A besztercei Andrei Mureșanu Főgimnázium is egyike a 33 helyszínnek, több mint 70 gyerek jelentkezett a foglalkozásokra
Fotó: RMDSZ Beszterce Naszód
A szórványbeli iskoláknak és a szülőknek egyaránt nagy segítség az új tanévtől induló délutáni oktatási program, mondják az érintettek. A magyar kormány támogatásával megvalósuló projekt keretében Bukarest és 9 erdélyi megye 33 iskolájában foglalkozik szakképzett pedagógus tanórák után a román többségű közegben élő elemistákkal.
2019. augusztus 31., 17:242019. augusztus 31., 17:24
2019. szeptember 01., 11:242019. szeptember 01., 11:24
Nemcsak a szülőknek, a szórványbeli iskoláknak is segítség, hogy a magyar kormány átvállalta a délutáni oktatási tevékenység finanszírozását, állítják a Krónika által megkérdezett intézményvezetők. Az igazgatók szerint
Az Iskola Alapítvány által koordinált napközi (after-school) program az új tanévvel, szeptember 9-én rajtol Bukarestben és 9 erdélyi szórványmegyében. A jelenlegi adatok szerint 33 iskolában 1844 elemista részvételével zajlik majd, akikre 83 szakképzett pedagógus felügyel – nyilatkozta a Maszol hírportálnak Nagy Zoltán Levente, az alapítvány elnöke. Elmondta, szeptember 1. és 9. között 83 pedagógust alkalmaznak, és együttműködési szerződést kötnek az iskolákkal annak érdekében, hogy használni lehessen délután a tantermeket. Az alapítványi elnök szerint azokon a helyszíneken, ahol nem tarthatják a tanintézetben a foglalkozásokat, bérleti szerződéssel valamely kulturális egyesület vagy egyház biztosít termet.
Az illetékes szerint a szülőknek pár lejjel kell beszállni az ebédbe, annak függvényében, hogy milyen árajánlatot kapnak a helyi catering cégektől.
A gyerekek négyórás felügyelet alatt lesznek a tanórák után, ebből egyet nagyjából az étkeztetés tesz ki. De állandó lesz a felügyelet a programban részt vevő pedagógusok esetében is, akiknek kétharmada az adott iskola alkalmazottjaként, a többi pedig külsős, de szintén szakképzett oktatóként vesz részt a lebonyolításban.
A program működtetői egy ajánlott módszertant is kidolgoztak a számukra, hogy milyen foglalkozások történjenek a négy óra alatt.
A pedagógusoknak napi nyilvántartást kell vezetni a jelenlétről, de havi jelentést, tevékenységi beszámolót is elvárnak tőlük. Emellett a projekt lebonyolítását felügyelő ötfős kolozsvári csapat tagjai havi rendszerességgel kiszállnak a különböző helyszínekre. Ezek száma a jövőben valószínűleg nőni fog, az Iskola Alapítvány elnöke szerint nagy az érdeklődés a program iránt, és bár idén kísérleti jelleggel indul, már több szórványbeli település jelezte abbéli igényét, hogy a következő tanévben náluk is bevezessék.
A szórványmegyékre kiterjesztett program mintája a jól bevált medgyesi délutáni foglalkoztatás
Fotó: Medgyesi MADISZ
Bár eddig is működtettek after-school programot, Besztercén már most megmutatkoznak a magyar kormány által támogatott délutáni oktatási program pozitív hatásai. Antal Attila, a város egyetlen, magyar tagozattal rendelkező iskolájának, az Andrei Mureșanu Főgimnáziumnak az aligazgatója a Krónikának elmondta:
A diákokkal nagyrészt saját tanítónőik, illetve egy nyugdíjazott tanítónő és egy, az oktatási rendszerbe most bekerülő pedagógus foglalkozna, mindannyian szakképzettek.
Antal Attila szerint az észak-erdélyi városban, ahol a magyarság aránya alig haladja meg az öt százalékot, nagy az érdeklődés a támogatott napközi program iránt. A vegyes iskolában több mint tíz éve működtetnek after-school programot a magyar elemistáknak, de tavaly csupán 20 gyerek szülője élt a sokuk számára nagy anyagi terhet jelentő lehetőséggel. Most, hogy az étkeztetés és a foglalkoztatás is támogatott, szinte megnégyszereződött a jelentkezők száma, a közel száz magyar elemista közül alig húsz marad ki a délutáni tevékenységből.
A napközi programtól többet várnak, mint egyszerű délutáni felügyeletet.
– magyarázta az aligazgató. Elvárás, hogy a napközis tanítók újabb tevékenységekkel színesítsék az oktatást, legyen az népdal-, néptánc- vagy hangszeroktatás, készségfejlesztő gyakorlatok vagy különböző mozgásfajták. Azt remélik, így az oktatási paletta is gazdagodni fog. Például egy pszichológus vállalta, hogy délutánonként egy-egy órában elbeszélget a gyerekekkel.
