2011. január 05., 09:482011. január 05., 09:48
A bántalmazott nők és kiskorúak felügyeleti intézményét a Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság keretében hozták létre több mint hat éve, és a szakemberek szerint az ország 5-6 ilyen központja közül ez működik a legeredményesebben. A központ a bántalmazottak felkutatását, az erőszakot elszenvedett személyek kimentését, illetve az esetek pontos dokumentálását és az illetékes hatóságokkal való kommunikációt tartja elsődleges feladatának. „Az alapvető emberi jogok védelmét tűztük ki célul, és ezen belül kiemelten fontosnak tartjuk a gyermekek jogainak feltételek nélküli tiszteletben tartását” – nyilatkozta a Krónikának Mihaela Bonea pszichológus, a gyermekvédelmi igazgatóság munkatársa, a központ ügyvezetője.
A központ magára vállalta a családon belüli erőszak áldozatainak felkutatását Szatmár megyében. Bonea szerint minden esetet kivizsgálnak, dokumentálnak, és átfogó stratégiát dolgoznak ki annak érdekében, hogy a bántalmazott személyek megfelelő ellátást kapjanak. „Több pszichológus, szociális munkás és egészségügyi munkatárs segíti a bántalmazottakat a felépülésben. Emellett a bűnvádi eljárások esetén is segítünk a tanúknak, összeállítjuk a szükséges iratcsomót” – tette hozzá a szakember. A bántalmazottakkal két pszichológus dolgozik, akik az azonnali segítségnyújtás mellett hosszú távon is figyelemmel kísérik ezek lelki és szociális felépülését, társadalmi beilleszkedését. A központban emellett egy jogi tanácsadó is dolgozik, aki az esetek igazságügyi vetületeiért felel. A gyors és hatékony munka érdekében a központ saját járművel és sofőrrel rendelkezik, így viszonylag könnyedén ki tudnak szállni a különböző helyszínekre. A szociális feladatokat öt szociális munkás végzi, többek között ők kezelik azt a 0261-983-as hívószámú telefonvonalat, amelyet a bántalmazott gyerekek bármely napszakban ingyen tárcsázhatnak.
Az emberkereskedelem áldozataivá vált gyerekeket új családokhoz helyezik, vagy amennyiben megfelelőek a körülmények, visszaengedik őket családjukhoz. „Ezt a munkát kifejezetten körültekintően kell elvégeznünk, több tényezőt megvizsgálva kell eljárnunk. A kereskedelemből kimenekített gyerekek és fiatal nők esetében ki kell zárnunk annak lehetőségét, hogy eljussanak hozzájuk a korábban őket felhasználók” – fogalmazott Bonea. Felméréseket végeznek a kihelyezendő személyek vér szerinti családjánál és a befogadóknál. A legfontosabb kritériumok között szerepel a család anyagi helyzete, a családi légkör, illetve a család és a gyerek közti viszony milyensége. A visszailleszkedés lehetősége attól is függ, hogy az érintett személy milyen bántalmazást szenvedett el, mekkora fokú a lelki és testi sérülése, mennyi idős, hiszen ezek alapján dől el, milyen igényei lehetnek, mennyire szorul különleges bánásmódra a továbbiakban. Minden esethez külön esetmenedzsert alkalmaznak. Továbbá az integráláshoz szükséges okira-tok megszerzésében is a központ nyújt hathatós segítséget. A gyerekek és fiatalok iskoláztatását is fontosnak tartják, ezért a családterápián kívül a nevelők iskolai foglalkozásokat tartanak, a fiataloknak pedig szakmai képzésekre kell járniuk. Azt, hogy ki-ki milyen képzésben vesz részt, képességfelmérés alapján döntik el, amely igazodik a személyek életkorához, jövőképéhez, érdeklődési köréhez. A kihelyezett gyerekeket évekig megfigyelik, és nyomon követik személyiségük fejlődését.
A központ a gyerekek és fiatalok védelme mellett 2006 óta megelőzéssel is foglalkozik. Időközönként felvilágosító foglalkozásokat tartanak az iskolákban, valamint a különböző közösségi fórumokon. „A legtöbb gyerek és fiatal nő, aki a nemzetközi emberkereskedelmi hálózatok áldozatává válik, azért kerül ilyen helyzetbe, mert családja nem figyel rá kellőképpen. Célunk, hogy felhívjuk a figyelmet annak a veszélyére, ha a kiskorúak bizonytalan körülmények között, felügyelet nélkül vagy idegenekkel kerülnek külföldre, esetleg ismeretlenek elcsalják őket otthonról” – figyelmeztet a szatmári pszichológus, aki szerint a média és a különböző intézmények segítségével folyamatosan emlékeztetnek az emberkereskedelem veszélyére.
A bántalmazott személyek írásos ajánlólevéllel kerülnek az Andrei elnevezésű központba. Az ajánlást a rendfenntartó szervek munkatársai készítik, akik megtalálják őket, illetve a bántalmazottak saját maguk is kérhetik felvételüket. A központban élőknek titoktartási szerződést kell aláírniuk, melynek értelmében onnan kikerülve nem árulják el az intézmény elérhetőségeit, az ott dolgozók kilétét és az ápoltakról sem beszélnek senkinek. A központban egyébként a sorsukra hagyott gyerekeken kívül olyan személyek kapnak menedéket, akik emberkereskedelem, kényszermunka, fizikai, lelki és nemi erőszak áldozataivá váltak. A központban olyan román állampolgárok is kaphatnak ellátást, akik más állam területén váltak elhagyatottá, illetve külföldiek is, akik Romániában vesztek el, és arra várnak, hogy megtalálják családjukat. Tavaly a szatmári központban összesen négy, emberkereskedelem áldozatává vált személyt láttak el, öt külföl-dön megtalált gyereknek, illetve két szexuálisan bántalmazott személynek nyújtottak menedéket. Ugyanakkor négy fiatalkorú bűnözővel is foglalkoztak, illetve 23 magára hagyott gyereket karoltak fel.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.