Pákei Lajos otthona ma a Pszichológiai Intézet székhelye
Fotó: Sánta Miriám
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem áfa nélkül 20 millió lejt szán a kolozsvári Pákei-villa felújítására, melyben jelenleg a felsőoktatási intézmény Pszichológiai Intézete működik.
2024. szeptember 13., 11:082024. szeptember 13., 11:08
Az épületet saját lakóházának tervezte a kincses város egykori neves főépítésze, Pákei (vagy Pákey) Lajos (1853–1921), akinek nevéhez számos ikonikus épület, többek között a sétatéri Kioszk és Korcsolyapavilon, a főtéri New York Szálló vagy az Unitárius Kollégium fűződik.
A BBTE a Transilvaniareporter.ro portál tájékoztatása szerint most áfa nélkül 20,3 millió lejből kívánja felújíttatni, a mai elvárásoknak megfeleltetni az ingatlant. Kiemelik, hogy Pákei az első világháború után már kevesebb megrendelést kapott, visszavonult lakóházába, ahol nekifogott a kolozsvári építészeti örökség „egybe gyűjtésének” (rengeteget rajzolt, ám összefoglaló művét haláláig nem sikerült befejeznie). Miután 1926-ban felesége is meghalt, a villát eladták a Ferdinánd-egyetemnek. Ma a BBTE Pszichológia és Neveléstudományok Karának tulajdonában van.
A felsőoktatási intézmény arra is kitér, hogy az épület számos átalakításon esett át az idők folyamán az aktuális igényeknek megfelelően, nagyrészt hozzá nem értő módon, figyelmen kívül hagyva építészeti, történelmi és kulturális értékét. „Mivel eredetileg lakóháznak tervezték, funkcionalitása ma sem felel meg egy oktatási intézmény igényeinek.
– idézte a portál a BBTE vezetőségét. Amely licitet írt ki a munkálatok elvégzésére, október 16-ig várják az ajánlatokat.
Pákei Lajos igazolványképe
Amint arról a nagy köztiszteletnek örvendő főépítész halálának századik évfordulóján az Erdélyi Naplóban megjelent írásból is megtudhatjuk, Pákei Lajos Kolozsváron született 1853. március 1-jén egy Székelyföldről elszármazott unitárius családban. Elemi és középiskolai tanulmányait a kolozsvári unitárius kollégiumban végezte. Hamar felismerték művészi tehetségét.
1872-ben a budapesti Magyar Királyi József Műegyetem hallgatója lett, egy évvel később pedig tanulmányait a müncheni Képzőművészeti Akadémián folytatta. Az itt szerzett oklevelét 1877-ben honosította a budapesti Műegyetemen. 1876 végén a bécsi Képzőművészeti Akadémiára iratkozott be. 1880-ban hazatért Kolozsvárra és még ugyanebben az esztendőben megválasztották szülővárosa főmérnökévé.
A szakirodalom Pákei harmincnál több jelentős épületét tartja számon: Kolozsváron az Unitárius Kollégium (később Brassai Sámuel Líceum, ma a János Zsigmond Unitárius Kollégium), Iparmúzeum (manapság a Műszaki Egyetem működik benne), Kereskedelmi Akadémia, a sétatéri Kioszk és Korcsolyapavilon, a New York (majd Continental) szálloda.
A Wolphard-házból származó beépített kőemlék és felirata: NIHIL VERITATE FIRMIVS 1581 (Semmi sem erősebb az igazságnál)
Fotó: Sánta Miriám
Ő készítette el „az utolsó erdélyi polihisztor”, Brassai Sámuel síremlékét is a Házsongárdi-temetőben, a főtéri Mátyás-szobor, illetve a fellegvári Sissi-szobor díszes talapzatát, és megtervezte a Szent Mihály-templomot körülvevő láncos kerítést. Vidéken több kórház, templom, gimnázium, kastély megálmodója.
A kincses város múltjának a megismertetésében is sokat köszönhetünk neki; kolozsvári műemlékfelmérései, az általa megőrzött épületelemek a magyar reneszánsz építészettörténet mai napig fontos dokumentumai.
Idén márciusban kötetet mutattak be róla: a Vallásszabadság Házában rendezett bemutatón került fókuszba Pákei Lajos építészeti öröksége, ugyanis a Holnap kiadó gondozásában, Az építészet mesterei sorozatban az ő életművével kapcsolatos összefoglaló jelent meg.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
szóljon hozzá!