Fotó: Pinti Attila
Minden évben szárnyra kel egy-egy álhír, miszerint októbertől, novembertől vagy egy konkrét dátumtól kezdve kötelező a téli gumiabroncsok használata a romániai utakon. Ám mint ismeretes, az előírást csak akkor kell alkalmazniuk a sofőröknek, ha téliesre fordul az időjárás – ez pedig most Erdély-szerte bekövetkezett.
2023. január 27., 16:072023. január 27., 16:07
2023. január 27., 16:122023. január 27., 16:12
A közlekedésrendészet megbírságolhatja azokat a gépjármű-vezetőket, akik az időjárási viszonyoknak megfelelő gumiabroncs nélkül vezetik havas, jeges úton autójukat, illetve azokat a fuvarozókat, akik 3,5 tonna össztömeget meghaladó tehergépjárművüket nem látták el az előírásoknak megfelelő csúszásgátló eszközökkel.
Szombat estig érvényes, havazást, megélénkülő szelet és hóviharokat előrejelző, elsőfokú, azaz sárga figyelmeztetést adtak ki a meteorológusok Románia 25 megyéjére és Bukarestre.
Ugyanakkor fontos az elővigyázatosság is, nem csak a téli gumi. A hatóságok arra kérik az érintetteket, erőteljes havazás, hóvihar esetén ne induljanak útnak. Ha pedig ez elkerülhetetlen, akkor nézzenek utána, nincsenek-e lezárt szakaszok a tervezett útvonalon; ellenőrizzék, működik-e a gépkocsi fűtésrendszere, tankolják tele az üzemanyagtartályt, és legyenek felszerelkezve többek között hólánccal, lapáttal, homokzsákkal. Emellett figyeljék a tévét, rádiót, az időjárás-jelentéseket, a helyi és központi hatóságok ajánlásait.
A katasztrófavédelmi felügyelőség eközben közölte: több mint ötezer tűzoltó áll készenlétben a rossz időjárási viszonyok közepette, hogy ha kell, segítségére legyen a lakosságnak, az önkormányzatoknak.
Nem kis összegre büntetik azokat a gépjármű-tulajdonosokat, akik nem cserélik le időben a nyári abroncsokat. Egresi András szatmári szakember lapunk megkeresésére összefoglalta, mikor és mire kell figyelni gumicserekor.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
szóljon hozzá!