Többet kínál a drámapedagógia a szakember szerint, mint a lexikális reprodukcióra berendezkedett romániai oktatás

Többet kínál a drámapedagógia a szakember szerint, mint a lexikális reprodukcióra berendezkedett romániai oktatás

A drámapedagógia módszere segíti a gyerekeket abban, hogy nyitottan közeledjenek majd nézőként, befogadóként a színházi világhoz

Fotó: Magyar Drámapedagógiai Társaság

A színház eszközeit használó reformmódszernek, a drámapedagógiának számos pozitív hozadéka van a gyermek lelkére, fejlődésére, tanulására, személyiségfejlődésére – jelentette ki a Krónikának Rusz Csilla nagyváradi pedagógus, aki több mint negyedszázada foglalkozik drámapedagógiával. Annak apropóján kerestük meg a szakembert, hogy április 26. és 28. között országos drámapedagógiai találkozót szerveznek Csíkszeredában.

Kiss Judit

2024. április 03., 18:442024. április 03., 18:44

Rusz Csilla nagyváradi drámapedagógus évtizedek óta foglalkozik a színház eszközeit alkalmazó módszerrel, amely elmondása szerint többet, mást kínál a fejlődő gyermeklélek számára, mint a főleg teljesítményközpontúságon, a lexikális tudás elsajátításán alapuló romániai oktatás. A szakember drámapedagógiai és gyermekszínjátszói munkája elismeréseként 2021-ben megkapta a Gyémántokleveles Gyermekszínjátszó-rendezői elismerést a Magyar Drámapedagógiai Társaságtól. Gyakorlati szinten is mélyrehatóan ismeri a reformpedagógiai, művészetpedagógiai módszert, amellyel élményközpontúvá tehető a tanítás.

Rusz Csillát arról kérdeztük, hogy tapasztalatából kiindulva miért tartja fontosnak a 21. századi oktatásban, a romániai iskolarendszerben ennek a fajta pedagógiának az alkalmazását.

Szerinte a 21.században is annyifélék a gyerekek, annyiféle környezetből jönnek, helyi sajátossággal kell megküzdeniük az iskolákban, hogy elképzelhetetlen ezekre a kihívásokra mindenütt ugyanolyan módszerekkel, pedagógusi attitűdökkel megoldást kínálni.

Galéria

A Kacor király című előadás 2023-ban került színpadra

Fotó: Magyar Drámapedagógiai Társaság

„A digitális eszközök rohamos terjedése, az ezektől való függőség kiszorítja a tenni, cselekedni, alkotni akarást. A drámapedagógia az egész személyiséget szólítja meg, a teljes embert óhajtja bevonni valami teremtő folyamatba” – fogalmazott Rusz Csilla. Hozzátette, már a módszer kipróbálásának első alkalmaikor – huszonöt évvel ezelőtt – megérezte, hogy a drámapedagógia mérhetetlenül többet, mást kínál, mint a legfőképpen lexikális reprodukcióra berendezkedett romániai iskolai oktatás. „A diák aktív jelentésadó személyiség – mondja Jonothan Neelands, a módszerről szóló egyik alapkönyv írója. Hát csak a hagyományos tanulási kereteket szétfeszítő dimenzióban történhet meg a legfontosabb, hogy teljes személyiséget fejlesszünk, lelket, testet, szellemet. Most nagyobb szükségét érzem e módszer alkalmazásának, mint több évtizeddel ezelőtt, mert a társas emberi, érzelmi kapcsolatok ,,kihalnak”, ,,meghalnak” – mutatott rá Rusz Csilla.

Galéria

A drámapedagógia gyökerei a színművészetben, pedagógiában és pszichológiában egyaránt fellelhetők

Fotó: Magyar Drámapedagógiai Társaság

Mint fogalmazott, pozitív hozadékai a drámának vannak, amelyek nem mérhetők felmérőkkel, de mérhetőek megfigyeléssel.

„Amikor az édesapját elvesztő 5 éves kislány elnémul, úgy kerül az iskolába, hogy csak az édesanyjával és testvérével kommunikál. De a színpadon, a drámaórán, szerepben feloldódik ez a gát, és hangosan beszél.

