Erdély segít a menekülteken, otthon maradókon – Számos romániai helyszínen támogatják a háború sújtotta Ukrajnából érkezőket

Erdély segít a menekülteken, otthon maradókon – Számos romániai helyszínen támogatják a háború sújtotta Ukrajnából érkezőket

A Máltai Szeretetszolgálat munkatársai a máramarosszigeti határátkelőnél nyújtanak segítséget a menekülteknek

Fotó: Facebook/Serviciul de Ajutor Maltez în România

Egész Erdély megmozdult az Ukrajnából tömegével érkező menekültek megsegítésére: nemcsak a hatóságok, önkormányzatok, segélyszervezetek segítenek, hanem rengeteg vállalkozó, magánszemély ajánlott fel szállást, ételt szerte a régióban. Vannak, akik egész családokat fogadtak be, mások munkát is biztosítanak a háború elől menekülőknek, sokan ugyanakkor az otthon maradt kárpátaljai magyarokkal is tartják a kapcsolatot, próbálnak nekik segíteni.

Kiss Judit

Tóth Gödri Iringó

Zoltán Ildikó

2022. február 28., 19:462022. február 28., 19:46

2022. február 28., 22:482022. február 28., 22:48

Sok menekült érkezett és érkezik a háború sújtotta Ukrajnához közel fekvő romániai régiókba, ahol a helybeliek szállásadással, adománygyűjtéssel igyekeznek segíteni. Felkarolják a menekülőket Máramaros, Szatmár megyében, de Kolozsváron és más erdélyi településeken, a Székelyföldön is.

A román–ukrán határ melletti Máramarosszigeten több szinten is zajlik a segítségnyújtás.

Orosz Krisztofer Levente, az RMDSZ máramarosszigeti szervezetének elnöke a Krónika megkeresésére elmondta, gyűjtést szerveztek, a tartós élelmiszereket, gyógyszereket, ruhákat, takarókat a vámhatóságtól is segítséget kapva juttatják el a határon túlra, összefognak az egyházakkal, civil szervezetekkel. Felhívta a figyelmet,

nemcsak azoknak van szükségük segítségre, akik a határt átlépve Romániába érkeznek, hanem az ottmaradottaknak is,

hiszen az északi területekről nagyon sokan menekülnek a jelenleg legbékésebbnek mondható Kárpátaljára, ahol így egyre több embernek kell élelem, menedék.

Központosítják az információkat

„Kárpátalján is felhalmozódott a menekültek száma, akik a háborús övezetből az ország legnyugodtabb részébe jönnek, így már a helyi lakosoknak, közösségeknek gondot jelent, hogy a menekülteket és saját magukat is ellássák. Ebben próbálunk segíteni, eddig hála Istennek sikeresen” – mondta Orosz. Hozzátette, a közeljövőben több önkéntes is csatlakozik hozzájuk.

A városban és környékén állami táborhelyet alakítottak ki, az egyházak, a különböző szervezetek, civilek is ajánlottak fel szállást rövidebb-hosszabb távra.

„Ma Hosszúmezőn a református egyháznál, Máramaros­szigeten a Hollósy Simon-házban szállásoltunk el egy menekültcsoportot, elsősorban gyerekeket és édesanyákat. Nemzetiségre való tekintet nélkül segítünk mindenkinek” – szögezte le Orosz Krisztofer Levente. A határt átlépők többsége nem marad Máramarosszigeten vagy a környékén, a többség utazik is tovább, vannak, akiket ismerősök, esetleg rokonok várnak, vagy segítők az ország más pontjairól.

Orosz Krisztofer-Levente elmondta, az állami szálláshelyek azok számára vannak fenntartva, akik menekültként lépnek be az országba, direkt ilyen státuszt kérve. A többiek kerülnek az egyéb felajánlott szálláshelyekre. „Igyekszünk központosítani az információkat, ezek alapján alakítani a segélyakciókat” – tette hozzá Orosz Krisztofer Levente, hangsúlyozva, hogy a menekültek akár már indulás előtt is felvehetik velük a kapcsolatot. Azt is elmondta, hogy

a kárpátaljai közösségek főleg élelmiszert, ruhákat, takarókat, gyógyszereket kérnek, de hétfőn olyan igénylések is érkeztek, hogy áramgenerátorra, illetve mosógépre lenne szükség.

