A felújítás után az egykori parasztvár visszanyeri eredeti, 17. századi vásári hangulatát
Fotó: Facebook/Cetatea Medievală Râșnov
Egy évtizedes erőfeszítés után hétfőn elkezdődtek a barcarozsnyói vár felújítási munkálatai, miután az önkormányzat átadta a terepet a kivitelezőnek. A szász parasztvár nagyrészt uniós forrásokból kapja vissza középkori arculatát.
2020. február 11., 16:032020. február 11., 16:03
Elkezdődtek hétfőn Erdély legnagyobb parasztvárának, a barcarozsnyói várnak a felújítási munkálatai, miután a helyi önkormányzat átengedte a terepet a kivitelező cégnek. A jó hírről Facebook-oldalán számolt be Adrian Veştea Brassó megyei tanácselnök, hatalmas eredménynek nevezve, hogy egy évtizedes huzavona után sikerült átvenni a létesítményt a város tulajdonába. Úgy fogalmazott, hogy
Az egykori szász parasztvár felújítására még 2017-ben nyerték el az európai uniós támogatást, és 2018 augusztusában a kivitelezési szerződést is aláírták a ploieşti-i Romconstruct Group Kft-vel. Ezt a tervezési és engedélyeztetési időszak követte, a tulajdonképpeni munka csak hétfőn kezdődhetett el. Liviu Butnariu, Barcarozsnyó polgármestere a témában tartott pénteki sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, hogy a kivitelezőnek 26 hónap alatt kell elkészülnie a munkálatokkal, de azt szeretné, ha már korábban sikerülne átadni a felújított parasztvárat. Ennek finanszírozását a kezdeti 13,34 millió lejről 19,5 millió lejre emelték, mivel egy előre nem látott beavatkozásra is szükség lesz. Az elöljáró szerint a munkálatok ideje alatt csupán a felső vár lesz bezárva a látogatók előtt, az alsó részben továbbra is lehet majd kulturális és szórakoztató rendezvényeket szervezni.
Gabriela Ghiţă, a kivitelező cég képviselője a helyi sajtónak úgy nyilatkozott, hogy a felújítás több szakaszban zajlik majd. Első körben lebontják azokat a beton- és PVC-elemeket, melyeket a 2000–2006-os időszakban toldott hozzá a műemlék épülethez az azt kezelő magáncég. Utána kezdődhetnek el a tulajdonképpeni állagmegőrzési és restaurálási munkálatok, de a régészeti feltárás és történelmi források alapján két tornyát is újjáépítik. Emellett a várfalat is pótolják, megjelölve az eredeti részeket, és a vár legmagasabb pontján található kápolna mellé kilátót építenek a látogatók számára. A felújításhoz hagyományos építőanyagokat használnak.
A főépületben külön gyűjtemény mutatja majd be az erődítmény történetét, az itt talált régészeti leleteket, de a felső várban például egy kovácsműhely is helyet kap. Nicolae Pepene, a Brassó megyei múzeum igazgatója a Bună ziua Brașov helyi lap beszámolója szerint úgy fogalmazott: Barcarozsnyó a felújítás után „egy kisebb Segesvár” lesz.
Fotó: Facebook/Cetatea Medievală Râșnov
Az intézményvezető úgy vélte, morális kötelességük a vár rendbetétele, miután 2000-ben átengedték egy magánbefektetőnek, mely nem kezelte megfelelően a műemléket, több szakszerűtlen beavatkozást is végrehajtott rajta. Ezek eredményeként leomlott egy erkély, illetve a vár egyik támfala. A céget 2008-ban sikerült kiebrudalni a létesítményből, mely 2010-ben bírósági végzés alapján átkerült az önkormányzat tulajdonába. Ez sürgősségi állagmegóvási munkálatokat végzett rajta, majd elkezdte az uniós pályázat előkészítését a teljes felújításhoz. Ezt végül második nekifutásra sikerült elfogadtatni, a teljes felújításhoz szükséges összegből 15 237 465 lejt biztosít az Európai Unió.
A megyeszékhelytől 15 kilométerre, a Törcsvári-szoros bejáratánál található barcarozsnyói vár a brassói Fekete templom és a törcsvári kastély után Brassó megye leglátogatottabb turisztikai célpontja. Egyes vélemények szerint a Német Lovagrend építette 1215 körül, mások az első, 1241–42-es tatár betörés utánra teszik építését. Első írásos említése 1331-ből való, 1335-ben már ellenállt a tatárok támadásának. A település első lakói szász telepesek voltak, Erdély legdélebbi szász településének számított.
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
szóljon hozzá!