2011. február 15., 09:492011. február 15., 09:49
Mint arról beszámoltunk, Nagyvárad nyugati és északi lakónegyedeit, valamint a belváros egy részét valamivel több mint egy hete pernye lepte be, amely feketére festette a megyeszékhelyet borító hóréteg felszínét. A szennyezés a város északnyugati határán álló, szénnel fűtött hőerőműtől eredt. Abos Gábor a Krónikának elondta: amint tudomást szerzett a történtekről, azonnal a helyszínre küldte helyben dolgozó kollégáit, akik húszezer lejes bírságot szabtak ki a hőerőműre a szén-dioxid-kibocsátás 2010-re engedélyezett mértékének túllépése miatt.
Az erőmű az önkormányzat EU-s pénzből finanszírozott nagyszabású projektjének köszönhetően, az ígéretek szerint, két éven belül áll át környezetbarát technológiára. A szakembert megkérdeztük, addig a váradiak kénytelenek lesznek-e folyamatosan belélegezni az egészségre káros anyagokat? Nincs valamilyen megoldás a hőerőmű kéményén folyamatosan kiáramló füst szűrésére?
Abos Gábor azt mondja, bár a vizsgálat beszélgetésünkkor még nem zárult le, valószínűnek tartja, hogy az ilyen nagymértékű szennyezés nem folyamatos, az állandó lerakódástól tehát nem kell tartani, ám azt aláhúzta: nem kívánja szépíteni az ügyet, hiszen a fekete hóról készült, hozzá is eljuttatott fényképek önmagukért beszélnek. Mint elmagyarázta, a romániai hőerőművek, köztük a váradi is 2013-ig köteles környezetbarát technológiára váltani, az átállás szakaszai pedig dátumokra bontva szerepelnek a működési engedélyben. Azt azonban megjegyezte, az engedélyekben szerepelni szokott egy kitétel, amely szerint egy évben egyszer kötelező kitakarítani a szénnel működő erőművek berendezését, amelynek során hirtelen több szennyező anyag kerül a levegőbe, mint máskor. Ilie Bolojan polgármester egyébként lapunk kérdésére megígérte: a március elsején kezdődő tisztasági kampány során a járdákon és tereken maradt pernye eltakarítására külön figyelmet fordítanak majd.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.