A futballpálya látványterve
Fotó: Facebook/GyerőJózsef
A napokban jelentette be Kovászna polgármestere, Gyerő József, hogy a helyi, elsősorban futballhagyományok előtt tisztelegve létrehozták a Kárpátok SK-t, a városi tanács fennhatósága alá tartozó, önálló jogi személyiséggel rendelkező sportklubot. A fürdővárosban új sportbázis is épül nagy méretű műfüves futballpályával, melytől nem csak a helyi tömegsport fellendülését remélik, hanem azt is, hogy általa aktívabban bekapcsolódhatnak az utánpótlás-nevelésbe, sőt a település turizmusát is összekötnék a sporttal.
2024. július 08., 10:032024. július 08., 10:03
Kovászna sportélete az 1989-es forradalom előtt és utána jó pár évig összeforrt a Kárpátok Sportegyesülettel, mely elsősorban a labdarúgásra koncentrált, de nem csak, hiszen több sportszakosztállyal is rendelkezett. A fürdőváros polgármestere, Gyerő József szerint az egyesület beivódott a helyi köztudatba, a lakosság büszke volt rá, szép eredményei voltak. Ám az egyesület, mely a forradalom után tulajdonképpen magánszemélyek által élt tovább, s melynek működésében, működtetésében nem vett részt az önkormányzat, sőt egy időszakban még konfliktusok is felmerültek a kapcsolatukban, egy idő után felfüggesztette tevékenységét (2008-ban).
aminek nem volt jogi személyisége: a sporttörvény alapján szervezték meg. És annak az égisze alatt működött aztán a sporttevékenység, amit az önkormányzat finanszírozott. Merthogy akkor közvetlen módon tudta becsatornázni a pénzt az önkormányzat az egyesületbe, amelynek nem kellett pályáznia, mint minden más egyesületnek” – magyarázta a Krónikának Gyerő József.
Egészen mostanáig ez a szervezet felelt a helyi focicsapatért, amely a sportegyesületet képviselve iratkozott be, szerepelt bajnokságokban.
Másfelől amikor tavalyelőtt volt egy számvevőszéki ellenőrzésünk, ők is kifogásolták, hogy ennek a sportegyesületnek nincs jogi formája” – magyarázta az RMDSZ-es elöljáró. Hozzátette, természetesen a számvevőszék munkatársainak elmagyarázta, hogy az alakuláskor a sporttörvény lehetővé tette, miszerint ezzel a köztes szervezeti formával működjön az egyesület, de tény, hogy a könyvelés terén számos kérdést felvetett a helyzet.
Na most akkor ezt a két problémát úgy tudtam megoldani egyfelől, hogy eleget tegyek a számvevőszékes, másfelől pedig a közösségi elvárásnak, hogy létrehoztuk ezt a sportklubot, aminek a Kárpátok Sportklub nevet adtuk. Leírtam, hogy ez nem jogutódja a régi Kárpátok Sportegyesületnek, de szeretné tovább vinni mindazt a sportéleti gondolatiságot, erkölcsi elvárást, hagyományt, emléket, amit a kovásznaiaknak jelentett a valamikori Kárpátok Sportegyesület” – fejtette ki a 9200 lakosú (ebből 5500-an vallották magukat magyar nemzetiségűnek) város polgármestere.
A helyi focicsapat idén harmadik helyet nyert a megyei bajnokságban, de szeretnének szintet lépni, azt akarják, hogy a csapat a jövőben feljusson a harmadosztályba.
A településen zajlik egy sporbázis építése is, mely reményeik szerint a következő szezon végére lesz kész. A sportbázis az egykori lőtér területére épül, melynek tulajdonjogát a bukaresti védelmi minisztérium átadta a városnak, majd egy részleges városrendezési tervet elkészítve jelöltét ki, hogy sport- és szabadidős infrastruktúrát szeretnénk megépíteni a helyszínen.
mert a 2020-as Európa-bajnokság alkalmával Románia vállalta, hogy 500 ilyen típusú sportbázist létesít országszerte annak érdekében, hogy a futballmozgalmat pörgesse” – részletezte a polgármester, hozzátéve, pályázás útján dőlt el, hogy Kovászna lehet az egyik ilyen helyszín.
