Gyerekcipőben és mélyszegénységben a kutatás: kevés pénzt biztosít fejlesztésre a román állam

Igény lenne rá. Romániában nincs integrált gondolkodás, mint például Magyarországon, ahol kiválósági központokat is létrehoznak •  Fotó: Pixabay

Igény lenne rá. Romániában nincs integrált gondolkodás, mint például Magyarországon, ahol kiválósági központokat is létrehoznak

Fotó: Pixabay

Az Európai Unió tagállami közül Románia fordítja a legkevesebb pénzt kutatásra és fejlesztésre, ráadásul tavaly jelentősen visszaesett az erre a célra fordított összeg. Az egyetlen jó hír, hogy juttattak forrásokat az egyetemek számára is, de továbbra sem kiszámítható a rendszer. „Ha egy ország nem finanszírozza a kutatást, nem fektet be abba, hogy ezek a tevékenységek fenntarthatóvá váljanak, akkor azt lehet mondani, hogy bokán rúgja önmagát” – fogalmazott kérdésünkre Markó Bálint, a BBTE rektorhelyettese.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2021. szeptember 25., 19:252021. szeptember 25., 19:25

Ahelyett, hogy nőttek volna, visszaestek tavaly Romániában a kutatásra és fejlesztésre (K + F) fordított amúgy is igen csekély pénzösszegek, így az ország továbbra is a legkevesebbet szánja erre a célra – GDP-arányosan és egy főre számolva egyaránt – európai uniós összevetésben – derül ki az Eurostat adataiból.

Románia tavaly egy lakosra számolva 14,8 eurót költött K + F-re, ami a legkisebb összeg 2012-től errefelé, akkor 14,3 euró jutott egy főre. 2019-ben viszont az összeg elérte a 22,1 eurót. Mindez azt jelenti, hogy

a 2020-as járványévben a román össztermék (GDP) alig 0,13 százalékának megfelelő összeg ment kutatásra és fejlesztésre, ami 16 éves mélypontot jelent

olyan körülmények között, hogy az Eurostat adatbázisai csak 2004 óta állnak rendelkezésre.

A sereghajtók között találjuk még Bulgáriát és Magyarországot, de mindkét ország jóval többet szánt kutatásra és fejlesztésre, előbbi 21 eurót, utóbbi pedig csaknem a dupláját, 39 eurót fordított erre a célra.

Az elmúlt évtizedben amúgy Lettországban nőtt a legnagyobb mértékben – a 2010-es 14 euróról 2020-ban 42 euróra – a kutatásra és fejlesztésre fordított összeg, de lényeges növekedést mértek Görögországban (62 euróról 148 euróra) és Észtországban (77 euróról 141 euróra) is. Eközben a legnagyobb csökkenés Portugáliában volt – 92 euróról 71 euróra, majd Spanyolország (179 euróról 144 euróra) és Románia (17 euróról 15 euróra) következett az EU statisztikai hivatala által közzétett adatsorok szerint.

Kevés és kiszámíthatatlan finanszírozás

„Rosszul állunk és ezen nehéz javítani” – értékelte a lesújtó adatsorokat a Krónika megkeresésére Markó Bálint, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektorhelyettese. Meglátása szerint ugyanakkor Románia valójában még ennél az egy főre jutó 14,8 eurónál, illetve a GDP 0,13 százalékánál is kevesebbet fordított a kutatási projektek támogatására, mert jelentős hányadát a Bukarest közelében levő măgurelei fotonukleáris kutatási központba, a szuperlézerbe fektette.

Idézet
A romániai kutatásfinanszírozással kapcsolatban két probléma is felmerül: kiszámíthatatlan, mikor hirdetnek meg pályázatokat és a támogatásra fordított összegek nagyságrendje”

– fogalmazta meg az egyetemi oktató. Hangsúlyozta, elsősorban egy kiszámítható rendszert kellene bevezetni, hiszen vannak olyan évek, amikor egyáltalán nem hirdetnek meg kutatási pályázatokat.

„A kutatásfinanszírozás egyik sarokpontja a periódus, ma már általános nemzetközi tendencia, hogy háromévesek a ciklusok, három évig tartanak a projektek. Ha Romániában nem lehet tudni, hogy három év után lesz-e esély a folytatásra, aki tud, elmegy külföldre, ahol van lehetőség az előre tervezésre, van egy ritmus. Lehet valaki kiváló kutató, ha nincs támogatás, felkopik az álla” – összegezte a biológus, aki szerint ez a probléma a fiatal kutatónemzedéket érinti súlyosan.

A másik hasonlóan komoly gondként az összegek nagyságrendjét említette, hiszen ha kevés a pénz, az gátolja az innovációt. „Az innováció mindig kockázatos, merész, soha nem a biztosra alapoz.

Nyugaton a nagy potenciállal rendelkező, rizikós ötleteket is támogatják, viszont ha nálunk kevés a támogatás, eleve nem lehet nagy kockázatot vállalni, például drágább gépekbe befektetni.

