Marosvásárhely meggyesfalvi városrészében található a téglagyár, ahol évek óta nem állítanak elő már építőanyagot
Fotó: Haáz Vince
Megválik marosvásárhelyi téglagyárától, pontosabban annak 61 ezer négyzetméteres területétől a Kronberger Group. A valamikor jól menő gyártás már évekkel ezelőtt leállt, az épületcsarnokok egy részét lebontották.
2022. április 30., 20:062022. április 30., 20:06
2022. április 30., 20:102022. április 30., 20:10
Egy korszak lezárul a Marosvásárhelyen található téglagyár területének tervezett eladásával. A meggyesfalvinak nevezett városrészben három váltásban zajlott a termelés, a Dózsa György utcán kamionok sorakoztak, azonban ez néhány éve a múlté. A gyár leállása után egyesek még hittek annak újraindításában, egyes csarnokok lebontása viszont előrevetítette azt, ami a közeljövőben bekövetkezhet: ingatlanfejlesztők vásárolhatják meg a 61 ezer négyzetméteres területet.
A cukorgyár helyén „felnövő” Maurer lakópark építésével megdőlt az a hit is, miszerint tömbházat nehéz eladni a városszéli ipari övezetekben. Ebben bízhat a Kronberger Group is, amely a vegyipari kombinát közelében csaknem nettó 3,7 millió (áfástól 4,4 millió) euróért kínálja a 61 ezer négyzetméteres felületét.
A telep mögött fekszik a bánya, amelynek környékét az új városvezetés parkká szeretné alakítani. Ennek érdekében az önkormányzat még 2020-ban bejelentette, hogy átvenné a parlagon heverő 22 hektáros területet. Az egykori lelőhelyen tavak alakultak ki, ezek körül hozná létre külső anyagi forrásból Marosvásárhely legnagyobb parkját Soós Zoltán polgármester. Évekkel ezelőtt Corneliu Grosu, Maros megye akkori prefektusa is más rendeltetést szeretett volna adni a meggyesfalvi ipari egységnek.
A kormánybiztos ideiglenes hulladékteleppé alakította volna a gyár udvarát, kezdeményezése azonban nem nyerte el sem a városlakók, sem az illetékes intézmények tetszését. A „magyar világban”, 1893-ban létesített gyárat 1948-ban államosították, majd a rendszerváltást követően 1998-ban privatizálták. Véglegesen 2012-ben zárta be kapuit.
Kisebb-nagyobb egységek léteztek Segesváron, Dicsőszentmártonban és a térség néhány vidéki településén is. Némelyiken cserepet is gyártottak. A nyárádmenti Jobbágyfalván valamikor a 2000-es évek elején került lakat a téglagyár kapujára, miután a magánosítást követően többször is gazdát váltott. A mintegy 60–80 helybéli és környékbelinek munkát adó vállalat közel háromhektáros területen feküdt.
–mondta el lapunknak Balogh István, Csíkfalva polgármestere.
Ugyanaz volt a sorsa a húsz kilométerrel odébb, a Kis-Küküllő völgyében lévő havadtői gyárnak is. Gyulakuta község elöljárója, Varga József tizenegy évvel ezelőtt költözött vissza szülőfalujába, mint mondja, ő már bezárva találta az egykoron közel félszáz munkásnak kenyeret biztosító gyárat. Lassacskán húsz esztendeje annak, hogy téglát vetettek a faluban.
A gyár területe nem érdekli az önkormányzatot, a gyulakutaiak sokkal inkább az egykori, szintén bezárt hőerőmű jóval nagyobb és értékesebb telkét szeretnék megszerezni. „Bár a Marosból termelnek ki kavicsot és homokot, a megyében már szinte semmiféle építőanyagot nem gyártanak. Alapanyag lenne, csak a modern technológia hiányzik” – vélekedett Gogolák Zsolt, akinek tervező és kivitelező cége az építőipar egyik fontos pillérének számít.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!