Épül egy nagyméretű műfüves focipálya és egy kisméretű multifunkcionális sportpálya is. A nagyméretű focipályának megvilágítással, 500 férőhelyes lelátóval rendelkezik majd, illetve adminisztrációs jellegű épület is tartozik majd hozzá. A tervek szerint a két pálya mellé – szintén a CNI támogatásával – épül majd egy 180 férőhelyes sportcsarnok is; erre is leszerződtek már a kivitelezővel. Nyújtottak be pályázatot park, játszótér és pumptrack, azaz hullámzó biciklipálya megépítésére is a komplexumon belül, ennek még várják az eredményét. Hosszútávon szeretnék, ha egy, a táboroztatást lehetővé tevő egység is épülne a komplexumban, de ez egyelőre még csak álom.
Jelenleg is egyértelmű ugyanis, hogy ha egy fiatal valamelyik sportágban – legyen szó futballról, kosárlabdáról vagy tollaslabdáról – elér egy bizonyos szintet, akkor Sepsiszentgyörgyön, esetleg Csíkszeredában, Brassóban folytatja, hiszen ott a körülmények, az edzők, az anyagi bázis is jobb.
„De szerintem nekünk nem is ez a cél, hogy élsportolókat neveljünk itt ki, mert tudjuk, hogy ez elég nehéz. Vannak csúcstehetségek, de azok egyértelműen elmennek, mert úgy látják, hogy máshol jobban érvényesülnek.
Karatéban, fociban és kézilabdában is ügyeskednek a fiatalok” – fejtette ki lapunknak Kovászna polgármestere, kiemelve, hogy számukra a tömegsport nagyon fontos, hiszen a jelenlegi negyedosztályú, illetve a vágyott harmadosztályú foci is annak mondható, de szeretnék, ha kedvező feltételeket tudnának biztosítani a sportág szerelmesei számára.
„Lehetőséget adunk a gyerekeknek, hogy belekóstoljanak a sportba, és abban az esetben, ha úgy látják, hogy azt jól tudják csinálni, mivel tehetségesek, rátermettek, akkor van hová, merre tovább menni” – tette hozzá az elöljáró.
A polgármester felidézte, hogy a rendszerváltás előtt gyakran jártak Kovásznára erőnléti edzőtáborokba az ország más vidékeinek sportolói is, sőt most is érkeznek csapatok, hiszen a terep ideális erre, illetve a térség szállodái is jó pontot jelentenek. Ilyen szempontból is potenciált látnak az épülő sportkomplexumban, hiszen ha például egy focicsapat tud majd a pályán is, és nem csak terepen edzeni, akkor nagyon vonzó helyszínné válhat Kovászna.
Bár a hó valószínűleg nem marad meg sokáig, kedden este lehullott az első hó az idei télen a kincses városban.
A felújított dévai vár fogadta a Dávid Ferenc emlékzarándoklat résztvevőit november 9-én, szombaton – idén 26. alkalommal gyűltek össze Erdélyből és a külhoni területekről is a magyar unitáriusok.
Meghalt kedden Silviu Prigoană üzletember a Brassó megyei Törcsváron, miközben több személy társaságában ebédelt egy vendéglőben.
A határrendészet és a Salvamont egy ukrán állampolgárságú fiatal férfit keres, aki a Máramarosi-havasokon keresztül érkezett Romániába, de egy napja nyoma veszett.
Hamarosan megnyílik az Arad Megyei Múzeumban az Agyaghadsereg – Az első kínai császár halhatatlan katonái című kiállítás, amely a Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák történetét mutatja be Romániában elsőként a Maros-parti városban.
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy 28, illetve egy 35 éves férfit, miután tetten érték őket Kolozsváron, amint autójukban 17 kilogramm kábítószert szállítottak.
Durva közjáték szakította meg a brassói városi közgyűlés hétfői ülését: Dan Tanasă, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szélsőséges, magyargyűlöletéről hírhedt politikusa majdnem összeverekedett Allen Coliban korábbi polgármesterrel.
Kamionnal ütközött egy furgon kedd reggel az A1-es autópályán, az Arad megyei Pécska közelében; a balesetben ketten megsérültek.
A Bihar megyei Mezőtelegden telefonos bejelentésre vették őrizetbe 24 órára azt a sofőrt, aki ittas állapotban balesetveszélyesen vezetett, de nem volt hajlandó szondáztatásra, sem vérvételre.
Kvórumhiány miatt nem alakulhatott meg a június 9-i helyhatósági választások eredményeként összeállt új aradi képviselő-testület, ugyanis a megválasztott önkormányzati képviselők egyharmada sem jelent meg a hétfő kora délutánra összehívott ülésen.
szóljon hozzá!