Pákei Lajos otthona ma a Pszichológiai Intézet székhelye
Fotó: Sánta Miriám
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem áfa nélkül 20 millió lejt szán a kolozsvári Pákei-villa felújítására, melyben jelenleg a felsőoktatási intézmény Pszichológiai Intézete működik.
2024. szeptember 13., 11:082024. szeptember 13., 11:08
Az épületet saját lakóházának tervezte a kincses város egykori neves főépítésze, Pákei (vagy Pákey) Lajos (1853–1921), akinek nevéhez számos ikonikus épület, többek között a sétatéri Kioszk és Korcsolyapavilon, a főtéri New York Szálló vagy az Unitárius Kollégium fűződik.
A BBTE a Transilvaniareporter.ro portál tájékoztatása szerint most áfa nélkül 20,3 millió lejből kívánja felújíttatni, a mai elvárásoknak megfeleltetni az ingatlant. Kiemelik, hogy Pákei az első világháború után már kevesebb megrendelést kapott, visszavonult lakóházába, ahol nekifogott a kolozsvári építészeti örökség „egybe gyűjtésének” (rengeteget rajzolt, ám összefoglaló művét haláláig nem sikerült befejeznie). Miután 1926-ban felesége is meghalt, a villát eladták a Ferdinánd-egyetemnek. Ma a BBTE Pszichológia és Neveléstudományok Karának tulajdonában van.
A felsőoktatási intézmény arra is kitér, hogy az épület számos átalakításon esett át az idők folyamán az aktuális igényeknek megfelelően, nagyrészt hozzá nem értő módon, figyelmen kívül hagyva építészeti, történelmi és kulturális értékét. „Mivel eredetileg lakóháznak tervezték, funkcionalitása ma sem felel meg egy oktatási intézmény igényeinek.
– idézte a portál a BBTE vezetőségét. Amely licitet írt ki a munkálatok elvégzésére, október 16-ig várják az ajánlatokat.
Pákei Lajos igazolványképe
Amint arról a nagy köztiszteletnek örvendő főépítész halálának századik évfordulóján az Erdélyi Naplóban megjelent írásból is megtudhatjuk, Pákei Lajos Kolozsváron született 1853. március 1-jén egy Székelyföldről elszármazott unitárius családban. Elemi és középiskolai tanulmányait a kolozsvári unitárius kollégiumban végezte. Hamar felismerték művészi tehetségét.
1872-ben a budapesti Magyar Királyi József Műegyetem hallgatója lett, egy évvel később pedig tanulmányait a müncheni Képzőművészeti Akadémián folytatta. Az itt szerzett oklevelét 1877-ben honosította a budapesti Műegyetemen. 1876 végén a bécsi Képzőművészeti Akadémiára iratkozott be. 1880-ban hazatért Kolozsvárra és még ugyanebben az esztendőben megválasztották szülővárosa főmérnökévé.
A szakirodalom Pákei harmincnál több jelentős épületét tartja számon: Kolozsváron az Unitárius Kollégium (később Brassai Sámuel Líceum, ma a János Zsigmond Unitárius Kollégium), Iparmúzeum (manapság a Műszaki Egyetem működik benne), Kereskedelmi Akadémia, a sétatéri Kioszk és Korcsolyapavilon, a New York (majd Continental) szálloda.
A Wolphard-házból származó beépített kőemlék és felirata: NIHIL VERITATE FIRMIVS 1581 (Semmi sem erősebb az igazságnál)
Fotó: Sánta Miriám
Ő készítette el „az utolsó erdélyi polihisztor”, Brassai Sámuel síremlékét is a Házsongárdi-temetőben, a főtéri Mátyás-szobor, illetve a fellegvári Sissi-szobor díszes talapzatát, és megtervezte a Szent Mihály-templomot körülvevő láncos kerítést. Vidéken több kórház, templom, gimnázium, kastély megálmodója.
A kincses város múltjának a megismertetésében is sokat köszönhetünk neki; kolozsvári műemlékfelmérései, az általa megőrzött épületelemek a magyar reneszánsz építészettörténet mai napig fontos dokumentumai.
Idén márciusban kötetet mutattak be róla: a Vallásszabadság Házában rendezett bemutatón került fókuszba Pákei Lajos építészeti öröksége, ugyanis a Holnap kiadó gondozásában, Az építészet mesterei sorozatban az ő életművével kapcsolatos összefoglaló jelent meg.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
szóljon hozzá!