Fotó: Facebook/horia.colibasanu
Horia Colibăşanu román hegymászónak szombaton sikerült megmásznia a 8586 méter magas Kancsendzöngát, ezzel ő az első romániai alpinista, aki felért a világ harmadik legmagasabb csúcsára – derül ki az Agerpres-nek elküldött közleményből.
2022. május 08., 18:062022. május 08., 18:06
Colibăşanu pótlólagos oxigén és serpa segítség nélkül jutott fel a világ harmadik legmagasabb, Himalája hegységben található csúcsára.
A román hegymászó műholdas telefonon küldte el sikerének hírét, miután már megkezdte az ereszkedést a 4-es tábor felé, ahol két expedíciós társa, a román Marius Gane és a szlovák Hámor Péter várta, akik a csúcs előtt 200 méterrel lemondtak a csúcstámadásról.
A mászás négy napig tartott, amelyet három hét akklimatizálódás és az útvonal felszerelése előzött meg.
Horia Colibăşanu 10 évvel ezelőtt próbálkozott először a Kancsendzönga megmászásával, akkor mintegy 8400 méterig jutott fel.
A temesvári sportoló immár a kilencedik nyolcezres csúcsát mászta meg a létező 14-ből.
Colibăşanu pályafutása során 23 nemzetközi expedícióban vett részt, a romániai alpinisták közül a legmagasabb teljesítményt nyújtotta eddig. Még mindig ő az egyetlen romániai, aki megmászta a K2-t, az Annapurnát és a Dhaulagirit, a világ öt legveszélyesebb hegye közül hármat. 2017-ben az államelnök a Románia Csillaga érdemrend lovagi fokozatával (a legmagasabb kitüntetés) tüntette ki.
Marius Gane több mint 30 éves tapasztalattal rendelkezik a magashegyi hegymászás területén. 2003-ban részt vett az első romániai Everest-expedícióban. Számos csúcsot mászott meg nagy nehézségű útvonalon elsőként a romániai alpinisták közül, például a Denali-csúcsot (6194 méter, Alaszka) a West Rib útvonalon és a Nanga Parbatot (8126 méter, Himalája) a Rupal oldalon, amelyet a világ legmagasabb hegyoldalaként tartanak számon (4600 méter szintkülönbség). 1988 óta tevékenykedik hegyimentőként a Dâmboviţa megyei hegyimentő-szolgálat csapatában.
Varga Csaba visszaereszkedett az alaptáborba – közölte vasárnapi Facebook-bejegyzésében a Hazajáró.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!