Álmok ködében. Erdély egyik legvonzóbb szabadidőközpontjává tennék a Bélesi-tó környékét
Fotó: Gazda Árpád
Páratlan erdélyi turisztikai attrakcióként, szabadidőközpontként képzeli el a Bélesi-tó környékét Alin Tișe, a Kolozs Megyei Tanács elnöke. A fél évszázaddal ezelőtt lakott terület elárasztásával, mesterségesen kialakított jósikafalvi víztározót körbe lehet majd biciklizni, hiszen a Bélesi-tó részese egy nagyszabású, három erdélyi megyét felölelő kerékpárút-építési projektnek. A leendő üdülőparadicsom a közeli Vigyázó-hegységben osztrák–svájci mintára kiépítendő sípályakomplexummal egészülhet ki – egyelőre álmok szintjén.
2025. február 12., 14:012025. február 12., 14:01
Alin Tișe a Horia Nasra Show című videópodcastben beszélt – elmondása szerint a nyilvánosság előtt első ízben – a Bélesi-tó fejlesztési terveiről. A nemzeti liberális politikus a volt szociáldemokrata parlamenti képviselő műsorában elmondta, kerékpárút épül a tó körül, mégpedig az úgynevezett Velo Apuseni projekt részeként, amelyet Kolozs megye Bihar és Fehér megyével közösen valósít meg, európai uniós támogatásból.
„A tó szabadidőközponttá válik, vízen úszó felfújható berendezésekkel, elektromos csónakokkal, kajak-kenu-pályákkal, szállodával, amelyet egy magánvállalkozó fog építeni a gát közelében. Tehát a Bélesi-tó Kolozs megye fontos »akvaparkjává« válik, és nyilvánvalóan nagy vonzereje lesz” – jelentette be Alin Tișe.
Fotó: Gazda Árpád
A tanácselnök hangsúlyozta, hogy a megyei önkormányzat már benyújtotta az európai finanszírozáshoz szükséges dokumentációt. Ez lehetővé teszi a projekt megvalósítását anélkül, hogy a megyei költségvetést terhelné, ugyanakkor biztosítja a kivitelezés magas színvonalát.
Fotó: Gazda Árpád
Mint ismeretes, a Velo Apuseni nevű, az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként 22 millió eurós uniós finanszírozást nyert kerékpárút-építési projekt összesen 227 kilométeres bicikliút létesítését célozza Bihar, Kolozs és Fehér megyében. A három erdélyi-partiumi megyét érintő kerékpárút több mint 40 százaléka, legalább 92 kilométer Kolozs megyén halad át, nyolc község, Meregyó, Jósikafalva, Havasnagyfalu, Roska, Kiskalota, Kalotaszentkirály, Székelyjó és Kissebes területén.
A finanszírozási szerződést 2023-ban írták alá; mivel PNRR-es támogatásról van szó, 2026 végéig meg kellene valósítani a projektet. Tavaly ősszel Alin Tișe reményét fejezte ki, hogy hamarosan minden engedély meglesz, és 2025-ben nekifoghatnak a kerékpárút-építésnek. Amely környezetvédelmi hozzájárulásokat is feltételez, hiszen az útvonal nagy része természetvédelmi területeken halad át. Maga a Bélesi-tó is az Erdélyi-szigethegység Nemzeti Park része.
Fotó: Gazda Árpád
Amint arról beszámoltunk,
Egyes vélekedések szerint a községvezetés kezdeményezése azt a célt szolgálja, hogy az önkormányzat saját hatáskörébe vonja a jósikafalvi víztározó körüli értékes területek hasznosítását, ami az ingatlanfejlesztők, valamint cégek és természetes személyek érdeklődése ismeretében busás hasznot hozna a településnek.
A nemzeti parkokra vonatkozó szabályozás szerint ugyanis a helyi hatóságok csupán a park tudományos tanácsának jóváhagyásával értékesíthetnek területeket, ahogy fejlesztési projekteket is csak ennek engedélyével valósíthatnak meg.
Fotó: Gazda Árpád
Az Erdélyi-szigethegységben, a Gyalui-havasok és a Vigyázó-hegység között 1125 méter magasságban fekvő Jósikafalva (Beliș) község és környéke népszerű turistacélpont az onnan mintegy 60 kilométerre keletre fekvő Kolozsvár vonzáskörzetében. A közeli Havasnagyfaluban sípálya is van.
Ez azonban eltörpül ahhoz képest, amit a Vigyázón terveznek:
A Székelyjó községgel partnerségben elképzelt nagyberuházás a Vigyázó-hegység keleti oldalán, mintegy 1100 méteres tengerszint feletti magasságtól a csúcsig (1836 méter) terjedne. Még „elrugaszkodottabb” ötletek szerint a síkomplexumot összekötnék a biharfüredi, illetve lepusi sípályákkal is.
Fotó: Gazda Árpád
A Bélesi-tóként ismert jósikafalvi mesterséges víztározót a Gyalui-havasok, a Vigyázó-hegység és az Öreghavas határolja, területe 9,8 négyzetkilométer. A kommunizmus idején, az 1970-es években épült gát a Meleg-Szamos vizét fogja fel; vízerőmű működtetésére és árvizek megelőzésére épült, miután lebontották és elárasztották a völgyben épült falut, a lakosokat a közeli hegyre költöztették.
Az Erdélyi-szigethegység Nemzeti Park területén lévő jósikafalvi víztározó környékén számos panzió és hétvégi ház van, de nemzetközi szállodalánc eddig nem nyitott hotelt a főleg bakancsos turisták által látogatott térségben. Ugyanakkor ez a jövőben nem lesz így, hiszen Hampton by Hilton márkanév alatt nyílhat újra egy szálloda az Erdélyi-szigethegység közkedvelt turisztikai térségében, a Bélesi-tó partján.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!