Fotó: Haáz Vince
A kánikula okozhat napszúrást, hőgutát és vízmérgezést is, és bizony érdemes ezeket megelőzni – hívta fel a figyelmet Turóczi Ildikó, a többek közt a Brassó megyei Barcarozsnyó ügyeletközpontjában dolgozó háziorvos főorvos.
2024. július 17., 19:042024. július 17., 19:04
2024. július 17., 19:212024. július 17., 19:21
„A napszúrás olyan, mint egy felkiáltójel, hogy a nyári kánikulában valamit nagyon nem csinál jól az ember. Tünetei: bőrpír az arcon/tarkón/fejtetőn, fejfájás, rossz közérzet, gyengeség, aluszékonyság” – hívta fel a figyelmet az orvosnő. Hozzáteszi, ilyenkor hűvös szobában kell pihenni, és legalább 24 órás szünetet kell tartani a napozásban. Megelőzésként világos, könnyű fejfedőt kell viselni, és lehetőleg ne a déli napsütésben és kánikulában intézzük a dolgainkat, ha mégis, akkor ne tartósan.
„A napszúrás tünetei mellett megjelenik a – néha nagyon magas – láz, ami alig vagy egyáltalán nem reagál a szokványos gyulladásgátlókra. A megnövekedett koponyaűri nyomás olyan tüneteket eredményez, mint a tartós fejfájást kísérő zavart tudatállapot, hányás stb.
Mint javasolja, megelőzésként leginkább a csecsemőkre vigyázzunk, gondoljunk arra, hogy a déli órákban a hőmérséklet még árnyékban is 30+fok, ami nekik már sok. „Vegyük komolyan a napszúrás tüneteit és maradjunk hűvös helyen mindaddig, amíg ezek teljesen megszűnnek” – fogalmazta meg a háziorvos főorvos.
Fotó: Haáz Vince
Kitért a vízmérgezés jelenségére is: az az állapot, amikor azt hisszük, hogy ha sok és még több folyadékot iszunk, akkor megelőzhetjük a kánikula-bajokat, miközben ez nem pont így van.
A kánikulában ily módon könnyen kialakulhat a kellemetlen tünetekkel járó nátriumhiányos állapot, amelynek tünete lehet a fejfájás, fáradékonyság, egyensúlyvesztés, hányinger, ingerlékenység, izomgyengeség, esetleg izomgörcs.
Tehát napozni csak mértékkel szabad, a déli órákban inkább létezzünk bent, folyadékbevitel csak okosan” – fejtette ki a főorvos.
Többen meghaltak, sokan eszméletlen állapotban kerültek kórházba Romániában, miután hőgutát kaptak az ötödik napja tartó rendkívüli hőség következtében.
A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
szóljon hozzá!