A besztercei Andrei Mureșanu Főgimnázium is egyike a 33 helyszínnek, több mint 70 gyerek jelentkezett a foglalkozásokra
Fotó: RMDSZ Beszterce Naszód
A szórványbeli iskoláknak és a szülőknek egyaránt nagy segítség az új tanévtől induló délutáni oktatási program, mondják az érintettek. A magyar kormány támogatásával megvalósuló projekt keretében Bukarest és 9 erdélyi megye 33 iskolájában foglalkozik szakképzett pedagógus tanórák után a román többségű közegben élő elemistákkal.
2019. augusztus 31., 17:242019. augusztus 31., 17:24
2019. szeptember 01., 11:242019. szeptember 01., 11:24
Nemcsak a szülőknek, a szórványbeli iskoláknak is segítség, hogy a magyar kormány átvállalta a délutáni oktatási tevékenység finanszírozását, állítják a Krónika által megkérdezett intézményvezetők. Az igazgatók szerint
Az Iskola Alapítvány által koordinált napközi (after-school) program az új tanévvel, szeptember 9-én rajtol Bukarestben és 9 erdélyi szórványmegyében. A jelenlegi adatok szerint 33 iskolában 1844 elemista részvételével zajlik majd, akikre 83 szakképzett pedagógus felügyel – nyilatkozta a Maszol hírportálnak Nagy Zoltán Levente, az alapítvány elnöke. Elmondta, szeptember 1. és 9. között 83 pedagógust alkalmaznak, és együttműködési szerződést kötnek az iskolákkal annak érdekében, hogy használni lehessen délután a tantermeket. Az alapítványi elnök szerint azokon a helyszíneken, ahol nem tarthatják a tanintézetben a foglalkozásokat, bérleti szerződéssel valamely kulturális egyesület vagy egyház biztosít termet.
Az illetékes szerint a szülőknek pár lejjel kell beszállni az ebédbe, annak függvényében, hogy milyen árajánlatot kapnak a helyi catering cégektől.
A gyerekek négyórás felügyelet alatt lesznek a tanórák után, ebből egyet nagyjából az étkeztetés tesz ki. De állandó lesz a felügyelet a programban részt vevő pedagógusok esetében is, akiknek kétharmada az adott iskola alkalmazottjaként, a többi pedig külsős, de szintén szakképzett oktatóként vesz részt a lebonyolításban.
A program működtetői egy ajánlott módszertant is kidolgoztak a számukra, hogy milyen foglalkozások történjenek a négy óra alatt.
A pedagógusoknak napi nyilvántartást kell vezetni a jelenlétről, de havi jelentést, tevékenységi beszámolót is elvárnak tőlük. Emellett a projekt lebonyolítását felügyelő ötfős kolozsvári csapat tagjai havi rendszerességgel kiszállnak a különböző helyszínekre. Ezek száma a jövőben valószínűleg nőni fog, az Iskola Alapítvány elnöke szerint nagy az érdeklődés a program iránt, és bár idén kísérleti jelleggel indul, már több szórványbeli település jelezte abbéli igényét, hogy a következő tanévben náluk is bevezessék.
A szórványmegyékre kiterjesztett program mintája a jól bevált medgyesi délutáni foglalkoztatás
Fotó: Medgyesi MADISZ
Bár eddig is működtettek after-school programot, Besztercén már most megmutatkoznak a magyar kormány által támogatott délutáni oktatási program pozitív hatásai. Antal Attila, a város egyetlen, magyar tagozattal rendelkező iskolájának, az Andrei Mureșanu Főgimnáziumnak az aligazgatója a Krónikának elmondta:
A diákokkal nagyrészt saját tanítónőik, illetve egy nyugdíjazott tanítónő és egy, az oktatási rendszerbe most bekerülő pedagógus foglalkozna, mindannyian szakképzettek.
