Félmillió zarándokot várnak idén is a csíksomlyói búcsúba, az Erdélyi Ferencesek közlik a tudnivalókat

csíksomlyói búcsú

Az Erdélyi Ferencesek közölték: „nyitott lélekkel, tiszta szívvel és ferences testvériséggel várunk mindenkit Csíksomlyóra!”

Fotó: Pinti Attila

A csíksomlyói búcsú programját, és a zarándoklattal kapcsolatos tudnivalókat közölte a Kisebb Testvérek Szent István Királyról nevezett Erdélyi Rendtartományának nevében Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója.

Krónika

2025. május 21., 13:402025. május 21., 13:40

2025. május 21., 15:122025. május 21., 15:12

Amint az Erdélyi Ferencesek sajtóirodája lapunkhoz eljuttatott közleményében szerepel, a csíksomlyói búcsúhoz kapcsolódva 4 napos – június 6., 7., 8., 9. – rendezvénysorozatba kapcsolódhatnak be a zarándokok.

A zarándokokhoz Timár Sándor P. Asztrik OFM, a csíksomlyói kegytemplom igazgatója intézett a búcsú történetét felidéző és a programot is tartalmazó üzenetet, amelyet alább közlünk.

Zarándok Testvéreim!

Szeretettel köszöntelek a Kisebb Testvérek Szent István Királyról nevezett Erdélyi Rendtartományának nevében! Rendünk, amelyet röviden erdélyi ferencesekként szoktak emlegetni, immár fél évezrednél régebben lakja Csíksomlyó kegyhelyét, és őrzi legnagyobb ékességét, a Segítő Szűz Mária kegyszobrát. Bár Csíksomlyó Székelyföldön, a Keleti- Kárpátok egy eldugott szegletében található, az évszázadok során mégis a magyar anyanyelvű római katolikus hívek legjelentősebb zarándokhelyévé vált.

Idézet
Napjainkra pedig a Csíksomlyói Szűzanya szentélye a világ magyarságának találkozóhelye lett, hiszen a pünkösdszombati fogadalmi búcsúra évente csaknem félmillió zarándok érkezik szerte a nagyvilágból.

A csíksomlyói pünkösdi búcsúk csaknem ötszáz éves története egyúttal a székely nép története is. Ennek megfelelően számos hagyomány határozza meg az ünnep formáját, folyamatát. Talán a legismertebb a gyalogos zarándoklat, mert a székelyföldi falvak népe évszázadok óta keresztaljákba rendeződve jelenik meg a kegyhelyen a pünkösdi nagybúcsúk alkalmával. Nemcsak máriás lelkülettel, hanem szigorú rendben vonultak és vonulnak fel a települések küldöttei a Szűzanya szentélyéhez.

Idézet
A kommunista vészkorszakot követően, az 1990-től újrainduló legújabb kori zarándoklatok olyan hatalmasra nőttek, hogy a hívek tízezrei nem fértek már el a kegytemplom környezetében, ezért vált szükségessé áthelyezni a szentmisét a Kis- és a Nagysomlyó hegyek közötti nyeregbe,

ahova a régi időkben is mindig kikerültek körmenetben a zarándoklat résztvevői. 1996 óta immár a Hármashalom-oltár köré gyűlnek a pünkösdi nagybúcsún a szélrózsa minden irányából érkező százezrek.

csíksomlyói búcsú Galéria

Fotó: László Ildikó

Ekkora embertömeg szabad és biztonságos mozgásához jól átgondolt logisztika és megfelelő rendszabályok szükségesek. Az erdélyi ferencesek, Csíkszereda város vezetői és a rendfenntartó hatóságok együttesen úgy tervezték meg a pünkösdi ünnepkör menetrendjét, hogy a gyalogosok számára biztonságos és védett útvonalak, a járművek részére alkalmas parkolóhelyek, a kereskedelemre pedig kijelölt területek állnak rendelkezésre. Az ünnepet megelőző hetekben és napokban a szervezésben résztvevő minden fél a kommunikációs tér minden formájában, rádióban, televízióban és a nyomtatott lapok mellett a népszerű digitális platformokon közli az aktuális tudnivalókat.

Idézet
Mindenkinek lehetősége van arra, hogy időben és pontosan tájékozódjék a pünkösdi búcsú eseményeivel és helyszíneivel kapcsolatosan.

Programfüzetünkben nem a pünkösdi búcsúval kapcsolatos praktikus információkat közöljük, hanem az ünnep lelkiségére szeretnénk irányítani a figyelmet, arra a csodálatos kapcsolatra, ami ősidők óta jellemzi a Boldogasszony és a székely nép együttélését. A székely családok életében mind a mai napig jelenvalóság a csíksomlyói Segítő Mária. Az imádságokban és fohászokban megnyilvánuló lelki kapcsolat pedig a csíksomlyói szentélyre mutat. Ezért szent ez a hely: innen táplálkozik a rendíthetetlen hit, és innen erednek a hétköznapi csodák.

