Fotó: Veres Nándor
A Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) erőszak-megelőző tanácsadó központja november 25. és december 10. között immár másodszor kapcsolódik be a 16 akciónap a nők bántalmazása ellen elnevezésű rendezvénysorozatba, ezúttal filmajánlóval és online beszélgetésekkel. A kezdeményezésről Pocsai-Szász Rozáliát, a központ egyik munkatársát kérdeztük.
2021. november 27., 14:222021. november 27., 14:22
Az online rendezvény egy kétéves projekt része, mellyel a BBTE erőszak-megelőző tanácsadó központja csatlakozott a több éve zajló országos kampányhoz, amely a nők és gyermekek elleni, a családod belüli erőszakra hívja fel a figyelmet. A projekt A közösség lát (Comunitatea VeDe) címet viseli. Tavaly ugyanebben az időszakban tizenkét nő személyes történetét mutatták be, olvasták fel, illetve a témához kapcsolódó könyveket ajánlottak. Pocsai-Szász Rozália szerint nagyon nagy volt az érdeklődés a rendezvény iránt, a facebookos megtekintések, visszajelzések alapján nagyon sok embert értek el.
Idén a központ munkatársai a film műfaját hívták segítségül. Már voltak tapasztalataik a mozik kifejezőereje kapcsán, ugyanis a projekt keretében Kolozs megyei falvakban is tartottak filmvetítéseket. Erről Pocsai-Szász Rozália a Krónikának elmondta, nagyon jók voltak a tapasztalataik, a filmek hatásos eszköznek bizonyultak. Meglátása szerint a falvakban, vidéken sokkal nagyobb a hallgatás a téma kapcsán, így mindig sikerélmény, hogyha sikerül ezt kicsit oldani. A szakember azt is kiemelte, külön örömöt jelentett, hogy az egyházak, illetve a helyi papok, lelkészek lelkesen segítettek nekik, népszerűsítették rendezvényeiket.
A kampány tíz napja alatt tíz filmajánlót, illetve filmet osztanak meg, melyeket, amennyiben van rá igény, egy-egy online beszélgetés követ. Ezek során a nézők, érdeklődők megbeszélhetik a látottakat, tapasztalataikat a téma kapcsán. A beszélgetések Zoomon zajlanak: a Facebook-eseménynél naponta közzétett link segítségével lehet csatlakozni.
Pocsai-Szász Rozália
Fotó: Képernyőmentés
A filmajánló-sorozatot november 25-én a Necuvinte Egyesület kisfilmje nyitotta meg, mely arra hívja fel a figyelmet, hogy a bántalmazás elleni küzdelem nemcsak a nők missziója. A román nyelvű rövidfilmben ismert személyiségek, férfiak beszélnek annak fontosságáról, hogy a bántalmazás elleni küzdelmet a férfiaknak is feladatuknak kell érezniük. Bár az első délutáni beszélgetés iránt nem volt túl nagy az érdeklődés, illetve férfiak egyáltalán nem vettek benne részt, a szervezők remélik, hogy a rendezvény két hete alatt nőni fog az érdeklődés, és egyre többen bekapcsolódnak. A Necuvinte Egyesület kisfilmje egyébként hónapokig látható volt a kolozsvári városi buszokon is.
A szervezők látják, tapasztalják, hogy szakmai körökben nagy az érdeklődés a rendezvény iránt, a szakemberek bekapcsolódnak a tevékenységbe, hozzászólnak, népszerűsítik azt. Idén, mivel nem saját maguk által „gyártott” tartalmakat, hanem filmek linkjeit osztják meg, kevésbé tudják konkrétan követni, hányan nézik meg az ajánlott filmeket, de ennek ellenére remélik, hogy a hatás nem marad el, illetve hogy talán később kapnak még visszajelzéseket. Pocsai-Szász Rozália felidézte, hogy tavaly is volt olyan, aki azután kereste fel a központjukat, illetve hívta fel őket, miután a rendezvény kapcsán hallott róluk.
Fotó: Facebook/Centrul de Consiliere pentru Prevenirea Violenței
Egyébként a BBTE erőszak-megelőző tanácsadó központja szolgáltatásai között pszicho-szociális, pszichológiai és jogi tanácsadás egyaránt szerepel, továbbá vannak önsegítő csoportjaik, különböző rendezvényeik, ahol a bántalmazásra, a családon belüli erőszakra hívják fel a figyelmet, illetve arra, hogy ez a téma milyen gyakran tabu, elhallgatott. A központnak nincsenek a járványidőszakra vonatkozó statisztikái, de a szakértők tisztában vannak vele – akár más szervezetek statisztikáiból, konferenciákról –, hogy a bezártság, összezártság, valamint a nehezebben elérhető szolgáltatások miatt az elmúlt közel két évben megnőtt a családon belüli erőszak mértéke.
A rendezvény és a központ valamennyi tevékenysége kétnyelvű, az ajánlott filmek között két magyar film is szerepel. A filmek listáját, illetve megtekintési helyét a rendezvény Facebook-oldalán lehet megtalálni.
Több erdélyi megye településein razziáztak a rendőrök az elmúlt napokban: Máramaros, Szilágy és Fehér megye egyenruhásai egy-egy községközpontban, illetve városban ,,terepeztek”. A kiszabott bírságok többsége közlekedésrendészeti kihágásokat érintett.
„Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” – ez a mottója a 2024. évi tudományünnepi programsorozatnak – közölte csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kolozsvári Területi Bizottsága .
November 15. és jövő január 5. között rendezik meg a karácsonyi vásárt Aradon. A megbékélési parkban óriáskerékkel és műjégpályával próbálják meg háttérbe szorítani a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
Megfagyott két férfi az elmúlt éjjel a Hargita megyei Ége településen.
A Hargita megyei tanács pénteki rendkívüli ülésén az RMDSZ-es Borboly Csabát és Barti Tihamért választotta a testület alelnöki tisztségébe – tájékoztatott a megyei közgyűlés sajtóosztálya.
Leállt péntek délelőtt 10 órakor a vasúti közlekedés Brassó és Segesvár között – tájékoztatott a román állami vasúttárssaság utasszállító részlege (CFR Călători).
Közel négy és félmillió lejébe kerül a román államnak, hogy megvásároljon egy temesvári épületet, amelyben az egyik helyi kórház működik, miután az ingatlan tulajdonosai nem akarják meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Halálra gázoltak egy gyalogost péntek kora reggel a dél-erdélyi (A1-es) autópálya aradi körgyűrűszakaszán.
szóljon hozzá!