Fotó: www.keresztur.ro - képernyőmentés
Negyedszer marasztalta el a 97,9 százalékban magyar anyanyelvűek által lakott Székelykeresztúr polgármesteri hivatalát az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) a csak magyarul kiadott helyi lap miatt.
2021. augusztus 05., 18:122021. augusztus 05., 18:12
2021. augusztus 05., 18:182021. augusztus 05., 18:18
Az elmarasztaló határozatról a feljelentő Dan Tanasă, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselője számolt be blogján csütörtökön. A székelyföldi magyar jelképek és feliratok elleni pereskedéseiről elhíresült politikus
Amint az MTI által idézett feljelentő felidézte: a diszkriminációellenes tanács először 2013 februárjában rótta meg emiatt a polgármesteri hivatalt, aztán 2016 márciusában újabb figyelmeztetés következett, amelyben arra szólították fel Rafai Emilt, az RMDSZ színeiben megválasztott akkori polgármestert, hogy három hónapon belül orvosolja a románokkal szembeni hátrányos megkülönböztetést.
A tanács 2019 áprilisában már 2000 lejes bírságot rótt ki a polgármesterre, de a Keresztúri Kisváros továbbra is csak magyarul jelent meg. Ezért a Dan Tanasă által alapított Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) újabb feljelentése, majd a CNCD újabb, immár 4000 lejes bírsága következett. A tavaly őszi önkormányzati választásokon a székelykeresztúriak az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) jelöltjét, Koncz Hunor Jánost választották polgármesterré. Mint Dan Tanasă írja: így rá hárul az elődje által örökül hagyott helyzet rendezése.
A nyolcoldalas kiadványnak a júliusi száma a legutolsó, amely a város honlapján megtalálható. Ebben többek között a múzeumok éjszakájáról, a helyi iskola ballagásáról, a fúvószenekarok keresztúri találkozójáról közöltek beszámolót.
A legutóbbi, 2011-es romániai népszámláláson a 9650 lakost számláló Székelykeresztúron a lakosság 95 százaléka vallotta magát magyarnak, és 97,9 százaléka vallotta magát magyar anyanyelvűnek. A helyi roma közösség is a magyart jelölte meg anyanyelvének.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
szóljon hozzá!