Arra is van példa, hogy ügyintézésben segítenek, például egy édesanyának, aki három gyerekkel érkezett, lejárt az útlevele, a magyar konzulátus segítségével intéznek okmányokat, hogy továbbutazhassanak. Orosz Krisztofer-Levente nem tudta konkrétan megmondani, hogy városszinten hány menekültet szállásoltak el eddig, de azt igen, hogy magyar egyházi vonalon már 20–25 személyt.

Felkarolja a menekülőket a nagybányai Teleki Magyar Ház

Dávid Lajos, a nagybányai Teleki Magyar Ház vezetője a Krónika megkeresésére elmondta, a segítségnyújtás módja kettős, egyrészt szállásadással, ellátással támogatják azokat, akik átjöttek a határon, másrészt azoknak is segítséget próbálnak nyújtani, akik otthon maradtak. Dávid Lajos vasárnap egy fiatal ukrán házaspárt és gyereküket fogadta be a Teleki Magyar Házba. Közben tartja a kapcsolatot kárpátaljai barátaival, ismerőseivel, mint tapasztalja, az idősebb generációhoz tartozó, Munkács környékén élő ismerősei úgy döntöttek, nem indulnak útnak, bíznak abban, hogy nem fordul annyira súlyosra a helyzet, hogy útra kelljen kelniük.

Idézet
Telefonon érkezett hozzánk megkeresés: magyarországi ismerős hölgy hívott fel, aki jelezte, hogy Mátészalkára több menekülő család is érkezett hozzájuk, az egyik család Kisinyovba (Chișinău) szeretne eljutni, és hogy tudunk-e szállást biztosítani számukra Nagybányán. Őket fogadtuk a magyar házban”

– mondta Dávid Lajos. Kifejtette, az Odesszában lakó fiatal házaspár nagyobbik, kilencéves gyerekével a háború kitörésekor a kárpátaljai Bukovel síközpontban tartózkodott, a kisebbik gyerek otthon maradt a rokonokkal. A család a síközpontban rekedt, visszamenni Odesszába nem volt lehetőségük, így Magyarországra utaztak tovább. Mivel a rokonok a házaspár kisebb gyerekével Odesszából a 170 kilométerre található Kisinyovba utaztak, mihelyt kezdett forró lenni a talaj, most a házaspár és a gyerek oda próbál eljutni autóbusszal.

Dávid Lajos azt is elmondta, sok barátjuk van a háború sújtotta övezetben. „Jeleztük, hogy szívesen segítünk nekik, a Teleki Magyar Házban el tudunk szállásolni menekülteket. Kétségbeesett, szomorú mindenki, aki onnan jön, és mindenkin segítünk, akinek el kellett hagynia az otthonát” – mondta a Teleki Ház vezetője. Arról is beszélt, a helyi Szentháromság Plébánia plébánosa mondta el, hogy egy sokgyermekes édesapának sikerült átjutnia Nagybányára még azelőtt, mielőtt a katonakorú férfiak előtt lezárták a határt. Hamarosan a gyerekei is megérkeznek, itt találnak menedéket.

Nagybányán is több ponton folyik segítségnyújtás, adományokat gyűjtenek, menekülteket fogadnak, elszállásolással segítenek. Segít többek közt az említett plébániahivatal, az RMDSZ a kárpátaljai Aknaszlatinára igyekszik eljuttatni adományokat, az Erdélyi Magyar Néppárt nagybányai szervezete és Koltó önkormányzata is gyűjtést indított – sorolta Dávid Lajos. Kifejtette, vállalkozó is jelentkezett, hogy vizet, tűzifát szeretne eljuttatni Kárpátaljára.