A drámafoglalkozás nem önmutogató drámai forma; a játszó személyek emberi tapasztalatokat idéznek fel, képzelnek el: tiszta kommunikációt, empátiát, viselkedési és játékbátorságot fejleszt, ugyanakkor az elfogulatlan, tabuk nélküli vizsgálódás gyakorlatát igényli” – emelte ki a szakember. Mint mondta, a módszer a megismerés örömétől a kifejezés, az élménymegosztás öröméig juttatja el a drámajátékokban résztvevőket, játékokkal segíti a valóság átélését, az emlékek megőrzését, a figyelem fejlesztését, az alkotás szabadságával való megismerkedést s ezen keresztül a csoport és az egyén fejlődését. „A dráma őszinte műfaj, őszinte és erőteljes. Érzelmekkel van tele, és nincs benne rossz válasz” – mutatott rá Rusz Csilla.

Galéria

Rusz Csilla: „a drámapedagógiában nincs kiégés, mert nincs az unalomig visszatérő ismétlődés, ehelyett öröm van, örömjáték”

Fotó: Magyar Drámapedagógiai Társaság

A szakembertől azt is megkérdeztük, hogy milyen korosztályok számára javasolja a módszer alkalmazását, úgy válaszolt: 3 évesektől 99 évesekig. Rögtön hozzátette: még nem találkozott olyan gyerekkel, aki nem örül a játéknak.

„A gyerekek vevők a színház eszközeivel történő tanításra. A hatéves otthon van a képzelet, a »mintha« világában – ezt kellene megőriznünk az iskolában. A drámapedagógia olyan konvenciókat ad a pedagógus kezébe, hogy akár az egyetemi oktatást is élményszerűvé tudja tenni egy tanár” – összegezte Rusz Csilla.

Felhívta a figyelmet, hogy nem mindenki kezében működik a drámapedagógia, hiszen alkati, lelki, emberi és szakmai egymásra találás szükséges ahhoz, hogy ez a módszer a pedagógus kezében jól működjön.

Április 26. és 28. között Csíkszeredában szervezi meg az Országos Drámapedagógiai Napokat a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Nagyváradi Drámaműhely az Apáczai Csere János Pedagógusok Házával és a Partiumi Keresztény Egyetem Humántudományi Tanszékével együtt. A rendezvényen plenáris előadásokon és műhelymunkákon lehet részt venni. Ennek kapcsán arról kérdeztük Rusz Csillát, honnan érkeznek szakemberek az eseményre, valamint hogy az ilyen és ehhez hasonló találkozóknak mik a legfontosabb hozadékai a drámapedagógiával foglalkozó szakemberek további munkájára nézve.

Galéria

Fotó: Magyar Drámapedagógiai Társaság

Rusz Csilla felsorolta a Magyarországról érkező szakembereket: Kunné Darók Anikó, Achs Károly, Egervári György, valamint a hazaiakat: rajta kívül jelen lesz Prezsmer Boglárka, Bordás Andrea és Radu Apostol.

„A pedagógusok ki vannak éhezve a gyakorlatorientált képzésekre, szeretnének játékot, módszert, élményeket kapni. Az akadémikus elméletet unják, nem értik, fölöslegesnek tartják. Ha a kettőt egy képzés alatt jól ötvözik, akkor a résztvevők elfogadják, de másképpen tiltakoznak.

A szakmai fejlődésen, újabb és újabb információkhoz jutáson túl 25 éve célunk az is, hogy tanfolyamainkon energiával, lendülettel, lelkesedéssel és humorral töltődjenek fel a pedagógusok” – húzta alá a szakember. Kifejtette, a drámapedagógiában először a gyakorlatokkal ismerkedik meg a részvevő, a megtapasztalás után következik az elméleti anyag átadása – emiatt is izgalmas a módszer. „Nem elég az agyat táplálni, az érzelmekre kell hatni a felnőttképzésben és az iskolában egyaránt. A program célja olyan továbbképzési lehetőséget teremteni a résztvevők számára, ahol gyakorlati tudásra tesznek szert, szakmailag fejlődnek, és megtanulják, hogy az élményszintű tanítás miként teheti emberségesebbé, gyermekközelibbé a teljesítményorientált oktatást” – magyarázta a szakember.