Emiatt a kutatók arra kényszerülnek, hogy biztosra menjenek, így Románia lemarad ezen a téren, nincsenek itt megfogalmazott és megvalósított nagy ötletek. Ez pedig hátrányt jelent, amikor egy ország gazdaságának a versenyképességét vizsgáljuk, azt, hogy miként képes egy problémára innovatív módon megoldásokat felmutatni” – részletezte Markó Bálint.

Románia hátrányból indult a rendszerváltáskor a kutatások terén, és azóta sem tud lépést tartani •  Fotó: Pixabay Galéria

Románia hátrányból indult a rendszerváltáskor a kutatások terén, és azóta sem tud lépést tartani

Fotó: Pixabay

Sokszorosan megtérülne
a befektetett pénz

A rektorhelyettes aláhúzta egyúttal: a kutatásba fektetett pénz sokszorosan megtérül, hiszen itthon maradnak a jó képességű fiatalok, akik kutatásaikkal, az innováció, az új felfedezések révén hozzá tudnak járulni a gazdaság fenntarthatóságához és ahhoz, hogy az egyetemek minél eredményesebbek legyenek. „A felsőoktatásban a hallgatóknak nemcsak az ismeretanyagot kell elsajátítaniuk, hanem azt is, hogy miként lehet ezt a tudást generálni, miként lehet kutatni, felfedezni. Ebből származik a későbbiekben a know how, amitől egy ország fenntarthatóvá válik” – mutatott rá Markó Bálint.

Példaként említette, hogy  egy világjárványban a hasonló tudományágak képviselői segítenek annak leküzdésében, lehetnek epidemiológusok vagy vakcina előállításával foglalkozó szakemberek.

Idézet
Ha egy ország nem finanszírozza a kutatást, nem fektet be abba, hogy ezek a tevékenységek fenntarthatóvá váljanak, akkor azt lehet mondani, hogy bokán rúgja önmagát.

Ettől a pillanattól kezdve teljes mértékben rá van szorulva arra, ami a határain kívül történik, attól kezdve, hogy elő tud-e állítani egy oltóanyagot, vagy van-e, aki működtesse a PCR-gépeket. Ezek banálisnak tűnhetnek, de ide jut egy ország, ha nem finanszírozza megfelelően a kutatást” – magyarázta Markó Bálint. Hozzátette, Románia hátránnyal indult már a volt kommunista országok között is ezen a téren, az egykori kommunista tömb nemcsak  gazdasági szempontból, hanem a kutatás finanszírozásában és infrastruktúrájában sem volt egységes.

„Az elmúlt időszakban kevés olyan év volt, amikor a bukaresti kormányzat arra törekedett, hogy ezt a területet legalább a volt kommunista országok szintjére felhozza. Nem voltak huzamosan kutatásfejlesztésre irányuló, a kiválóság támogatását célul kitűző infrastrukturális, humán erőforrás fejlesztési projektek, az a kevés, ami akadt, nem volt kiszámítható, stratégiailag megtervezett, inkább esetleges vagy frusztráló módon dugába dőlt, mint a măgurelei szuperlézer” – fejtette ki az egyetemi tanár. Szerinte

Romániában nincs integrált gondolkodás, mint Magyarországon vagy sok más országban, ahol például kiválósági központokat hoznak létre, melyek a maguk során a gazdaságra is felhajtóerővel hatnak, újabb tudást tudnak generálni.

„Ez a típusú gondolkodás döntéshozatali szinten még nem fogalmazódott meg” – figyelmeztetett az egyetemi oktató.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Az egyetem kigazdálkodja,
amit lehet

A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) támogatja a kutatási projekteket benyújtókat, de a felsőoktatási intézmények forrásai korlátozottak. Markó Bálint ugyanakkor kérdésünkre rámutatott, hiába zajlik Romániában a legtöbb kutatás az egyetemi falak között, az oktatási minisztérium az idén először különített el összeget a felsőoktatási intézményekben zajló kutatásra. „Valamilyen szintű előremozdulás tehát tapasztalható idén, de ezért a hazai egyetemek sokat lobbiztak, hiszen a kutatás finanszírozására nem rendelkeznek külön költségvetési fejezettel, csak elkülöníthetnek erre a célra pénzt az egyetemi keretek között. A tanügyminisztérium eddig áttételesen támogatta ezt, vagy egyáltalán nem. Az idei év üdítő kivétel, de kérdés, hogy ez meddig fog tartani” – emelte ki Markó Bálint. Kérdésünkre kifejtette, ehhez hozzáadódnak a kisebb akadályok, például, hogy megvásárolnak egy gépet, de a cserealkatrészekre is ki kell gazdálkodni a költségeket. „Megtaláljuk erre a megoldást, de ebben is segíthetne az állam abban, hogy kiszámíthatóvá teszi a pályázások lehetőségét” – összegzett a rektorhelyettes.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 04., péntek

Őrizetbe vettek három CFR-drukkert, de a magyarokat verő Universitatea-szurkolókat még nem vonták felelősségre

Őrizetbe vettek, majd hatósági felügyelet alá helyeztek három CFR-drukkert, akik elkobozták egy Universitatea-szurkoló sálját és zászlaját. Ugyanakkor a CFR-szimpatizánsokat – köztük magyarokat – súlyosan bántalmazó U-rajongóknak nem találják a nyomát.