Galéria

Segítségnyújtás Máramarosszigeten. A háború sújtotta Ukrajnából rengeteg menekült érkezik Romániába, ahol támogatásban részesülnek

Fotó: Facebook/Serviciul de Ajutor Maltez în România

A szatmári Máltai Szeretetszolgálat is bekapcsolódott

Szatmáron is több fronton segítenek az Ukrajnából érkezőknek, többek közt a Máltai Szeretetszolgálat munkatársai. Gyenes Kincső, a szatmári szeretetszolgálat ifjúsági vezetője lapunknak elmondta, a szervezet tagjainak egy része jelenleg Máramaros­szigeten tartózkodik. A menekültek változó időközönként érkeznek a határhoz:

van, amikor sokan jönnek, máskor alábbhagy az „áramlás”, egyesek gyalog jönnek, mások kisbuszokkal.

„Van egy információs pontunk, ahol segítünk a menekülteknek eljutni rokonaikhoz, barátaikhoz. Akiknek nincs hova menniük, azokat olyan kollégához irányítjuk, aki rendszerezte a civilek által felajánlott szállásokat, és megszervezzük a szállítást” – mondta Gyenes Kincső. Hozzátette, a szervezetnek mobiltelefon-töltő állomása van, ahol mobilkártyákat adnak a rászorulóknak, de meleg teát, édességet és játékokat is osztogatnak. Számtalan civil is csatlakozik, különböző adományokkal segítve a rászorulókat.

Az ifjúsági vezető azt is elmondta, hogy Szatmáron jelenleg az adományok rendszerezése folyik, a szeretetszolgálat adományközpontként működik.

Idézet
Szatmár megyei településekről, sőt még Temesvárról is hozzánk fogják elküldeni az adományokat, amit biztonságosan el tudunk juttatni oda, ahol tényleg szükség van rá. Kaptunk a beregszászi lakosoktól egy konkrét listát arról, hogy mire van szükségük”

– egészítette ki Gyenes Kincső. A Máltai Szeretetszolgálat felhívására nagyon sok szatmári jelentkezett. A lakosok maguk között összegyűjtik az adományokat, a pénzt, amiből szükséges dolgokat vásárolnak és elviszik a szervezetnek.

Segélyakciók Kolozsváron

Kolozsváron számos intézmény, civil szervezet, magánszemély, vállalkozás segít a menekülni kényszerülőknek. Oláh Emese, Kolozsvár RMDSZ-es alpolgármestere Facebook-bejegyzésében közölte, a civil szféra képviselőivel létrehozták az ukrajnai menekülteket támogató csoportot és egy ehhez kapcsolódó kommunikációs platformot. Felhívják azok figyelmét, akik támogatni szeretnék a menekülteket, megtehetik a civil szféra szervezett és kialakult struktúráin keresztül, beleértve az üzleti szféra pénzügyi támogatását is, vagy közvetlenül a kolozsvári városházához fordulva.

A Sapientia EMTE kolozsvári kara arról tájékoztatott, hogy fogadóhelyszínt alakítottak ki a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola akadémiai közösségéből menekültként érkező oktatók, hallgatók, illetve hozzátartozóik számára. A Kolozsvári Operabarátok Köre is segít: kárpátaljai menekült családok számára szállást és ellátást biztosítanak, segítenek a szállításban is a határtól a kincses városig.

Több civil szervezet, jótékonysági egyesület szervez adománygyűjtést a menekültek számára, újonnan kialakított gyűjtőpontokba várják a tartós élelmiszereket, ruhákat, játékokat, pelenkákat, tisztálkodási szereket a város több negyedében.

Akad olyan panzió is, amely szállást nyújt a háború elől menekülő embereknek, sőt angolul és ukránul beszélő személyzetről is gondoskodik.

