Fotó: Krónika
Miért gondoljuk mi, erdélyi magyarok úgy, hogy Románia nem a hazánk, de még Magyarország sem? Miért lehet nemzetbiztonsági kockázat Romániában egy kutatás? Többek között ezekről a kérdésekről esett szó a Krónika Live kedd esti adásában, amelynek meghívottja Kiss Tamás szociológus volt.
2021. november 23., 20:062021. november 23., 20:06
2021. november 23., 20:142021. november 23., 20:14
A Transilvania Inquiry közvélemény-kutató cég vezetőjét Pataky István és Rostás Szabolcs újságírók kérdezték annak kapcsán, hogy a Bálványos Intézet által megrendelt kutatás következtetéseit erősen kifogásolta a román közvélemény egy része, egészen odáig elmenve, hogy Costin Georgescu, az egyik román titkosszolgálat volt vezetője egyenesen nemzetbiztonsági kockázatnak minősítette.
Ezzel kapcsolatban Kiss Tamás kifejtette: ezt a reakciót nem igazán tudja értelmezni, talán azt hibaként tudja felróni maguknak, hogy a magyar nyelvű sajtótájékoztató mellett nem küldték ki románul is a kutatás eredményeiről szóló teljes anyagot a román sajtónak. „Gyakorlatilag a román sajtóba az egész történet egy románra lefordított MTI-hír kapcsán került be, ahol néhány százalékarány volt kiemelve, én azt elég nehezen tudom értelmezni, hogy ha egyrészt szociológusok egy hír alapján mindenféle sommás kijelentéseket tesznek arról, hogy mi volt a módszertana a vizsgálatnak, mennyire volt reprezentatív a kutatás, azt pedig végkép nem tudom értelmezni, hogy ebbe a képbe, hogy jön be a titkosszolgálat volt igazgatója” – fogalmazott a szociológus.
Kiss Tamás kifogásolta emellett, hogy a témával foglalkozó román sajtóorgánumok nem keresték meg őt vagy Toró Tibort, a Bálványos Intézet vezetőjét, bármilyen kutatásukkal kapcsolatban szívesen állnak a román sajtó rendelkezésére is.
A videópodcastet a Krónika Facebook-oldalán és a Médiatér Youtube-csatornáján lehet visszanézni.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Az orvoslás speciális szakterülete a belgyógyászat, ami holisztikus megközelítésben látja a beteget. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében a kettős képesítésű dr. Ormos Éva kolozsvári belgyógyásszal és sürgősségi szakorvossal beszélgetünk.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
szóljon hozzá!