A felújítás után az egykori parasztvár visszanyeri eredeti, 17. századi vásári hangulatát
Fotó: Facebook/Cetatea Medievală Râșnov
Egy évtizedes erőfeszítés után hétfőn elkezdődtek a barcarozsnyói vár felújítási munkálatai, miután az önkormányzat átadta a terepet a kivitelezőnek. A szász parasztvár nagyrészt uniós forrásokból kapja vissza középkori arculatát.
2020. február 11., 16:032020. február 11., 16:03
Elkezdődtek hétfőn Erdély legnagyobb parasztvárának, a barcarozsnyói várnak a felújítási munkálatai, miután a helyi önkormányzat átengedte a terepet a kivitelező cégnek. A jó hírről Facebook-oldalán számolt be Adrian Veştea Brassó megyei tanácselnök, hatalmas eredménynek nevezve, hogy egy évtizedes huzavona után sikerült átvenni a létesítményt a város tulajdonába. Úgy fogalmazott, hogy
Az egykori szász parasztvár felújítására még 2017-ben nyerték el az európai uniós támogatást, és 2018 augusztusában a kivitelezési szerződést is aláírták a ploieşti-i Romconstruct Group Kft-vel. Ezt a tervezési és engedélyeztetési időszak követte, a tulajdonképpeni munka csak hétfőn kezdődhetett el. Liviu Butnariu, Barcarozsnyó polgármestere a témában tartott pénteki sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, hogy a kivitelezőnek 26 hónap alatt kell elkészülnie a munkálatokkal, de azt szeretné, ha már korábban sikerülne átadni a felújított parasztvárat. Ennek finanszírozását a kezdeti 13,34 millió lejről 19,5 millió lejre emelték, mivel egy előre nem látott beavatkozásra is szükség lesz. Az elöljáró szerint a munkálatok ideje alatt csupán a felső vár lesz bezárva a látogatók előtt, az alsó részben továbbra is lehet majd kulturális és szórakoztató rendezvényeket szervezni.
Gabriela Ghiţă, a kivitelező cég képviselője a helyi sajtónak úgy nyilatkozott, hogy a felújítás több szakaszban zajlik majd. Első körben lebontják azokat a beton- és PVC-elemeket, melyeket a 2000–2006-os időszakban toldott hozzá a műemlék épülethez az azt kezelő magáncég. Utána kezdődhetnek el a tulajdonképpeni állagmegőrzési és restaurálási munkálatok, de a régészeti feltárás és történelmi források alapján két tornyát is újjáépítik. Emellett a várfalat is pótolják, megjelölve az eredeti részeket, és a vár legmagasabb pontján található kápolna mellé kilátót építenek a látogatók számára. A felújításhoz hagyományos építőanyagokat használnak.
A főépületben külön gyűjtemény mutatja majd be az erődítmény történetét, az itt talált régészeti leleteket, de a felső várban például egy kovácsműhely is helyet kap. Nicolae Pepene, a Brassó megyei múzeum igazgatója a Bună ziua Brașov helyi lap beszámolója szerint úgy fogalmazott: Barcarozsnyó a felújítás után „egy kisebb Segesvár” lesz.
Fotó: Facebook/Cetatea Medievală Râșnov
Az intézményvezető úgy vélte, morális kötelességük a vár rendbetétele, miután 2000-ben átengedték egy magánbefektetőnek, mely nem kezelte megfelelően a műemléket, több szakszerűtlen beavatkozást is végrehajtott rajta. Ezek eredményeként leomlott egy erkély, illetve a vár egyik támfala. A céget 2008-ban sikerült kiebrudalni a létesítményből, mely 2010-ben bírósági végzés alapján átkerült az önkormányzat tulajdonába. Ez sürgősségi állagmegóvási munkálatokat végzett rajta, majd elkezdte az uniós pályázat előkészítését a teljes felújításhoz. Ezt végül második nekifutásra sikerült elfogadtatni, a teljes felújításhoz szükséges összegből 15 237 465 lejt biztosít az Európai Unió.
A megyeszékhelytől 15 kilométerre, a Törcsvári-szoros bejáratánál található barcarozsnyói vár a brassói Fekete templom és a törcsvári kastély után Brassó megye leglátogatottabb turisztikai célpontja. Egyes vélemények szerint a Német Lovagrend építette 1215 körül, mások az első, 1241–42-es tatár betörés utánra teszik építését. Első írásos említése 1331-ből való, 1335-ben már ellenállt a tatárok támadásának. A település első lakói szász telepesek voltak, Erdély legdélebbi szász településének számított.
A Bákói Táblabíróság elévülés miatt megszüntette az úzvölgyi verekedők és rongálók ellen indított utolsó pert, amely még a bírák asztalán volt. A csütörtökön kimondott ítélet szerint a két vádlottnak kártérítést kell fizetnie Kovács Csaba informatikusnak.
A magyar óvoda, sőt minden magyar intézmény a magyarság megmaradásának a kulcsa, mert itt fejlődnek a magyar gyermekek − mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a partiumi Szalacson, ahol óvodát adtak át.
Több százan vettek részt csütörtökön este azon a békés megmozduláson, amelyet kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a hét elején történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp.
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban.
A medvéknek a lakott területektől való távoltartását célzó intézkedéseket sürgetnek Brassóban, ahol a tavaly 330 riasztás érkezett, mert a vadállatok bemerészkedtek a városba.
Több év kihagyás után ismét Kolozsvárra látogat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) megalakulásának 140. évfordulójára szervezett emlékünnepség záró programjaként lép fel.
Negyedik alkalommal gyűlnek össze a lovaskultúra iránt érdeklődők idén nyáron a Barcasági Magyar Lovasnapon. Az eseményt június 14-15-én rendezik remeg Barcaújfaluban.
Bezáratta csütörtök délelőtt a kolozsvári Széchenyi téri (Mihai Viteazul) piacot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
szóljon hozzá!