Galéria

Április 26. és 28. között tartják Csíkszeredában az Országos Drámapedagógiai Napokat

Fotó: RMPSZ

Rusz Csillát arról is kérdeztük, hogy mennyire elterjedt a romániai magyar oktatásban a drámapedagógia használata. „Erről még nem készültek felmérések. De hiszem, hogy már a tanárképzés programjában is benne van – ha opcionális, választható tantárgyként is – a dráma. 25 éve terjesztjük, évközi képzéseket tartunk. Minden tanárnak tisztában kell lennie saját szaktudásával és képességeivel: érzi-e a saját kompetenciáját, képességeit, az osztályban betöltött szerepét elég erősnek tartja-e ahhoz, hogy a dráma-hozta »csodás« helyzeteket kezelni tudja, mert nemcsak szaktudása, hanem a megélt hite is próbára kerülhet egy-egy drámai szituációban” – magyarázta a szakember. Kifejtette, véleménye szerint a drámának az oktatásba történő bevonása elsősorban nem módszertan, hanem szemléletmód kérdése.

Galéria

Az alkotás szabadságával ismerkednek meg a gyerekek a drámapedagógiának köszönhetően

Fotó: Magyar Drámapedagógiai Társaság

„Általános iskolás gyerekeknek a humántudományok mindegyike könnyebben tanítható ilyen jellegű tevékenységen keresztül, mint a szokásos frontális és verbális módszerekkel. Meg kell tanulnunk a gyermekeink fülével hallani a megtanítandó történetet, az ő szemükkel és szívükkel látni az eseményeket, s felfedezni azokat a játékos elemeket, amelyekkel az üzenet számukra könnyebben továbbadható” – emelte ki Rusz Csilla. Úgy fogalmazott,

a drámajátékok – emocionális töltetük és komplexitásuk miatt – igen alkalmasak az üzenet elmélyítésre, az események átélésére – ha nem is alkalmazza mindenki, de hallani már minden pedagógus hallott róla.

Rusz Csillát arról is megkérdeztük, hogy a módszer segíti-e, és ha igen, miként segíti a gyerekeket abban, hogy nyitottan közeledjenek majd nézőként, befogadóként a színházi világhoz. „A drámapedagógia művészetpedagógiai és reformpedagógiai irányzat, amely a dráma és a színház eszközeit sajátos módon használja a nevelésben. Dramatikus játékokkal segíti a valóság átélését, a személyiség fejlődését, társadalmi problémák végiggondolását és megértését, az alkotás szabadságával való megismerkedést, s ezen keresztül a csoport és az egyén fejlődését. Ennek megfelelően gyökerei a színművészetben, pedagógiában és pszichológiában egyaránt fellelhetők” – fejtette ki Rusz Csilla.

Galéria

Fotó: Magyar Drámapedagógiai Társaság

Mint magyarázta, munkája során azért választotta a drámát, mert benne találta meg az alkotás lehetőségét. „Hosszú időbe telt, amíg megtanultam, hogyan lehet közösen, a gyerekekkel együtt eljutni a drámapedagógiától a gyermekszínjátszásig. Ha a pedagógiát a »színház« köré lehet szervezni, akkor a mindennapi munkának célja van. Amikor az elkészült mű önállóvá válik, amikor már nem tudsz belenyúlni, amikor saját magától, illetőleg a gyerekeknek köszönhetően »éli saját életét«, akkor hátradőlsz, és nézel valamit, amit együtt teremtettetek meg. Ennél nagyszerűbb érzést nem ismerek, ezért érdemes egy tízperces előadásra legalább százhúsz munkaórát szánni” – ecsetelte a szakember. Rámutatott, emiatt nincs kiégés, mert nincs az unalomig visszatérő ismétlődés, ehelyett öröm van, örömjáték. Ha egy gyermek megérzi a színpad izgalmát, a fény hatását, megismeri a színpadi fegyelmet, egymásra figyelést, az sajátjává lesz, érti a színház szimbolikus világát nyitott, befogadó lesz a színházra.

„Friss élményem ide kívánkozik. Közösen megnézünk a gyerekekkel egy bábszínházi előadást. Utána megbeszélés, rajz következett.

