Szabadtéri mozi. Ha a foci Eb miatt nincs is mindig teltház, sokan kíváncsiak a város főterén vetített alkotásokra
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Tíz évvel ezelőtt ámulva csodáltuk, hogy a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) idejére felbolydul, megpezsdül Kolozsvár, hogy külföldi filmesek, turisták tömege népesíti be a kincses város tereit. Ma szinte fel sem tűnik, hogy zajlik a TIFF – még néhány napig –, hisz Kolozsvár az évek alatt olyan nyüzsgővé és nemzetközivé vált, hogy ha nem lenne a Főtéren a TIFF Lounge ideiglenes piros épülete, a nem filmrajongó járókelő talán tudomást sem venne Románia legfontosabb filmes szemléjéről.
2024. június 21., 18:142024. június 21., 18:14
2024. június 21., 18:342024. június 21., 18:34
Lassan végéhez közeledik a 23. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), mely bár idén is igazi csemegékkel várta, várja a filmrajongókat, a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál vörös szőnyegéről, a Berlináléról, Velencéből frissen elhozott alkotásokkal, talán kissé takaréklángon zajlik, egyes vetítéseken nem telik meg a nézőtér, nincsenek szupersztár meghívottak, a szakmai beszélgetések száma is visszafogottabb. Persze nincs mit csodálkozni ezen: javában zajlik a futball Európa-bajnokság is, kezdődik a vakáció, hőség van. Előbbi egyébként nem a legszerencsésebb egybeesés, hisz a sztereotípiákkal ellentétben bizony sokan akadnak, akik egyszerre foci- és filmrajongók, így választásra kényszerültek.
Ha valaki mégis a filmekre szavazott, szavaz, nem kellett csalódnia. Bár az idén a fesztivál nem csalogatott olyan meghívottakkal, mint az elmúlt években, amikor Sophia Loren vagy épp Alain Delon érkezett a kincses városba, és valószínűleg Daniele Luchetti olasz filmrendező és Hamagucsi Rjúszuke elővett, „leporolt” filmjei sem vonzottak annyi nézőt a moziba, mint pár éve Ingmar Bergmann vagy Andrej Arszenyjevics Tarkovszkij klasszikusai, a szervezők idén is kitettek magukért.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A már mozikban is vetített Tökéletes napok című Wim Wenders-alkotás nem hiába volt az idén esélyes Oscar-díjra is, a német mester minimalista szellemben fogant, japán tematikájú alkotása igazán szívet melengető. A japán Hiroshi Okuyama My Sunshine (Napfényem) című filmje szintén a nagyon szerethető művek közé tartozik, míg a Riviérán még tavaly májusban bemutatott May December Todd Haynes rendezésében, Natalie Portman és Julianne Moore főszereplésével bár filmes szemmel megállja a helyét, tematikája miatt (egy középkorú nő és egy kiskamasz kapcsolata köré épül a film) igencsak megosztó.
Szintén Cannes-ból érkezett frissen, ropogósan Emanuel Pârvu Trei kilometri până la capătul lumii (Három kilométer a világ végéig) című, a Duna-deltában játszódó-forgatott alkotása, mely hibái és gyengeségei ellenére is megér egy esti mozizást, sajátos hangulatú lenyomata a romániai valóságnak.
Telt házas nyitógálával kezdődik pénteken este a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), Románia legfontosabb filmes eseménye – közölték a szemle szervezői.
Sokakat vonzott Luc Besson Dogman – A kutyák ura című, a Velencei Filmfesztiválon bemutatott alkotása is, mely azonban megosztotta a közönséget, a gyerekként kutyaketrecbe zárt Doug története, a kutyákhoz fűződő különös kapcsolata érdekes, elgondolkodtató, komoly és mély üzenetet próbál átadni, de a formanyelv valahogy nem az igazi. A főtéri vetítések közül érdemes kiemelni. Nikolaj Arcel A fattyú című filmjét is, mely egyébként Dánia Oscar-nevezettje volt. A kosztümös történelmi dráma Ludvig Kahlen kapitány 18. századi története, egy magányos és eltökélt férfié, aki kolóniát próbál alapítani, szembe szállva egy arrogáns földesúrral, harcolva a természettel. Mind színészi alakítások, mind operatőri munka tekintetében kiváló alkotás.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Természetesen a magyar filmek sem hiányozhattak a TIFF-ről. Hajdu Szabolcs Kálmán-napja a rendező jellegzetes stílusában megalkotott kamaradráma, intim és bensőséges, a témát adó párkapcsolati konfliktusok miatt már-már zavaróan kényelmetlen, de épp ez teszi jó filmmé. Levetítették még a szovátai származású Moldovai Katalin Elfogy a levegő című filmjét is, amelyben erdélyi színészeket vonultat fel a rendező, s amely olyan témák köré szerveződik, mint a szexuális identitás kérdésköre és az oktatás szabadsága. Tóth Barnabás Mesterjátszma című kosztümös filmje szintén bekerült a programba, az 1956-os tematikájú alkotás hibái ellenére is megéri másfélórás játékidejét.
A vasárnap estig tartó TIFF megannyi programmal várja még közönségét, a filmeken kívül koncertekkel, kiállításokkal is kecsegtet.
Háború, politika, a mesterséges intelligencia, a siker titka, az öregedés. A vörös szőnyegre lépő legnagyobb rendezőket is az foglalkoztatja, ami bárkit, mindenkit napjainkban.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!