Az aligazgató bízik abban a program kezdeményezői által is megfogalmazott célban, miszerint a délutáni foglalkozások segítenek majd újabb, jelenleg román tanintézetbe járó magyar gyerekeket bevonzani a gyereklétszám szempontjából egyre fogyatkozó szórványbeli iskolába. Bármilyen fajta támogatás vonzerőt jelent, állítja, egy olyan helyen, ahol a gyerekek egyharmada vegyesházasságból jön, így könnyen beszippantják őket a román tanintézetek.
A magyar oktatást választókat eddig is ösztökélték: a Rákóczi Szövetség tanévkezdéskor ösztöndíjban részesíti őket, iskolatáskát, tanszercsomagot kapnak.
– vázolta a jövőt. Beszterce–Naszód megyéből a beszetrcei iskola mellett még a bethleni Grigore Silași Líceum vesz részt a délutáni oktatási programban, itt két csoportban 37 elemistának biztosítanak felügyeletet.
Bár Temesváron régi hagyománya van – 2001 óta működik napközis foglalkoztatás a Bartók Béla Líceumban –, Erdei Ildikó igazgató szerint az intézménynek és a szülőknek egyaránt segítség a most induló program. A bánsági város magyar iskolájában eddig is megosztott támogatással működött a délutáni foglalkoztatás – magyarázta a Krónikának a tanintézet vezetője –, a költségek egy részét a Bartók Alapítvány, másik részét a szülők állták. Főleg utóbbiak válláról vettek le nagy terhet.
Öt 15–20 fős csoportban zajlik majd a délutáni foglalkoztatás, részben saját tanítónőik, részben külsős munkatársak foglalkoznak a gyerekekkel továbbra is az iskolában, ahol adottak a feltételek a program működtetésére. „A program mindenképp nagy segítség, akár szórványban, akár máshol” – mondja az igazgató, aki szerint a jelenlegi felgyorsult világban az egyre későbbig dolgozó szülőknek óriási támogatás, ha van, aki segítsen a gyereknek a lecketanulásban.
A vegyes családok esetében még hatványozottabb a segítség, hisz ott csak az egyik szülő tud segíteni a magyar iskolába járó gyereknek, ezért irányukba nyomós érv a támogatott napközi program megléte, mesélte az igazgató. Jelenleg a gyerekek egyharmada érkezik kétnyelvű családból, de ahogy telik az idő, egyre többen vannak az oktatási rendszerben, hiszen a közel tíz százaléknyi temesvári magyar közösség tagjainak majdnem kétharmada vegyes családban él.
A bánsági városban a magyar középiskola mellett még a Gerhardinum Római-Katolikus Teológiai Líceumban indul be a délutáni oktatás.
A délutáni programba bekapcsolódó iskolák
Arad megyéből az aradi Csiky Gergely Főgimnázium, az Aurel Vlaicu és az Aron Cotruș Általános Iskola, a pécskai 2-es Általános Iskola és a kisjenői Erdőhegyi Általános Iskola vesz részt a programban. Beszterce–Naszód megyéből a besztercei Andrei Mureșanu Főgimnázium és a bethleni Grigore Silași Általános Iskola. Brassó megyéből a brassói Áprily Lajos Főgimnázium, a 15-ös és a 2-es Általános Iskola. Fehér megyéből a kocsárdi Simion Lazăr Főgimnázium, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium, a gyulafehérvári Gróf Majláth Gusztáv Károly Római-Katolikus Teológiai Líceum, a bethlenszentmiklósi Általános Iskola, a marosújvári Lucian Blaga Általános Iskola és a küküllővári Általános Iskola. Hunyad megyéből a dévai Téglás Gábor Iskolaközpont, a szászvárosi Dr. Aurel Vlaicu Általános Iskola, a vulkáni 4-es Általános Iskola, a lupényi Mircea Eliade Elméleti Líceum és a vajdahunyadi Matei Corvin Technológiai Líceum. Máramaros megyéből a máramarosszigeti Leőwey- Klára Elméleti Líceum, a nagybányai Nicolae Iorga Általános Iskola és a Németh László Elméleti líceum. Szeben megyéből a medgyesi Báthory István Általános Iskola, a nagyszebeni Octavian Goga Kollégium és az erzsébetvárosi Általános Iskola. Kolozs megyéből a bánffyhunyadi Vlădeasa Technológiai Líceum, a dési 1-es Általános Iskola, a tordai Jósika Miklós Elméleti Líceum. Temes megyéből a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum és a Gerhardinum Római-Katolikus Teológiai Líceum. Bukarestből az Ady Endre Líceum csatlakozott.
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.
szóljon hozzá!