Azt mondja az egyik tanítványom: »a vízi szörny ábrázolása nem lett volna eléggé félelmetes, ha nem segít rá az a zene!« Teljesen igaza volt, és ez egy 8 éves gyerek megfogalmazása volt. A dráma, a színjátszás a pedagógus számára is terápia, kiégés elleni tréning.

Hiszen neked kell kitalálnod, megvalósítanod, és a gyereket is neked kell olyanná nevelni, aki így meg tudja fogalmazni a lényeget” – fogalmazott Rusz Csilla.

Galéria

A Csúfolódó című előadás, 2023.

Fotó: Magyar Drámapedagógiai Társaság

Az Országos Drámapedagógiai Napokról bővebben az rmpsz.ro honlapon találhatnak információkat az érdeklődők.

Rusz Csilla 1967. december 14-én született Gyergyószentmiklóson. 1986-ban végezte el a Székelyudvarhelyi Pedagógiai Líceumot. Egymást követően tette le a véglegesítő vizsgát, majd szerezte meg a II. és I. tanári fokozatot. 1995-ben elvégezte a Bukaresti Waldorf Intézet egy- éves nappali, alternatív képzését. 1996-tól kezdve 2001-ig a Magyar Drámapedagógiai Társaság által szervezett képzések, mesterképzések hallgatója, később állandóan felkért előadója. 2003-ban, befejezve a Bukaresti Romarketing továbbképzést, drámapedagógia-képzővé vált. 2013–2016 között elvégezte a Nagyváradi Egyetemen az óvó- és tanítóképzői szakot. Tanítói tevékenységét 1986-ban a csíkszeredai 11-es Számú Általános Iskolában kezdte.

Alapító tagja volt 1989 után a csíkszeredai József Attila Általános Iskolának. 1990-től a nagyváradi 14-es Számú Általános Iskolában tanított, 2010-től napjainkig a nagyváradi Szacsvay Imre Általános Iskolában tanító.

1996-ban megalapította a Tanítók Klubját, mely a későbbi Nagyváradi Drámaműhellyé alakult. Azóta is évente számtalan különböző képzés, konferencia, műhelybeszélgetés szervezője, előadója. 1998-tól a Nagyváradi Országos Drámanapok elindítója, főszervezője, szakmai vezetője, önkéntes pedagógustársaival együtt. Kutatási területe a drámapedagógia. Pedagógiai gyakorlatot vezet 20 éve a Partiumi Egyetem tanítóképző kara hallgatóinak. A Bihar Megyei Tanfelügyelőség módszertanosa, pedagógiai körfelelős.

Galéria

A Hammas Gyurka című előadás, 2015.

Fotó: Magyar Drámapedagógiai Társaság

Tanítványai dobogós helyen szerepelnek mind matematikai, anyanyelvi, mind előadóművészeti versenyeken. Az RMPSZ Bihar megyei elnökségének és a Magyar Drámapedagógiai Társaságnak a tagja. 2007-ben Gheorghe Lazăr-díjat kapott, 2015-ben az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkársága által felajánlott különdíjjal tüntették ki a határon túli magyar nyelvű gyermekszínjátszásért és a drámapedagógia terjesztéséért.

korábban írtuk

Zágoni Balázs kolozsvári író és J. Kovács Judit magyarországi drámapedagógus kapta idén a Janikovszky-díjat
Zágoni Balázs kolozsvári író és J. Kovács Judit magyarországi drámapedagógus kapta idén a Janikovszky-díjat

J. Kovács Judit magyarországi drámapedagógus, a Kerekítő mondókás könyvcsalád megálmodója és Zágoni Balázs kolozsvári író, egyetemi oktató vehette át hétfőn este a budapesti 6SZÍN Teátrumban az idei Janikovszky-díjat.

korábban írtuk

Zsófika mint nevelési apropó: drámapedagógia a gyerekszínházban
Zsófika mint nevelési apropó: drámapedagógia a gyerekszínházban

Magyarországon egy generáció felnőtt rajta, nálunk még elég ismeretlen terület a színházi nevelés. A Mondják meg Zsófikának című előadással ezzel próbálkozik az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház két fiatal teatrológus hallgató segítségével.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 04., szombat

Felgyújtotta magát egy bánsági férfi, a rendőrség büntetőeljárást indított

Felgyújtotta magát szombaton a Temesvár melletti Szőlőtelepen egy 53 éves férfi a hátsó kertjében. Fia és unokaöccse, mindketten 17 évesek, azonnal közbeléptek, hogy eloltsák a tüzet, a férfit pedig kórházba szállították.

