Csak elméletben képeznek tanárokat a hazai egyetemek – Elmarasztalta Romániát az Európai Bizottság

Hátat fordítanak? Szakértők szerint a romániai oktatási rendszer nem kedvez a pedagógusok gyakorlati képzésének •  Fotó: Gábos Albin

Hátat fordítanak? Szakértők szerint a romániai oktatási rendszer nem kedvez a pedagógusok gyakorlati képzésének

Fotó: Gábos Albin

Túl kevés a gyakorlati képzés a tanári alapképzésben – figyelmeztet az Európai Bizottság napokban megjelent jelentésében, keményen bírálva a romániai pedagógusképzést. A kijelentéssel a lapunk által megkérdezett szakemberek is egyetértenek.

Bíró Blanka

2019. október 02., 09:062019. október 02., 09:06

2019. október 02., 09:112019. október 02., 09:11

Túl kevés a gyakorlati képzés a tanári alapképzésben, különösen a korszerű pedagógiai technikák és a felzárkóztató nevelés terén – figyelmeztet az Európai Bizottság a napokban közzétett jelentésében. Az uniós Oktatási és Képzési Figyelőben – mely a nemzeti oktatási és képzési rendszerek alakulását térképezi fel – elsősorban azt róják fel, hogy bár az oktatási törvény előírja a tanári mesterképzést, az egyetemek többsége megelégszik a pedagógiai modullal.

A szeptember 26-án megjelent jelentésben az EB arra is kitér, hogy

az alacsony szintű elvárások és az alacsony fizetések miatt már nem vonzó a tanári pálya az országban.

Azt ajánlják az illetékeseknek: gondolják újra a pedagógusok alapképzését és erősítsék meg a folyamatos szakmai továbbképzés lehetőségét. Kifejtik, Romániában a véglegesítő vizsgán és a versenyvizsgákon értékelik a pedagógusok hozzáértését, ám ezeken az elméleti tudást mérik, és nem nyújtanak valós képet arról, hogy a gyakorlati tapasztalat során milyen készségekre tett szert az oktató.

Hiányolják a továbbképzést

Az EB szakértői az érdemfizetés rendszerét is bírálják, meglátásuk szerint ez inkább arra ösztönzi a tanárokat, hogy a vizsgákra, a különböző versenyekre való felkészülésre összpontosítsanak ahelyett, hogy a gyengébb vagy hátrányos helyzetű diákok felzárkóztatását bátorítanák. A romániai pedagógusok részt vesznek ugyan továbbképzéseken, bár úgy tartják, ezeket nem az igényeikhez és elvárásaihoz igazodnak, ráadásul drágák.

Az európai elemzés arra is kitér, hogy 2017 óta növekedett a tanárok fizetése, 40 évről 25 évre csökkent a legmagasabb bérezés elérésének időtartama, nagyobb bónuszokat vezettek be a különböző kategóriák, például az elszigetelt településeken tanítók vagy igazgatók számára. Az idei költségvetésben a pedagógusok bére és az ezzel járó költségekre szánt keret 31 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban. Ennek ellenére

továbbra is kihívás a szakképzett pedagógusok biztosítása vidéken,

ahonnan a képzett tanítók, a középiskolai reál tárgyakat, idegen nyelveket és művészeteket oktatók hiányoznak leginkább. A jelentés arra is kitér, hogy nincs elég tanácsadó tanár és iskolai mediátor sem.

Gyakorlatilag nincs is

Európai viszonylatban vizsgálva Romániában tulajdonképpen nem létezik tanárképzés – szögezte le a Krónikának Ferencz S. Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) ügyvezető elnöke. Aki szerint, ha valaki egy romániai egyetemen beiratkozik történelem, biológia, kémia, matematika vagy fizika szakra, az valójában bölcsészképzést jelent, amelynek része a pedagógia modul, melyet elvégez vagy sem. Ez általános pedagógiai, illetve didaktikai módszertani kurzusokból áll, korlátolt számú gyakorlati, óramegtartási kötelezettséggel.