Idézet
Fogadalmi búcsúnk főcelebránsa Exc. és Ft. dr. Kovács Gergely, a Gyulafehérvári Főegyházmegye érseke, ünnepi szónoka György Alfréd kamilliánus szerzetes.

György Alfréd 1975. április 22-én született Csíkszentdomokoson. Tanulmányait szülőfalujában, valamint Gyergyószentmiklóson végezte. A középiskolai évek befejezése után iskolakönyvtárosként dolgozott. 1996-ban lépett be a kamilliánus rendbe. Teológiai tanulmányait Vácott, Egerben, valamint Veronában végezte. 2006-ban tette le örök fogadalmát Nyíregyházán a kamilliánus kolostorban. 2022. augusztusától a nyíregyházi Kamilliánus Kolostor házfőnöke és a Szent Kamill Rehabilitációs Központ fenntartó képviselője. 2023. augusztus 01-től a Nyíregyháza-Borbányai Szent László plébánia, plébániai kormányzója. 2024. december 08-tól a Német Kamilliánus Tartomány osztrák-magyar delegátusa. Papi jelmondata: „Tudjuk, hogy az Istent szeretőknek minden a javukra válik” (Róm 8,28).

CSÍKSOMLYÓI PÜNKÖSDI BÚCSÚ 2025 – PROGRAM

Mottó: „A remény zarándokai!”

Június 6., Péntek

- 17 órától ünnepi rózsafüzér a Mária Rádió világcsaládjával, különböző nyelveken.

– 18 órától nyitószentmise.

Péntekről szombatra virradóan virrasztás lesz a kegytemplomban

Június 7., Szombat

– 7.30 szentmise a kegytemplomban

– 10.30 órától ünnepélyes rózsafüzér a Hármashalom-oltárnál

– 10.30 a kegytemplom előtti térről elindul a kordon a Nyeregbe

– 12.30 ünnepi szentmise a Hármashalom-oltárnál

– 17.00 csángó mise a Szent Péter és Pál-plébániatemplomban,

– 18.00 pünkösdi vigília-szentmise a kegytemplomban

Szombatról vasárnapra virradóan virrasztás lesz a kegytemplomban

Június 8., Pünkösd vasárnapja, a Szentlélek eljövetele

Szentmisék sorrendje: 07:00, 8:00, 10:30-tól és 18 órától.

Június 9., Pünkösdhétfő

Szentmisék sorrendje: 8:00, 10:30 és 18 órától.

korábban írtuk

Utat neveznek el Ferenc pápáról Csíksomlyón
Utat neveznek el Ferenc pápáról Csíksomlyón

Ferenc pápa útjának neveznék át a Hármashalom oltárhoz vezető utat, amelyen végighaladt a szentatya csíksomlyói látogatásakor – jelentette be hétfőn az egyházfő halálának hírére reagálva Korodi Attila polgármester.

Mindazoknak, akik reményekkel telve vagy lelki teherrel érkeznek Csíksomlyóra, javasoljuk, hogy végezzék el a programfüzetünkben közölt hagyományos imákat, hogy lelkileg is megérkezzenek. A kegyhely tágabb térsége további lehetőséget ad az elmélyülésre. A Jézus-hágóján elvégzett keresztút vagy a Kissomlyó-hegy kápolnáiban történő imádkozás egy-egy lépés a lelki megtisztulás felé. Búcsúba menni és búcsút nyerni lelki munka, amit el kell végezni! Ehhez biztosítják mindenki számára a feltételeket az erdélyi ferencesek. Lehetőség van a Szűzanyához járulni: megérinteni és imával, kérésekkel megszólítani. A szentgyónás és a szentáldozás is elengedhetetlen a teljes búcsú elnyeréséhez. Erre a kegytemplom udvarán folyamatosan, illetve a pünkösdszombati nagymise közben a nyeregben szintén adottak a lehetőségek.

Idézet
Aki aláveti magát az ilyenkor szükséges procedúráknak, és bekapcsolódik szeretetközösségünk egyesítő imáiba, részesévé válhat a csíksomlyói pünkösdi csodának, megtapasztalhatja magán a Szentlélek munkáját,

a Csíksomlyói Szűz Mária anyai szeretetét és az irgalmas Atya kegyelmét.

Nyitott lélekkel, tiszta szívvel és ferences testvériséggel várunk mindenkit Csíksomlyóra!

csíksomlyói búcsú Galéria

Fotó: László Ildikó

A búcsúra való lelki felkészülésben segítenek a megjelent kiadványok: a Liturgikus és programfüzet, illetve egyéb kiadványok és nyomtatványok megvásárolhatók a csíksomlyói kegyhely kegytárgyüzletében.