Őrizetbe vettek három CFR-drukkert, de a magyarokat verő Universitatea-szurkolókat még nem vonták felelősségre
2025. április 04., péntek

Magyar U-szurkolók és civil szervezet próbálja megkérdőjelezni a kolozsvári bántalmazás magyarellenes indítékát

Emil Boc polgármesterhez és a rendőrséghez hasonlóan a Kolozsvári Universitatea néhány magyar szurkolója, továbbá egy civil szervezet is megkérdőjelezi, hogy nemzetiségük miatt bántalmaztak magyar fiatalokat futballhuligánok Kolozsváron.

Magyar U-szurkolók és civil szervezet próbálja megkérdőjelezni a kolozsvári bántalmazás magyarellenes indítékát
2025. április 04., péntek

Nagy rössel „kúsznak be” az erdő alá a dél-erdélyi autópálya medvealagútjai (képriport)

Nagy a nyüzsgés a dél-erdélyi autópálya egyetlen, még hiányzó szakaszán épülő alagutak körül és magukban a vájatokban is. A több mint 700 dolgozót és 300 munkagépet mozgósító építők immár több tíz méteres előrehaladásról tudnak beszámolni.

Nagy rössel „kúsznak be” az erdő alá a dél-erdélyi autópálya medvealagútjai (képriport)
2025. április 04., péntek

A csöröge is elfér a csúcséttermek kínálatában – Trucza Adorján a parajdi sóbánya gasztrofesztiváljáról

Szokatlan helyszínen, a parajdi sóbányában került sor a Taste of Transylvania gasztronómiai fesztiválra, amelyen erdélyi, bukaresti és budapesti csúcséttermek ételkínálatát kóstolhatta meg a rendezvényen részt vevő népes vendégsereg.

A csöröge is elfér a csúcséttermek kínálatában – Trucza Adorján a parajdi sóbánya gasztrofesztiváljáról
2025. április 04., péntek

Felmérik, mely célpontokra repülnének a Brassó, Kovászna, Hargita megyeiek a vidombáki reptérről

A Brassó, Kovászna és Hargita megyeiket – és nemcsak őket – célozza az az online felmérés, amely arra kérdez rá, hogy melyek a legnépszerűbb célpontok, ahová az utazók el szeretnének jutni a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről.

Felmérik, mely célpontokra repülnének a Brassó, Kovászna, Hargita megyeiek a vidombáki reptérről
2025. április 04., péntek

Hétvégétől újból látogatható a menyházai Medve-barlang

A hétvégén újból megnyitják a látogatók előtt a Menyházai Medve-barlangot. A turistalátványosság felújításon és bővítésen esett át, az eddigi 100 méter helyett 300 méter mélyre kísérik a hegy gyomrába az idegenvezetők a csoportokat.

Hétvégétől újból látogatható a menyházai Medve-barlang
2025. április 04., péntek

Rendőrségi razzia: egészségügyi okokból tiltották el, mégis volánhoz ült, ezért őrizetbe vették

Fehér megye útjain tartottak csütörtökön razziát a rendőrök. A 205 szabálysértés mellett a rendőrök három bűnvádi eljárást indítottak ittasan vagy jogosítvány nélkül gépkocsit vezető sofőrök ellen.
Rendőrségi razzia: egészségügyi okokból tiltották el, mégis volánhoz ült, ezért őrizetbe vették
2025. április 04., péntek

Hideg, szeles, csapadékos hétvége vár ránk; van, ahol havazás sem kizárt

Felerősödő szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének több mint felére.

Hideg, szeles, csapadékos hétvége vár ránk; van, ahol havazás sem kizárt
2025. április 04., péntek

Puskás Lajos Szamosújvári börtönnapló című kötetét mutatják be Kolozsváron

Puskás Lajos Szamosújvári börtönnapló című kötetét mutatják be április 8-án 18 órától Kolozsváron a Vallásszabadság Házában.

Puskás Lajos Szamosújvári börtönnapló című kötetét mutatják be Kolozsváron
2025. április 04., péntek

Elévülésre hivatkozva szüntették meg az utolsó büntetőpert az úzvölgyi temetőfoglalók ellen

A Bákói Táblabíróság elévülés miatt megszüntette az úzvölgyi verekedők és rongálók ellen indított utolsó pert, amely még a bírák asztalán volt. A csütörtökön kimondott ítélet szerint a két vádlottnak kártérítést kell fizetnie Kovács Csaba informatikusnak.

Elévülésre hivatkozva szüntették meg az utolsó büntetőpert az úzvölgyi temetőfoglalók ellen