Fotó: Mediafax
2009. május 18., 14:542009. május 18., 14:54
Habsburg Domokos és a bukaresti művelődési minisztérium már korábban megállapodott abban, hogy a 14. században épült, a Drakula-mítosszal összefonódott várkastélyban továbbra is múzeum működik majd. Az eddig is népszerű turisztikai célpontnak számító törcsvári kastélyt június 1-jén nyitják meg ismét a nagyközönség előtt a tulajdonosok: Habsburg Domokos, valamint nővérei, Maria Magdalena Holzhausen és Elisabeth Sandhofer.
Corin Trandafir, a tulajdonos ügyvédje hírügynökségeknek elmondta, a kastélymúzeum berendezését részben a Habsburg család saját gyűjteményéből pótolták, miután a művelődési minisztérium idén áprilisban a közeli Vámház Múzeumba szállíttatta át a nemzeti kulturális örökség részét képező tárgyakat. A tulajdonos 2012-ben veheti át ténylegesen a Vámházat is, ahol addig a román állam tartja fenn az eddig a kastélyban működő Törcsvári Nemzeti Múzeumot.
Az ügyvéd szerint Habsburg Domokos jelentős összegeket kíván a kastélypark épületeinek restaurálására fordítani. A tervek között szerepel a park átalakítása is, hogy az együttes minél hűebben tükrözze az államosítása előtti állapotát.
A tulajdonos nem kíván szállodát létesíteni a kastélyban, a nagyközönség előtt eddig is nyitva álló helyiségek pedig a továbbiakban is látogathatók lesznek, az egyik toronyban azonban kialakítanak egy lakosztályt azok számára, akik a kastélyban kívánnak egy éjszakát eltölteni, tette hozzá Corin Trandafir.
Az épületegyüttes visszaszolgáltatásával Habsburg Domokos és nővérei tulajdonába került maga a kastély, Mária királyné teaháza, Ilona hercegnő háza, a gondnok háza, Mária királyné szívének tabernákuluma és a hozzá tartozó több mint 7500 négyzetméteres földterület, a 28 ezer négyzetméteres kastélypark a két, összesen 1400 négyzetméteres tóval, valamint a kastélyhoz vezető út is.
A kastélyt a 14. században építtették magyar uralkodók, majd a trianoni békediktátum után a román uralkodói család tulajdonába került. 1948-ban a kommunista hatóságok államosították, így a tulajdonos Ilona hercegnőnek le kellett mondania róla. Miután a királyi családot 1948-ban kiutasították az országból, a törcsvári kastély állami tulajdonba került, kifosztották és sorsára hagyták. Restaurálása 1987-ben kezdődött, a munka legnagyobb része 1993-ra készült el. Bár a kastélynak semmi köze Vlad Ţepeshez, a Drakulaként elhíresült havasalföldi fejedelemhez, a legendák, illetve a Stoker-regény nyomán a véres kezű uralkodó neve összefonódott a regényes környezetben fekvő kastéllyal, amelyet évente mintegy 450 ezer turista keres fel.
Előre kitervelte az erőszakos támadást, és baltával felfegyverkezve próbált betörni az áldozat otthonába a múlt heti Maros megyei gyilkosság azóta is körözött gyanúsítottja – legalábbis ez derül ki az ügyészségi jelentésből.
Évekkel ezelőtt már túlélt egy súlyos repülőbalesetet az a férfi, aki kisgépével hétfőn a Hunyad megyei Szászváros közelében lezuhant és meghalt.
Elektromos kerítés telepítésével próbálja megóvni az emberek testi épségét a Brassó megyei Barcarozsnyó önkormányzata az egyre jobban elszaporodó és a településre behatoló medvék miatt.
Megnőtt a közoktatásban dolgozó fejlesztőpedagógusok száma, a szülők nyitottabbá váltak a sajátos nevelési igényű gyerekek felzárkóztatására. Egészségügyi videós riportsorozatunk e heti részében a Kolozsvári Református Kollégiumba látogattunk el.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.