Antal Attila szerint az észak-erdélyi városban, ahol a magyarság aránya alig haladja meg az öt százalékot, nagy az érdeklődés a támogatott napközi program iránt. A vegyes iskolában több mint tíz éve működtetnek after-school programot a magyar elemistáknak, de tavaly csupán 20 gyerek szülője élt a sokuk számára nagy anyagi terhet jelentő lehetőséggel. Most, hogy az étkeztetés és a foglalkoztatás is támogatott, szinte megnégyszereződött a jelentkezők száma, a közel száz magyar elemista közül alig húsz marad ki a délutáni tevékenységből.
A napközi programtól többet várnak, mint egyszerű délutáni felügyeletet.
– magyarázta az aligazgató. Elvárás, hogy a napközis tanítók újabb tevékenységekkel színesítsék az oktatást, legyen az népdal-, néptánc- vagy hangszeroktatás, készségfejlesztő gyakorlatok vagy különböző mozgásfajták. Azt remélik, így az oktatási paletta is gazdagodni fog. Például egy pszichológus vállalta, hogy délutánonként egy-egy órában elbeszélget a gyerekekkel.
Az aligazgató bízik abban a program kezdeményezői által is megfogalmazott célban, miszerint a délutáni foglalkozások segítenek majd újabb, jelenleg román tanintézetbe járó magyar gyerekeket bevonzani a gyereklétszám szempontjából egyre fogyatkozó szórványbeli iskolába. Bármilyen fajta támogatás vonzerőt jelent, állítja, egy olyan helyen, ahol a gyerekek egyharmada vegyesházasságból jön, így könnyen beszippantják őket a román tanintézetek.
A magyar oktatást választókat eddig is ösztökélték: a Rákóczi Szövetség tanévkezdéskor ösztöndíjban részesíti őket, iskolatáskát, tanszercsomagot kapnak.
– vázolta a jövőt. Beszterce–Naszód megyéből a beszetrcei iskola mellett még a bethleni Grigore Silași Líceum vesz részt a délutáni oktatási programban, itt két csoportban 37 elemistának biztosítanak felügyeletet.
Bár Temesváron régi hagyománya van – 2001 óta működik napközis foglalkoztatás a Bartók Béla Líceumban –, Erdei Ildikó igazgató szerint az intézménynek és a szülőknek egyaránt segítség a most induló program. A bánsági város magyar iskolájában eddig is megosztott támogatással működött a délutáni foglalkoztatás – magyarázta a Krónikának a tanintézet vezetője –, a költségek egy részét a Bartók Alapítvány, másik részét a szülők állták. Főleg utóbbiak válláról vettek le nagy terhet.
Öt 15–20 fős csoportban zajlik majd a délutáni foglalkoztatás, részben saját tanítónőik, részben külsős munkatársak foglalkoznak a gyerekekkel továbbra is az iskolában, ahol adottak a feltételek a program működtetésére. „A program mindenképp nagy segítség, akár szórványban, akár máshol” – mondja az igazgató, aki szerint a jelenlegi felgyorsult világban az egyre későbbig dolgozó szülőknek óriási támogatás, ha van, aki segítsen a gyereknek a lecketanulásban.
A vegyes családok esetében még hatványozottabb a segítség, hisz ott csak az egyik szülő tud segíteni a magyar iskolába járó gyereknek, ezért irányukba nyomós érv a támogatott napközi program megléte, mesélte az igazgató. Jelenleg a gyerekek egyharmada érkezik kétnyelvű családból, de ahogy telik az idő, egyre többen vannak az oktatási rendszerben, hiszen a közel tíz százaléknyi temesvári magyar közösség tagjainak majdnem kétharmada vegyes családban él.
A bánsági városban a magyar középiskola mellett még a Gerhardinum Római-Katolikus Teológiai Líceumban indul be a délutáni oktatás.
