Fotó: László Ildikó
Rendőrségi vizsgálat indult a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásépületénél történt, egy halálos áldozatot és három sérültet követelő falomlás ügyében.
2023. december 18., 23:432023. december 18., 23:43
2023. december 19., 00:202023. december 19., 00:20
A Hargita megyei rendőr-főkapitányság hétfő esti tájékoztatása szerint gondatlanságból elkövetett emberölés és gondatlanságból elkövetett testi sértés gyanújával indult nyomozás az ügyben, egy ügyész irányításával. A Hargita megyei katasztrófavédelem közlése szerint négy 15 és 17 év közötti tanulót emeltek ki a leomlott fal romjai közül.
Fotó: László Ildikó
Az omlás során elhunyt tizenkettedikes diák egyébként farkaslaki. Hétfő este Ligia Deca oktatási miniszter sürgősen összehívta az oktatási minisztérium vezetőségét, megvitatni a székelyudvarhelyi intézmény támogatásának módozatait. A minisztérium két képviselője az ülés után a helyszínre utazott. A közleményben hangsúlyozták, hogy az épületek biztonságossá tételéért az ingatlanok kezelői felelnek. Hozzátették, hogy a minisztérium állandó kapcsolatban áll a Hargita megyei prefektúrával, a katasztrófavédelmi felügyelőséggel és a tanfelügyelőséggel.
Nem tartották földrengésveszélyesként nyilván a hatóságok a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákotthonát, amelynek egyik külső fala hétfő délután beomlott, maga alá temetve négy gyermeket, akik közül az egyik életét vesztette.
Ligia Deca miniszter felszólította a helyi hatóságokat, hogy a legnagyobb felelősséggel gondoskodjanak azoknak az épületeknek biztonságáról, amelyekben gyermekek tartózkodnak. „Az oktatási minisztérium a lehetőségeihez mérten mindent megtesz, hogy megelőzze az ilyen tragikus eseményeket!” – idézte Decát a közlemény.
Fotó: Hargita megyei tűzoltóság
Mint arról beszámoltunk, nem tartották földrengésveszélyesként nyilván a hatóságok a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákotthonát, amelynek egyik külső fala hétfő délután beomlott, maga alá temetve négy gyermeket, akik közül az egyik életét vesztette. Cristinel Glodeanu Hargita megyei főtanfelügyelő-helyettes hétfőn este az Agerpres hírügynökségnek elmondta, hogy a katolikus egyház tulajdonában van és közel 100 diáknak biztosít szállást a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakása, amelynek egyik fala leomlott.
Fotó: László Ildikó
A főtanfelügyelő-helyettes tájékoztatása szerint a tanév kezdetén a prefektúra, a katasztrófavédelem, az egészségügyi igazgatóság közösen ellenőrzött több iskolaépületet a megyében.
Cristinel Glodeanu elmondta, hogy a tanfelügyelőség adatai szerint a Tamási Áron Gimnáziumhoz tartozó három épület közül kettőt a 3-as szeizmikus kockázati osztályba soroltak, a leomlott falú épület azonban nem volt földrengésveszélyesként nyilvántartva. Az előbbi két ingatlant 2018-2020, illetve 2020-2022 között felújították, az utóbbi azonban nem. „Még egyszer szeretném hangsúlyozni, hogy az épület nem az iskoláé, hanem az önkormányzat béreli a római katolikus érsekségtől” – nyilatkozta a főtanfelügyelő-helyettes.
Leomlott hétfőn a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egyik fala, a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség szerint négy diák rekedt a romok alatt.
Demeter Levente főtanfelügyelő elmondta, hogy a bentlakás Székelyudvarhely több iskolája összesen 97 diákjának biztosít szállást. A fal leomlásakor viszonylag kevés gyerek tartózkodott az épületben, akiknek nagy része ki tudott menekülni a szobájából. Szerinte sokkal súlyosabb lett volna a helyzet, ha a baleset 17 óra után vagy az éjszaka folyamán következik be, mert olyankor „elméletileg” a bentlakás valamennyi lakója az épületben tartózkodik.
Fotó: László Ildikó
Demeter Levente nem zárta ki, hogy a falomlást az épületnek a városi csatornahálózathoz való csatlakoztatásával kapcsolatos munkálatok okozták. „Annyit tudok, ezek a munkálatok engedélyezve voltak, ezt ellenőrizték” – jelentette ki a főtanfelügyelő.
Mély fájdalommal értesültünk a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákotthonával történt tragédiáról – közölte Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes hétfőn az MTI-vel.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!