Felgyújtotta magát egy bánsági férfi, a rendőrség büntetőeljárást indított
2024. május 04., szombat

Meghibásodott egy vonat mozdonya az egyik dél-erdélyi vonalon, több szerelvény is vesztegelni kényszerült

Meghibásodott egy vonat mozdonya szombaton reggel a Brassó megyei Voila és Fogaras közötti szakaszon.

Meghibásodott egy vonat mozdonya az egyik dél-erdélyi vonalon, több szerelvény is vesztegelni kényszerült
2024. május 04., szombat

Holtan találtak egy férfit egy kiégett lakásban az egyik bánsági városban

Kiégett egy társasházi lakás szombatra virradóra a Krassó-Szörény megyei Karánsebesen, a lángokban egy személy lelte halálát.

Holtan találtak egy férfit egy kiégett lakásban az egyik bánsági városban
2024. május 03., péntek

Sokan indokolatlanul keresik fel a gyermeksürgősséget – A légúti megbetegedések után beköszöntött a kullancsszezon

A gyermeksürgősségi osztályra befutó esetek alig nagyjából 20 százaléka valós sürgősségi eset, a kis vagy nagyobb páciensek 70–80 százalékával elég lenne előbb otthon megpróbálni csillapítani a lázat, vagy felkeresni a háziorvost, ügyeleti központot.

Sokan indokolatlanul keresik fel a gyermeksürgősséget – A légúti megbetegedések után beköszöntött a kullancsszezon
2024. május 03., péntek

Orvvadászattal gyanúsítanak egy Erdélyben élő német állampolgárt

Egy Beszterce-Naszód megyében élő német állampolgár ellen több bűncselekmény – köztük orvvadászat – elkövetése miatt indult büntetőeljárás azt követően, hogy május 1-jén este tetten érték.

Orvvadászattal gyanúsítanak egy Erdélyben élő német állampolgárt
2024. május 03., péntek

Offroadozó lengyelek miatt róttak ki 100 ezer lejnyi bírságot az Erdélyi-szigethegységben

Bár a törvény tiltja, sokan továbbra is felpörgetik motorjaikat a védett területeken. Így tett egy nagyobb lengyel csoport is, ám őket tetten érték az erdőőrök, és bírság lett a vége.

Offroadozó lengyelek miatt róttak ki 100 ezer lejnyi bírságot az Erdélyi-szigethegységben
2024. május 03., péntek

Halálos vadászbaleset történt egy erdélyi megyében

Halálos lövés ért egy 44 éves férfit vadászat közben – társa véletlenül elsütötte a fegyverét, és mellen lőtte.

Halálos vadászbaleset történt egy erdélyi megyében
2024. május 02., csütörtök

Kétszáz főt foglalkoztató üzemet zárnak be Marosludason

Bezárja egyik erdélyi gyárát a kábelgyártó Leoni a „drasztikusan csökkenő megrendelések” miatt – írta a vállalat közlését idézve az economedia.ro.

Kétszáz főt foglalkoztató üzemet zárnak be Marosludason
2024. május 02., csütörtök

Bányarémet űztek el Erdélyből Európa második legnagyobb aranylelőhelyén is

A győzelem legfőbb hozadéka, hogy a helyi közösségek jogai és a környezetvédelem elsőbbséget élveznek – közölték a felperes civilek, miután jogerősen érvénytelenítették a Rovina térségében tervezett arany- és rézbánya környezetvédelmi engedélyét.

Bányarémet űztek el Erdélyből Európa második legnagyobb aranylelőhelyén is
2024. május 02., csütörtök

„Románok az RMDSZ ellen”: a PNL jelöltjét támogatja az AUR Szatmár megyében

A Nemzeti Liberális Párt (PNL( jelöltjét, Adrian Cozmát támogatja a megyei tanács elnöki tisztségéért folytatott versenyben a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) – jelentette be szerdán a párt megyei szervezete.

„Románok az RMDSZ ellen”: a PNL jelöltjét támogatja az AUR Szatmár megyében