A zarándokok figyelmébe ajánljuk a Csíksomlyó nevű telefonos alkalmazást is.

Folyamatosan frissülő információk: Csíksomlyó-kegyhely Facebook-oldal

Szeretettel és imával,

Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 19., kedd

Van-e logika Donald Trump vonalvezetésében?

Van-e logika Donald Trumpnak, az Amerikai Egyesült Államok elnökének a vonalvezetésében? A Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa udvarán tartott kedd délutáni pódiumbeszélgetés résztvevői szerint nem könnyű ezt felfedezni, de minden bizonnyal van.

Van-e logika Donald Trump vonalvezetésében?
2025. augusztus 19., kedd

Nem a támogatásokkal magyarázható a külhoni magyarok Fidesz-pártisága

Nagyon sok összetevője van annak, hogy a külhoni magyarok többsége a Fidesz-KDNP-t támogatja, ugyanakkor igazságtalan és alaptalan elmarasztalni őket amiatt, hogy részt vesznek a magyarországi választáson – hangzott el a Kolozsvári Magyar Napokon.

Nem a támogatásokkal magyarázható a külhoni magyarok Fidesz-pártisága
2025. augusztus 19., kedd

Munkagépekből loptak több ezer liter gázolajat, őrizetbe vettek öt fiatalt

Munkagépekből mintegy 2000 liter gázolajat lopott el az az öt Bihar megyei fiatal, akik ellen minősített lopás vádjával nyomoz a rendőrség. Valamennyiüket őrizetbe vették.

Munkagépekből loptak több ezer liter gázolajat, őrizetbe vettek öt fiatalt
2025. augusztus 19., kedd

Erdélyi folyókra rendeltek el árvízvédelmi készültséget

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) Fehér, Kolozs és Szeben megyei folyókra.

Erdélyi folyókra rendeltek el árvízvédelmi készültséget
2025. augusztus 19., kedd

Cserkésztáborba is ellátogatott az erdélyi magánlátogatáson tartózkodó Sulyok Tamás

A fiatalok közösségei rendkívül fontosak, mert ők jelentik a jövőt, a cserkészet, a cserkészmozgalom pedig nagyon sok pozitív élményt és gyakorlati tapasztalatot ad a fiatalok számára – hangsúlyozta a közmédiának nyilatkozva Sulyok Tamás államfő.

Cserkésztáborba is ellátogatott az erdélyi magánlátogatáson tartózkodó Sulyok Tamás
2025. augusztus 19., kedd

Szíriai születésű kolozsvári politikus vette védelmébe a feszületet, miután az Untoldon szerinte istenkáromlás történt

Szíriai születésű kolozsvári városi közgyűlési tag vette védelmébe a feszületet, miután szerinte a nemrég lezajlott Untold fesztiválon egy fellépő meggyalázta a feszületet.

Szíriai születésű kolozsvári politikus vette védelmébe a feszületet, miután az Untoldon szerinte istenkáromlás történt
2025. augusztus 19., kedd

„Az erdélyi magyar közösség él és virul” – Sulyok Tamás államfő megosztotta a Krónikával erdélyi látogatásának tapasztalatait

Sulyok Tamás köztársasági elnök hétfő este a Kolozsvári Magyar Napok nyitógáláján mondott beszédet a Kolozsvári Magyar Operában. Az ünnepséget követően a Krónika munkatársának nyilatkozott arról, hogy milyen élményekkel tér vissza az anyaországba.

„Az erdélyi magyar közösség él és virul” – Sulyok Tamás államfő megosztotta a Krónikával erdélyi látogatásának tapasztalatait
2025. augusztus 19., kedd

Hogyan futottak versenyt Erdélyért a románok és a magyarok?

A második világháborút lezáró béketárgyalásokon a győztes nagyhatalmak többsége érzékelte, hogy a trianoni határok igazságtalanok voltak Magyarország számára, és valamilyen korrekcióra lenne szükség.

Hogyan futottak versenyt Erdélyért a románok és a magyarok?
2025. augusztus 19., kedd

Tűz pusztított Parajdon, több ingatlanban is kár keletkezett

Kigyulladt egy üzlethelyiség tetőszerkezet keddre virradóra Parajdon. A lángok két közeli vegyesboltban és egy tömbház két lakásában is károkat okoztak – számolt be a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Tűz pusztított Parajdon, több ingatlanban is kár keletkezett
2025. augusztus 19., kedd

Továbbvitt örökség: elrajtolt a 24. Partiumi Magyar Napok

Megkezdődött a 24. Partiumi Magyar Napok (PMN) Szatmárnémetiben, az augusztus 24-ig tartó fesztivál koncertekkel, színházi előadásokkal, filmvetítésekkel, bábelőadásokkal, néptáncbemutatókkal és sok más kulturális eseménnyel várja az érdeklődőket.

Továbbvitt örökség: elrajtolt a 24. Partiumi Magyar Napok