Az erős napsütéstől sok kertben megperzselődtek a növények
Fotó: Bede Laura
Az egyik legszárazabb mezőgazdasági év lehet az idei, az ország nagy részén tapasztalható szélsőséges talajszárazság miatt különösen a szántóföldi növények sínylődnek, de a kiskertünkben található zöldségek, gyümölcsök is megperzselődhetnek a 32 Celsius-fok feletti hőmérsékleten. Székely-Varga Zsolt kertészmérnökkel, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Kertészmérnöki tanszékének adjunktusával azt jártuk körül, elsősorban megelőzésként hogyan tarthatjuk hűvösen a talajt, mikor öntözzünk kánikulában, illetve milyen vízzel.
2024. augusztus 05., 19:132024. augusztus 05., 19:13
2024. augusztus 05., 20:042024. augusztus 05., 20:04
A hónapok óta tartó hőség és a csapadék hiánya rendkívül rossz hatással lehet növényeinkre, nem meglepő, ha kiskertünkben például elszáradt levelű, sínylődő uborkát látunk, ugyanis az Országos Meteorológiai Szolgálat szakemberei szerint ha a hőmérséklet 32 Celsius-fok fölé emelkedik, akkor a növényeket hőstressz éri, és perzselődnek. Már pedig június és július bővelkedett olyan napokban, amelyeken ennél is melegebb volt, és a friss előrejelzések szerint augusztusban is a sokéves átlagnál magasabb hőmérsékleti értékek várhatók. Akárcsak más felmerülő problémánál, ebben az esetben is érdemes a megelőzéssel kezdeni, például a talaj hűsítésével.
„A takarás magasabb szinten tartja a talaj nedvességét, a hőmérsékletet pedig alacsonyabban, és nem utolsó sorban a gyomnövények megjelenését is képes szabályozni” – mondta a Krónika megkeresésére a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Kertészmérnöki tanszékének adjunktusa. Viszont arra is felhívta a figyelmet, hogy ezeknek a takarórétegeknek vannak hátrányai is, például a csigáknak jó búvóhelyet biztosíthatnak vagy gyommagvakat is tartalmazhatnak. A szakember szerint a forróság negatív hatásai ellen az is hatékony lehet, ha a zöldségeket, gyümölcsöket hálóval árnyékoljuk, amely segíthet néhány fokkal csökkenteni a talaj és a növények hőmérsékletét.
A perzselődés megakadályozása érdekében használhatunk árnyékoló hálót
Fotó: Bede Laura
Bár a vízügyi vállalatok az elmúlt időszakban spórolásra szólították fel a lakosságot, sokan úgy gondolják, ha nem öntözik meg rendszeresen kertjüket, a teljes termény kárba veszhet. Alternatív megoldásként azonban össze lehet gyűjteni az esővizet, kutat fúrni, vagy ha már van, akkor annak a vizét használni. Székely-Varga Zsolt rámutatott, nagyon fontos az öntözésre használt víz minősége, ezért ajánlott bevizsgáltatni használat előtt. „A víz sókoncentrációja határozza meg, hogy az használható vagy sem. A legtöbb esetben a növénytermesztők azért öntöznek vezetékes vízzel, mert a talajvíz nem jó minőségű” – magyarázta a kertészmérnök.
A Sapentia EMTE marosvásárhelyi oktatója arról is beszélt lapunknak, hogy
Mint kifejtette, ilyenkor még, vagy már nincs felmelegedve a talaj a növények gyökere körül, így elkerülhetjük a stresszhatást vagy akár a növény megégetését is. Ugyanakkor érdemes lassan locsolni, mert a száraz talajra ráöntött nagy mennyiségű víz pillanatok alatt lefolyik a gyökérzetről.
