Fotó: Haáz Vince
A kánikula okozhat napszúrást, hőgutát és vízmérgezést is, és bizony érdemes ezeket megelőzni – hívta fel a figyelmet Turóczi Ildikó, a többek közt a Brassó megyei Barcarozsnyó ügyeletközpontjában dolgozó háziorvos főorvos.
2024. július 17., 19:042024. július 17., 19:04
2024. július 17., 19:212024. július 17., 19:21
„A napszúrás olyan, mint egy felkiáltójel, hogy a nyári kánikulában valamit nagyon nem csinál jól az ember. Tünetei: bőrpír az arcon/tarkón/fejtetőn, fejfájás, rossz közérzet, gyengeség, aluszékonyság” – hívta fel a figyelmet az orvosnő. Hozzáteszi, ilyenkor hűvös szobában kell pihenni, és legalább 24 órás szünetet kell tartani a napozásban. Megelőzésként világos, könnyű fejfedőt kell viselni, és lehetőleg ne a déli napsütésben és kánikulában intézzük a dolgainkat, ha mégis, akkor ne tartósan.
„A napszúrás tünetei mellett megjelenik a – néha nagyon magas – láz, ami alig vagy egyáltalán nem reagál a szokványos gyulladásgátlókra. A megnövekedett koponyaűri nyomás olyan tüneteket eredményez, mint a tartós fejfájást kísérő zavart tudatállapot, hányás stb.
Mint javasolja, megelőzésként leginkább a csecsemőkre vigyázzunk, gondoljunk arra, hogy a déli órákban a hőmérséklet még árnyékban is 30+fok, ami nekik már sok. „Vegyük komolyan a napszúrás tüneteit és maradjunk hűvös helyen mindaddig, amíg ezek teljesen megszűnnek” – fogalmazta meg a háziorvos főorvos.
Fotó: Haáz Vince
Kitért a vízmérgezés jelenségére is: az az állapot, amikor azt hisszük, hogy ha sok és még több folyadékot iszunk, akkor megelőzhetjük a kánikula-bajokat, miközben ez nem pont így van.
A kánikulában ily módon könnyen kialakulhat a kellemetlen tünetekkel járó nátriumhiányos állapot, amelynek tünete lehet a fejfájás, fáradékonyság, egyensúlyvesztés, hányinger, ingerlékenység, izomgyengeség, esetleg izomgörcs.
Tehát napozni csak mértékkel szabad, a déli órákban inkább létezzünk bent, folyadékbevitel csak okosan” – fejtette ki a főorvos.
Többen meghaltak, sokan eszméletlen állapotban kerültek kórházba Romániában, miután hőgutát kaptak az ötödik napja tartó rendkívüli hőség következtében.
Fennállásának tízéves évfordulóját ünnepelte a Kolozsvári Református Kollégium szakiskolája. A vendégek betekinthettek a szakosztályok működésébe, a templomi ünnepség pedig számba vette az elmúlt tíz esztendő történéseit.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Három autó ütközött össze csütörtök délitán a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Nagylak és Arad közötti szakaszán, a tömegbalesetben 11 személy megsérült.
Románia nem erősíti az egyenlők Unióját, ha a George Simion megválasztása nyomán saját jogállamisága rombolásába kezd, és ha itthon nem tesz lényegi közjogi lépéseket a magyar közösség jogegyenlősége érdekében – szerepel az EMNT választási felhívásában.
Középkorú és idősebb nőkkel vette fel a kapcsolatot közösségi oldalakon az a nigériai származású, Kolozsváron élő 29 éves férfi, aki a ,,kapcsolatépítés” során jelentős összegeket csalt ki áldozataitól.
Medvét észleltek Kolozsvártól alig több mint 10 kilométerre, Ajton, illetve a magyar többségű Györgyfalva határában. A pánikkeltést álhírek is fokozták, miszerint már háziállatokat is elpusztított a nagyvad.
„Ma Mircea Mălannal a közlekedési minisztériumban jártam, ahol Sorin Grindeanu miniszter jelenlétében tanúja voltam a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi út Nagyvárad–Nagyszalonta-szakaszára vonatkozó szerződés aláírásának” – újságolta csütörtökön Florin Birta.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Országos Elnöksége felhívást intézett szerdán este a pedagógusokhoz az államfőválasztás kapcsán, Márton Áron püspök gondolatát idézve.
Ünnepélyes keretek között megnyitották szerda este a temesvári Szent György-székesegyházban a Millenium Csanadiense 1030–2030 című vándorkiállítást, mely az egyházmegye 1030–1552 közötti 500 évét ismerteti dokumentumok és régészeti leletek bemutatásával.
Nemi erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
szóljon hozzá!