A délutáni programba bekapcsolódó iskolák
Arad megyéből az aradi Csiky Gergely Főgimnázium, az Aurel Vlaicu és az Aron Cotruș Általános Iskola, a pécskai 2-es Általános Iskola és a kisjenői Erdőhegyi Általános Iskola vesz részt a programban. Beszterce–Naszód megyéből a besztercei Andrei Mureșanu Főgimnázium és a bethleni Grigore Silași Általános Iskola. Brassó megyéből a brassói Áprily Lajos Főgimnázium, a 15-ös és a 2-es Általános Iskola. Fehér megyéből a kocsárdi Simion Lazăr Főgimnázium, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium, a gyulafehérvári Gróf Majláth Gusztáv Károly Római-Katolikus Teológiai Líceum, a bethlenszentmiklósi Általános Iskola, a marosújvári Lucian Blaga Általános Iskola és a küküllővári Általános Iskola. Hunyad megyéből a dévai Téglás Gábor Iskolaközpont, a szászvárosi Dr. Aurel Vlaicu Általános Iskola, a vulkáni 4-es Általános Iskola, a lupényi Mircea Eliade Elméleti Líceum és a vajdahunyadi Matei Corvin Technológiai Líceum. Máramaros megyéből a máramarosszigeti Leőwey- Klára Elméleti Líceum, a nagybányai Nicolae Iorga Általános Iskola és a Németh László Elméleti líceum. Szeben megyéből a medgyesi Báthory István Általános Iskola, a nagyszebeni Octavian Goga Kollégium és az erzsébetvárosi Általános Iskola. Kolozs megyéből a bánffyhunyadi Vlădeasa Technológiai Líceum, a dési 1-es Általános Iskola, a tordai Jósika Miklós Elméleti Líceum. Temes megyéből a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum és a Gerhardinum Római-Katolikus Teológiai Líceum. Bukarestből az Ady Endre Líceum csatlakozott.
Kivételes örökséget hagyott maga után a húsvéthétfőn, életének 88. évében elhunyt Ferenc pápa. A katolikus egyház történetében betöltött szerepéről, a csíksomlyói pápalátogatásról, a pápaválasztásról Marton József pápai prelátus beszélt a Krónikának.
Rekordösszegű, 12 ezer lejes büntetést kapott egy Maros megyei buszsofőr egy rutinellenőrzés során. Kiderült, hogy nem voltak rendben sem a gépkocsivezető, sem az autóbusz papírjai.
Több pofozkodó, verekedő mezőségi fiatalembert állítottak elő a Maros megyei rendőrök az elmúlt két napban, négy személyt 24 órára fogdába került. A fizikai bántalmazás bűnügyi eljárást von maga után, az elkövetőre fogda vár.
Először tartják meg Magyarországon kívül, Csíkszeredában az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Agrártudományi Szekcióját.
A rendőrség 24 órára őrizetbe vette azt a férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy szerdán felgyújtott egy kisteherautót Aradon. Az őrizetbe került férfi a feltételezések szerint a házat is fel akarta gyújtani, amely előtt a gépjármű állt.
Záporokra, zivatarokra figyelmeztető riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország hét megyéjére.
A barcelonai repülőjáratot érintő telefonos bombafenyegetést kapott szerda éjjel a kolozsvári nemzetközi repülőtér. A riasztás hamisnak bizonyult.
A kellemesen meleg időt és a húsvéti munkaszüneti napokat kihasználva a zsibói botanikus kert felfedezését tűztük ki célul. Sikerrel járva megannyi növényfajjal ismerkedhettünk meg, sőt még teknősöket, őzeket, szarvasokat is megcsodálhattunk.
Összesen hatvanmillió lejjel támogatná idén a mezőgazdasági minisztérium a fokhagymatermesztőket.
Harmincnapos előzetes letartóztatássá fajult egy elharapódzó családi vita, amelyet követően egy feldühödött nagykárolyi férfi megverte a feleségét, megszegte a távoltartási végzést, és felgyújtotta házastársa kocsiját.
szóljon hozzá!