2020 óta nincs magyar alpolgármester az aradi városházán
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek a múlt szerdán és csütörtökön átvették mandátumaikat, és letették hivatali esküjüket, míg hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak. Az RMDSZ szeretné visszaszerezni Aradon az egyik alpolgármesteri tisztséget, de a közelgő parlamenti és elnökválasztás beárnyékolja a tárgyalásokat.
2024. október 29., 08:012024. október 29., 08:01
A törvény értelmében idén a megválasztott polgármesterek a területileg illetékes törvényszéken tehettek esküt, így az RMDSZ-es tisztségviselők sem várták meg a helyi képviselőtestületek alakuló üléseit. Papp Attila, aki a negyedik mandátumát kezdte meg Nagyiratos község élén, ezt úgy „hidalta át”, hogy hétfő délelőtt a helyi választottak előtt is polgármesteri fogadalmat tett. „Így tartottam helyesnek, hogy a helybéliek előtt is esküt tegyek” – mondta a Krónikának. Hozzátette, hogy a 11 tagú képviselőtestületből kilencen esküdtek fel, ugyanis egy RMDSZ-es és egy szociáldemokrata párti (PSD) tanácsos mandátumigazolása még nem érkezett meg. Ők egy következő ülésen válnak hivatalosan is képviselőkké, és akkor kerül majd napirendre az alpolgármester megválasztása is (köztudomású, hogy az alpolgármestereket nem közvetlenül a szavazók, hanem a tanácstagok maguk közül választják).
A Nagyiratosból, Nagyvarjasból és Kisvarjasból álló községben rendkívül szoros volt a nyári polgármester-választás eredménye,
A képviselőtestületbe négy-négy RMDSZ-es, illetve PNL-s tag jutott be, rajtuk kívül két PSD-s és egy jelölt a humanista szociál-liberális párt (PUSL) részéről kapott helyet.
Sandu Krisztiánt egymásután másodszor választották meg Sofronya község elöljárójának (azelőtt négy évig alpolgármester is volt). Az Arad vonzáskörzetében található Sofronya és a közigazgatásilag hozzá tartozó Szentpál lakossága az elmúlt években a városból kitelepülőknek köszönhetően megnőtt, így a helyi képviselőtestület létszáma is 11-ről 13-ra duzzadt.
A PNL-nek négy, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) három, a PSD-nek egy szavazata lesz a tanácsban a következő négy évben. Sandu Krisztián szerint az alpolgármester-választás egy következő ülés napirendjén szerepel majd.
Korondi-Józsa Erika harmadszor tehetett esküt mint Kisiratos polgármestere, és hétfőn az RMDSZ-es többségű tanács is megalakult.
de a PSD, illetve a PNL tanácsosa is magyar vagy magyar származású. A hétfői ülésen a szakbizottságok tagjait is megválasztották, illetve 9–2 arányú szavazattöbbséggel az alpolgármestert is: a tisztség az RMDSZ-es Andó Lászlóé maradt, aki az előző két ciklusban is alpolgármester volt.
Pallagi Máté, Sandu Krisztián, Korondi-Józsa Erika, Papp Attila és Kovács Imre RMDSZ-es poglármesterek
Fotó: Facebook/Arad megyei RMDSZ
Kovács Imre a negyedik mandátumát kezdi meg Németperegen, ahol október 31-én tartják meg a képviselőtestület alakuló ülését. Pallagi Mátét első ízben választották meg polgármesternek Tőzmiske községben, ahol eddig is magyar elöljáró volt a 24 évig hivatalban lévő Haász Tibor személyében, de ő már nem vállalt szerepet a közigazgatásban; Tőzmiskén november 4-én tartják a helyi tanács alakuló ülését.
Mint ismeretes, a helyhatósági választásokat előre hozták, és – úgymond takarékossági okokból – az európai parlamenti választásokkal egy időben szervezték meg június 9-én. Tóth Csaba Arad megyei prefektus szerint a választások megszervezéséhez szükség volt törvénymódosításra, s ebben szerepel az a cikkely, hogy a megválasztott polgármesterek 30, a helyi tanácsosok pedig 60 napon belül kell esküt tegyenek, a referenciadátum pedig szeptember 27. volt, ami a négy évvel ezelőtti választások napja, vagyis akkor járt le a 2020-ban megválasztott tisztségviselők mandátuma. Az RMDSZ-es kormánymegbízott kérdésünkre kifejtette: a mandátumokat nem akarták lerövidíteni, ellenben az idén mandátumhoz jutott polgármesterek figyelmét felhívta a törvényben megszabott határidőre – és arra, hogy a törvényszéki bíró előtt is letehetik az esküt –, elkerülendő a felesleges pereskedéseket. Ezért Arad megyében minden meg- vagy újraválasztott polgármester a múlt héten már letette az esküt, míg az önkormányzati képviselők eskütétele a napokban zajlik.
A magyar érdekvédelmi szervezet vezetőségének fő célja az egyik aradi alpolgármesteri tisztség visszaszerzése, ami szimbolikus jelentőségű az aradi magyarság számára. 1996-tól 24 éven keresztül magyar alpolgármestere volt a városnak (az első ciklusban Darida János, utána öt mandátumon keresztül Bognár Levente személyében), de a 2020-as választások eredményének, no meg a PNL és a PSD kormánykoalíciós megállapodásának következményeként az RMDSZ-nek már „nem osztottak lapot”.
Faragó Péter szerint az RMDSZ tárgyalásokat kezdeményezett az alpolgármesteri tisztségről és az egyik alelnöki tisztségről a megyei önkormányzatban, de egyelőre falakba ütköztek.
A 23 tagú aradi képviselőtestületben a PNL és a PSD hat-hat, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) öt, az AUR három, az RMDSZ pedig két szavazattal rendelkezik (csakúgy, mint a 33 tagú megyei küldöttgyűlésben). A szóbeszéd azt tartja, hogy a november 8-ra kitűzött aradi alakuló ülésre a nagyobb pártok tagjai nem is mennek el, így kvórumhiány miatt meg sem alakulhat a képviselőtestület, vagyis a pártok kivárásra játszanak.
Amellett, hogy megőrizte polgármesterei számát Arad megyében az RMDSZ a június 9-ei helyhatósági választásokon, növelte önkormányzati képviselőinek számát, így a 2024–2028-as ciklusban 54 helyi tanácsosa és két megyei tanácsosa lesz a magyar szervezetnek.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
szóljon hozzá!