A vizet ajánlott lassan, a növény gyökeréhez önteni
Fotó: Bede Laura
Az élete 101. évében meghalt Bálint gazda oldalán szereplő öntözési tanácsok alapján
Az Erdélyben is jól ismert, Prima Primissima díjas kertészmérnök, újságíró egykori útmutatása szerint figyelembe kell venni, hogy tíz liter vízzel a talaj felső, 1-2 cm vastag rétegét tudjuk átnedvesíteni. A homoktalaj könnyebben átnedvesíthető, de gyorsabban kiszárad; a vályog és az agyagos talaj átnedvesítéséhez több öntözővíz szükséges, de ez tovább tárolja a vizet. Az időjárás és a növények kondíciója függvényében is változhat a locsolás gyakorisága.
A szőlőtőkék például sok vizet vonnak el a talajtól harmatgyökereik, a gyökértörzsön fejlődő felszívó és talpgyökereik útján. Kedvező időjárás esetén a szőlő nem igényel rendszeres öntözést, aszályos időszakban azonban a tőkék több és jobb terméssel hálálják meg a vízpótlást. A törzses gyümölcsfák gyökérzete nagy talajtömeget hálóz be, ennek ellenére meghálálják a rendszeres öntözést. A sekélyen gyökeresedő sövények, a karcsú orsók és a bogyós gyümölcsök (málna, szeder, szamóca) csak öntözéssel érlelnek bőséges és jó minőségű gyümölcstermést. A veteményes és virágos ágyások növényeit rendszeresen kell öntözni, lehetőleg kéthetenként műtrágyás tápoldattal is – olvasható a balintgazda.hu oldalon.
Az idei mezőgazdasági év az egyik legszárazabb lehet, és különösen a szántóföldi növények sínylik meg az aszályt, mivel az ország nagy részén jelenleg szélsőséges talajszárazság tapasztalható.
{K2}
Európai uniós támogatásból valósítják meg a tömegközlekedést az Arad megyei Pécskán. A magyar határhoz közeli kisváros két elektromos autóbusz vásárlására, illetve a tömegközlekedési infrastruktúra kialakítására nyert pályázatot.
Látványos fináléval zárult vasárnap este a 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál.
Állandó meghívott tagként képviseli a magyarságot Brassó önkormányzatában Toró Tamás, miután a Cenk alatti városban két egymást követő önkormányzati ciklusban sem sikerült magyar képviselőt bejuttatni a tanácsba.
Elgázolt a vonat egy kerékpárost kedd délelőtt Arad külvárosában – az áldozat belehalt sérüléseibe.
Egy héttagú szatmári bűnbanda ügyében hat romániai megyében és két magyarországi helyszínen is házkutatásokat tartottak kedd reggel a rendőrök. A banki csalásokra szakosodott bűnözők mintegy 3,5 millió lej kárt okoztak különböző bankoknak.
Egyre nehezebben viselik Dicsőszentmárton lakói a Kis-Küküllő megnövekedett sótartalma miatt előálló vezetékesvíz-hiányt. A felháborodást a Maros Megyei Vészhelyzeti Bizottság is érzékeli: közölték, hogy „megértik a lakosok fájdalmát és frusztrációját”.
A pogány hagyományokban gyökerező népszokást elevenítette fel a Szent Iván-éji tűzugrás újbóli meghonosításával a pécskai Búzavirág Egyesület és Néptáncegyüttes, amely a nyári napforduló estéjén szervezte meg a az idei Pécskai Magyar Napok „fénypontját”.
Nagyszabású román–magyar határrendészeti razziát tartottak az elmúlt hétvégén Arad megye területén a két ország határőrizeti szervei. Több száz személyt és gépjárművet ellenőriztek, tucatnál is több bírságot róttak ki.
Marius Coman, a Nagyváradi VSK U14-es kategóriában országos bajnok kosárlabdacsapatának 23 éves segédedzője vesztette életét vasárnap az A2-es autópályán történt buszbalesetben.
Kánikulára figyelmeztető sárga jelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy felére.
szóljon hozzá!