A gyerekek szülei fel kell mérjék a digitális világ veszélyeit
Fotó: freepik.com
Izgalmas, megannyi szülő kortársa aggályaival összefüggő előadás zajlott a Filmtettfeszt Erdélyi Filmszemle második napján. Az előadás fókuszában a gyerekek jogai, ezen belül is a személyiségi jogok álltak a digitális kor, a jelen kontextusában.
2024. október 05., 21:112024. október 05., 21:11
2024. október 05., 21:202024. október 05., 21:20
A gyermekvédelem soha nem volt ennyire összetett, mint ma, amikor a közösségi média, a mesterséges intelligencia és az adatvédelem kérdései egyre inkább előtérbe kerülnek – vélekedett Kokoly Zsolt, a Sapientia EMTE Jogtudományi Intézetének tanára, aki a Média. Érték. Tett. Médiaértés című konferencián tartott gondolatébresztő előadást. A gyerekek a digitalizálódó világunk legveszélyeztetettebb szereplői, ezért jogaik különösen fontos témát jelentenek.
Az előadó nem kívánt átfogó szabályozási felsorolást tartani, inkább néhány aktuális problémára és gyakorlatra helyezte a hangsúlyt.
A legnagyobb kérdés, amely köré az előadás épült az volt, hogy ki minősül jogi szempontból gyermeknek. Bár első pillantásra egyszerűnek tűnhet a válasz, a különböző jogszabályok és terminusok – a „gyermek” és a „kiskorú”– gyakran bonyolítják a képet. A román jogszabályok között több életkori kategória is létezik, amelyek különböző jogkövetkezményekkel bírnak, különösen a közösségi média használata terén. Az előadó hangsúlyozta, hogy a gyermekek jogainak védelme nem csak médiajogi keretek között zajlik, hanem az emberi méltósághoz, véleménynyilvánításhoz, magánélethez és adatvédelemhez való jogok komplex hálójába (is) illeszkedik.
A jogászok számára nyilvánvaló, hogy ezek a jogok minden emberre vonatkoznak, beleértve a gyermekeket is, azonban a gyermekek helyzete különleges:
A digitális világban a felügyelet gyakran nem elégséges – a szülők sokszor nem is tudják, milyen kihívásokkal néz szembe gyermekük az online térben.
A személyiségi jogok védelme a gyakorlatban egyre inkább a közösségi média és az online jelenlét szabályozása felé fordul. Különös figyelmet kap az életkor kérdése, hiszen a legtöbb közösségi médiaplatform csak 13 éves kortól engedi a regisztrációt. Mégis, számtalan példa van arra, hogy ennél fiatalabbak is aktívak ezeken a felületeken, ami súlyos adatvédelmi és jogi problémákat vet fel.
Az előadó kiemelte, hogy
A kiskorúak személyiségi jogainak védelme az online térben különösen fontos, hiszen itt a leginkább sebezhetőek. A zaklatás, vagy ahogyan a digitális korban nevezzük, a „cyberbullying” egyre elterjedtebb, és Romániában is részletes jogszabályi keret született ennek kezelésére.
A gyerekek ma már beleszületnek a digitalizációba
Fotó: freepik.com
Egy szintén aktuális téma, amelyet az előadó érintett, a közoktatásban történő bekamerázás kérdése volt. Bár a bekamerázás lehetősége hatalmas, a médiában is visszhangzó vitákat váltott ki, az iskolák egy része mégis fontolóra vette, veszi, hogy arcfelismerő rendszereket telepítsen. Felemlegette, hogy megannyi iskolában alakult ki botrány, például Nagyváradon volt egy „hangos” eset. Megjegyezte, hogy tulajdonképpen
Az előadás végén az előadó hangsúlyozta, hogy bár a jogszabályok és az új technológiák egyre nagyobb teret nyernek, még mindig sok a nyitott kérdés, amelyeket a gyakorlatnak kell megválaszolnia. Az arcfelismerő rendszerek például súlyos adatvédelmi aggályokat vetnek fel, és kérdéses, hogy mennyire illeszkednek a személyiségi jogok védelméhez, különösen a gyermekek esetében.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.
A medvék elriasztják a hegyvidéki üdülőhelyekről a turistákat, akik már táborokba sem merik elengedni a gyerekeiket – jelentette ki szerdán az Agerpresnek a Brassópojánai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének elnöke.
Az eddigiekhez képest több adatot, dokumentumot kell megadniuk a magyar állam által a határon túli óvodásoknak, iskolásoknak, egyetemi hallgatóknak biztosított oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra pályázó erdélyieknek.
Egyelőre marad a télies időjárás: a meteorológusok legfrissebb előrejelzései szerint a hét végéig országszerte rendkívül alacsony hőmérsékleti értékek várhatók, egyes térségekben pedig hótakaró is kialakulhat.
Gyümölcslevet és hidegen préselt olajat gyárt szamosújvári kisüzemében a közel negyven hektáron gazdálkodó Miklósi András. A 15 éve utazási irodát működtető közgazdász egyik napról a másikra váltott, és belevágott agyümölcsfeldolgozásba.
A Bihar megyei magyar politikai szervezetek még nem döntötték el, hogy állítanak-e megyeitanácselnök-jelöltet az időközi választáson, míg Szilágy megyében az RMDSZ a PSD polgármesterjelöltjét támogatja Zilahon.
Rekordbevétellel erősítette meg vezető helyét a BT Aréna a romániai sportcsarnokok nyereségességét tekintve. A 10 ezer férőhelyes kolozsvári létesítmény Kelet-Közép-Európa egyik neves sportcsarnokává „nőtte ki magát”.
Története legnagyobb beruházására készül a Szatmárnémetitől csupán alig több mint 10 kilométerre fekvő Szatmárudvari: az idők folyamán tűzvész és árvíz által egyaránt sújtott település most élményfürdő építésével szeretné megalapozni jövőjét.
szóljon hozzá!