Ferencz S. Alpár rámutatott: a fejlett közoktatási rendszerrel rendelkező európai országokban a hangsúly fordított, gyakorlatból és az ezt kiszolgáló elméleti képzésből áll az oktatás. Arra is kitért, hogy

a matematikusok, fizikusok, kémikusok évek óta nem választják az oktatást, inkább a közgazdaság, az informatika, a kutatás terén tevékenykednek,

vagy üzemek kísérleti részlegein dolgoznak nagyobb fizetésért – ezért nincsenek fiatal tanárok a reál szakokon.

„Az EB jelentése megalapozott, a szomorú az, hogy a romániai oktatási rendszer ezt nem veszi figyelembe, mint ahogy egyetlen más európai direktívát sem. A román állam inkább statisztikákat gyárt, például a 2., 4., és 6. osztályosok év közbeni értékelését Pisa-felmérésként adja el, ami nem valós” – mutatott rá.

Ferencz S. Alpár arra is kitért, hogy a tanárképzés hiánya a közoktatást leginkább fenyegető veszély, mely hatványozottan jelentkezik a kisebbségi oktatásban.

A tanárhiány a tömbmagyarságban is problémát jelent, de a szórványban még nagyobb a gond.

Nincs lehetőség a kettős képzésre, az átképzésre, és ezt az oktatás minősége is megsínyli, mutatott rá a szakember. Aki szerint az egyetemeknek meg kell találniuk a megoldást, hogy pótolják a hiányt, hiszen ha az egyetem előtti oktatás minősége csökken, az a felsőoktatás minőségét is befolyásolja.

Ferencz S. Alpár szerint az RMPSZ évek óta szorgalmazza, hogy a romániai magyar tanárképzést hatékony programként működtessék. Ha erre nincs törvényes keret, meg kell teremteni, vélte, hiszen ez jó példaként hatna a többségi oktatásra is.

Javítana a helyzeten a kettős képzés

Amikor a bolognai rendszert bevezették nálunk, nem gondolták át kellőképpen, ezért bizonyos szakokon egyre égetőbb a tanárhiány – erősítette meg lapunknak Dávid László, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) rektora is. Hangsúlyozta, a matematikusok, fizikusok, kémikusok nagy részét elvonja a kutatás, az informatika és más területek. És mindez azért történik, mert az egyetemek nem matematikatanár szakot, hanem matematika szakot működtetnek. Ezt eleve úgy kellene meghirdetni, hogy azok jelentkezzenek, akik eldöntötték: pedagógusként akarnak dolgozni, mutatott rá Dávid László. Hozzátette, ennek nálunk egyelőre törvényi buktatói vannak, hiszen

a bolognai rendszer bevezetése után nem oldották meg az osztatlan tanárképzést és eltörölték a kettős képzés lehetőségét is.

Emiatt kerülnek nehéz helyzetbe a vidéki pedagógusok, hiszen sokszor legalább két tárgyat kellene megfelelő szinten tanítaniuk, hogy kijöjjön a teljes óraszám, és ne legyenek kénytelenek két tanintézet vagy két település között ingázni.

A pedagógusképzéstől függ a jövő

„A mi jövőnket a pedagógusképzés határozza meg, képezhetünk csodálatos számítástechnikusokat, de az a jövő nemzedék problémáját még nem orvosolja” – szögezte le Sapientia EMTE rektora. Rámutatott, az egyetem előtti oktatásban már most hatalmas gondok vannak, hiszen a romániai magyar diákok húsz százaléka lemorzsolódik, és csak a rendszerben maradók alig több mint felének sikerül az érettségi vizsgája. Az érettségizők egyharmada román egyetemen folytatja a tanulmányait, egyharmadról nem tudnak – valószínűleg elmegy külföldre –, és csupán egyharmad marad a magyar egyetemeken. Ezt a problémát gettósodva, néhány jó nevű középiskola nem fogja megoldani, ezért kell hangsúlyt fektetni a tanárképzésre, vélte. Hiszen míg a jó nevű iskolákban a sikeresen érettségizők aránya meghaladja a 90 százalékot, a következő kategóriában már csak 30 százalékos az átmenési arány – és ez a pedagógusok felelőssége is.