Vendéglők is felajánlották a segítségüket, egy, a Bács községhez tartozó Andrásfalván működő étterem például naponta meleg ételt biztosít az Ukrajnából érkezőknek. Magánszemélyek, köztük orvosok is vállalták, hogy segítséget nyújtanak a bajbajutottaknak, egy kolozsvári nőgyógyász például felajánlotta, hogy ingyenesen megvizsgálja a háborús övezetből elmenekülő terhes nőket, és kezeli azokat, akik sürgős nőgyógyászati beavatkozásra szorulnak. Állatvédő egyesületek a házi kedvenccel érkezőknek nyújtanak segítséget.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 09., kedd

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját

A nagyváradi városháza újabb rekordot döntött az online adóbefizetések terén: az év első három hónapjában, vagyis a kedvezmények időszakában begyűjtött összegek 78,4 százaléka online érkezett.

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját
2024. április 09., kedd

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember

Nagy Elek erdélyi származású üzletember teljes körű szponzori és továbbtanulási támogatást ajánl fel a bántalmazott erdélyi tornászfiúnak, amennyiben úgy gondolja, a történtek miatt alternatíva lehet Magyarországon folytatnia a sportkarrierjét.

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember
2024. április 08., hétfő

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén

Terelőút tehermentesíthet idén több erdélyi települést: a szerencsés megyeszékhelyek, városok és községek közül Sepsiszentgyörgy, Temesvár, illetve a Bihar megyei Élesd, Belényes és Váradszentmárton is új útnak örülhet, ha minden jól megy.

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén
2024. április 08., hétfő

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos

A Kisiratos Kürtöstől való elszakadásáról tartott népszavazás eredményét megerősítő 2004. április 7-i kormányhatározat meghozatalának 20. évfordulóján ünnepség keretében emlékeztek meg az önálló községgé válásról vasárnap a helyi kultúrotthonban.

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos
2024. április 08., hétfő

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot

Harminckét évvel az alapkőletétel után Kovásznán hétfőn felavatták a Kőrösi Csoma Sándor Emlékközpontot.

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot
2024. április 08., hétfő

Otthonról is megismerhetik az egyetemre készülő Kárpát-medencei fiatalok Kolozsvár felsőoktatási intézményeit

Otthonról is megismerhetik a Kárpát-medencei fiatalok a kincses város felsőoktatási intézményeit – közölte a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ).

Otthonról is megismerhetik az egyetemre készülő Kárpát-medencei fiatalok Kolozsvár felsőoktatási intézményeit
2024. április 08., hétfő

Országszerte meleg lesz a következő két hétben, esőzések csak április második felében várhatóak

A sokévi átlagnál melegebb lesz a következő két hétben országszerte, esőre csak elszórtan lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) április 8. és 21. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Országszerte meleg lesz a következő két hétben, esőzések csak április második felében várhatóak
2024. április 08., hétfő

A verespataki aranybányaprojekt meghiúsítói számolnak be eredményeikről Kolozsváron

Ki mentette meg Verespatakot? címmel szakemberek részvételével szervez kolozsvári fórumot április 11-én, Kolozsváron a Mathias Corvinus Collegium (MCC).

A verespataki aranybányaprojekt meghiúsítói számolnak be eredményeikről Kolozsváron
2024. április 08., hétfő

Nyakon szúrta élettársát, majd felgyújtotta magát egy férfi Temes megyében

A Temes megyei Mosnicán a rendőrség és a tűzoltóság beavatkozására volt szükség, miután egy nőt élettársa nyakon szúrt, a férfi pedig felgyújtotta magát egy melléképületben, a tűzoltók találták meg az elszenesedett holttestet.

Nyakon szúrta élettársát, majd felgyújtotta magát egy férfi Temes megyében
2024. április 08., hétfő

Viperaveszélyre figyelmeztetnek a hegyimentők

A Beszterce-Naszód megyei Salvamont hétfőn figyelmeztette a Kelemen-havasokba készülő turistákat, hogy a meleg idő miatt a Kis-Beszterce csúcs környékén már megjelentek a viperák.

Viperaveszélyre figyelmeztetnek a hegyimentők