hajtja a vizet: a töredékszavazatokból ugyanis csak a teljes listát letevő pártok, szervezetek részesülnek.
Időközben a román pártokat összefogó egyesület is bejelentette, hogy Imre Csabát támogatja. Az MPE eközben – látván az EMSZ „románok felé fordulását”, „nemzetárulását” – saját polgármesterjelöltet indított Lukács László személyében, míg az RMDSZ színeiben Bokor Tibor pályázik újabb mandátumra a 16 243 lakost számláló, 92,5 százalékban magyarlakta városban.
Kemény hangú kritikával illette Facebook-bejegyzésében Kulcsár-Terza József, a Magyar Polgári Erő (MPE) országos ügyvivő elnöke az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) kézdivásárhelyi szervezetét. Meglátása szerint az utóbbi „román” érdekeket szolgál.
A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat újból közzétette közösségi oldalán az AUR megalakulásáról és a szélsőséges nacionalista politikai párt programjáról szóló, sokkoló dokumentumfilmjét.
Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. Ez idő alatt nem látogatható a népszerű idegenforgalmi pontnak számító parajdi sóbánya.
Kutyák támadtak egy férfira és hatéves kislányára a Kolozs megyei Szászfenesen. Az 52 éves férfinak sikerült megmentenie kislányát, őt azonban több harapással és sérüléssel kórházba szállították.
Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).
Az emberek sok év alatt felhalmozódott mérge csapódott le a megismételt elnökválasztás első fordulójában – értékelte a múlt vasárnapi szavazás eredményét Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Krónikának adott interjúban.
A héten elindultak a rakományszállítási szolgáltatások a nagyváradi repülőtéren.
Egy feltehetően lelőtt kutya miatt indított bűnügyi nyomozást a Temes Megyei Rendőr-főkapitányság. Az állatot a Temesvárral határos Újmosnicán valószínűleg lelőtte az elkövető, majd a kutya tetemét a személygépkocsija csomagtartójába tette és elhajtott.
A katonai tűzoltók folytatják a beavatkozást a parajdi sóbányában, ahol az utóbbi napok heves esőzései nyomán kedden vízszivárgást észleltek.
Öt ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei Salvamont munkatársai az elmúlt éjszakán; továbbra is keresnek viszont egy hatodik személyt – közölte csütörtökön Dan Benga, a hegyimentő-szolgálat vezetője.
szóljon hozzá!