Dávid László arra is kitért, hogy az egyetemek zöme olyan szakokat indít, melyekre van kereslet, nem akarják vállalni, hogy a közösség jövőjét meghatározó – például tanári – szakokat indítsanak, különösen, hogy ezek nem is népszerűek. A jelenlegi rendszert újra kell gondolni, megfelelően képezni a pedagógusokat, mondta a rektor hozzátéve, a Sapientia EMTE azt tervezi, hogy a csíkszeredai karon hiánypótló tanári szakokat, például matematikatanár-képzést indít.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 09., szerda

Adományokat vitt a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász

Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.

Adományokat vitt a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász
2025. július 09., szerda

„Ránk számíthatsz!” mottóval zajlik, erős nemzetközi részvételt ígér az idei Tusványos

„Ránk számíthatsz!” az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – jelentette be Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke.

„Ránk számíthatsz!” mottóval zajlik, erős nemzetközi részvételt ígér az idei Tusványos
2025. július 09., szerda

A Maros megyei rendőrség öt nap után reagált egy romák közötti szászrégeni tömegverekedésre

Két szászrégeni banda tagjai verekedtek össze szombaton a szászrégeni strandon. Az eseményről nem számolt be a Maros megyei rendőr-főkapitányság, ám miután egy helyi román lap részletesen írt a történtekről, kedden több személyt őrizetbe vettek.

A Maros megyei rendőrség öt nap után reagált egy romák közötti szászrégeni tömegverekedésre
2025. július 09., szerda

Több száz rendőr folytat hajtóvadászatot a barátnőjét felgyújtó férfi ellen a Mezőségen

Mintegy 400 rendőr és csendőr keresi a 37 éves Emil Gânj Maros megyei férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta a házat barátnőjére, aki a tűzvészben életét vesztette. A férfi felkutatása egész éjjel folytatódott.

Több száz rendőr folytat hajtóvadászatot a barátnőjét felgyújtó férfi ellen a Mezőségen
2025. július 09., szerda

Ételmérgezés gyanújával került kórházba egy diáktábor több mint egy tucat lakója

Az Erdélyi-szigethegységben lévő Vârtop üdülőfaluban táborozó diákok egy csoportját szállították kórházba kedd éjjel ételmérgezés gyanújával.

Ételmérgezés gyanújával került kórházba egy diáktábor több mint egy tucat lakója
2025. július 09., szerda

Ízletes paradicsom, paprika, uborka – Egy sikeres kalotaszegi zöldségesfarm története (VIDEÓ)

A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.

Ízletes paradicsom, paprika, uborka – Egy sikeres kalotaszegi zöldségesfarm története (VIDEÓ)
2025. július 08., kedd

Megvétózta a reptéri igazgatótanács tagjainak illetményemelését a megyei tanácselnök

Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.

Megvétózta a reptéri igazgatótanács tagjainak illetményemelését a megyei tanácselnök
2025. július 08., kedd

Erdély-szerte károkat okozott a viharos időjárás

A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.

Erdély-szerte károkat okozott a viharos időjárás
2025. július 08., kedd

Hosszú bűnlajstroma van a házát az élettársára rágyújtó Maros megyei férfinak

Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.

Hosszú bűnlajstroma van a házát az élettársára rágyújtó Maros megyei férfinak
2025. július 08., kedd

Megrongálták a temesvári református templomon a magyar nyelvű táblát, amelyen az áll: „Éljen Tőkés László!”

A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.

Megrongálták a temesvári református templomon a magyar nyelvű táblát, amelyen az áll: „Éljen Tőkés László!”