Mózes Teréz több koncentrációs tábort megjárt a második világháború idején, élettapasztalatából született a Bevérzett kőtáblák és a Nagyváradi zsidók című könyv
Fotó: ebihoreanul.ro
Elhunyt 103 éves korában Izraelben Mózes Teréz néprajzkutató, a történettudományok doktora, a nagyváradi zsidók történeti monográfiájának írója.
2023. január 20., 12:522023. január 20., 12:52
Mózes Teréz a Körösvidék néprajzi kutatója, a nagyváradi zsidók deportálását dokumentáló önéletrajzi vonatkozású publikációk és könyvek szerzője, a Körösvidéki Múzeum muzeográfusa volt – írta az erdon.ro. Nevéhez fűződik a nagyváradi zsidóság történetét bemutató múzeumi gyűjtemény létrehozása az Aachvas Rein zsinagógában (2017) - közölte az Oradea Heritage munkaközössége. „Akik ismertük, szomorú szívvel búcsúzunk Mózes Teréztől” – tették hozzá. A váradi Tikvah Egyesület képviselői mint tiszteletbeli tagtól búcsúznak Mózes Teréztől.
Szilágysomlyón született 1919. november 6-án. Családjával még gyerekként, 1928-ban költözött Nagyváradra, ahol a zsidó leánygimnáziumban, majd az Oltea Doamna Líceumban végezte tanulmányait.
Fiatal korától lenyűgözte a népművészet világa. „Gyerekkorom óta tetszett a piacok hangulata, ahol román, magyar, szlovák, rutén parasztemberek népviseletbe öltözve hozták portékáikat, élelmiszereket, kerámiákat” – nyilatkozta egy korábbi interjúban. A Körösök Népi Alkotások Regionális Házának igazgatójaként (1955–1964) kiemelkedő volt a környék népi mesterségeinek megmentéséért tett erőfeszítése. Hasonlóan járt el akkor is, amikor a Körösvidéki Múzeumban hozzájárult a Néprajzi Osztály létrehozásához, amelyet 1967-től ő is vezetett.
Ezekből az élettapasztalatokból születtek meg később a Bevérzett kőtáblák és a Nagyváradi zsidók című könyvek.
Mózes Teréz századik születésnapja alkalmából 2019-ben Száz hang Mózes Terézért címmel ünnepséget szerveztek Nagyváradon. A rendezvényen váradi diákok száz részletet olvastak fel Mózes Teréz Bevérzett kőtáblák című emlékiratából. Az ünnepelt Skype-híváson keresztül fogadta akkor a köszöntéseket.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!