Homok, pálmafák, szórakozás. Főleg erdélyiek látogatják a gyoroki tónál kialakított strandot
Fotó: Ghioroc Summer Fest Official
Egy kis Arad megyei település, Gyorok határában található az ország „nyugati tengerének” nevezett tó, amely turisták ezreit vonzza minden évben. Bár hivatalosan nem lehetne strandként működtetni, a pálmafás, homokos parton elegáns vendéglők, háromszáz férőhelyes rendezvénysátor, fesztiválok várják a látogatókat.
2021. szeptember 09., 08:312021. szeptember 09., 08:31
Egyre nagyobb hírnévre tett szert az elmúlt években az Arad megyei Gyorok, amelynek 1600 lakosából mintegy 500 magyar nemzetiségű. Az Aradtól mintegy 22 kilométerre fekvő községközpont mágnesként vonzza a turistákat a nyári hónapokban, mivel a településtől nyugatra fekvő, egykori homokbánya helyén létrejött tavat idegenforgalmi célokra alakították ki, ennek köszönhetően pedig
Az elmúlt években fokozatosan kiépített, fejlesztett strand előélete kapcsán Lőrincz István helyi tanácsos lapunknak felidézte, hogy őseik láttak neki a tó medréből kibányászni az elsősorban az építőiparban, leginkább betonozáshoz használt sódert.
Kezdetben csak egy kis gödör tátongott a mai tó helyén, ami idővel több hektárosra nőtt. A kitermelés során speciális berendezéssel szemcseméret alapján szétválogatták a kitermelt kavicsokat.
Gyorokról főleg a környező településekre és Temesvárra szállították a sódert.
– emlékezett vissza az önkormányzati képviselő.
Kezdetben magánszemélyek kezdtek kialakítani kisebb partszakaszt ott, ahol finomabb a homok, ahol a kitermelés során visszafolyt a szitáktól a víz a legfinomabb homokkal együtt. Jelenleg is ott van kialakítva a legnagyobb kiterjedésű napozórész, ide utólag még hordtak homokot, például Lőrincz István alpolgármesteri mandátuma idején is. „Nagyon sok, a sóderkitermelés közben egy rakásba hordott földet kellett megmozgatni ahhoz, hogy kialakuljon mai állapotában a strand. Sok tíz, száz vagon föld gyűlt össze, amit mind el kellett szállítani” – magyarázta lapunknak Lőrincz István.
Fittyet hánynak az emberek a „Fürdeni tilos!” táblákra, és a nagy nyári melegben szívesen csobbannak a közeli vagy éppen távolabbi tavakban, folyókban, holott hivatalosan Erdélyben egyetlen olyan természetes fürdőhely sincs, ahol ez engedélyezett lenne.
A tanácsos elmondta, a létesítményt működtető vállalkozók már a kezdetekkor, 20–25 évvel ezelőtt lehetőséget láttak a környéken, már akkor kibéreltek a polgármesteri hivataltól 90 négyzetméteres területeket a parttól kissé beljebb.
A gyoroki polgármesteri hivatal is épített házikókat, melyeket manapság hónapokkal előre le kell foglalni, akkora irántuk az érdeklődés. Sőt az önkormányzat pálmafákat is telepített a partra, idén pedig 3,4 millió lejt kapott a megyei tanácstól a létesítmény fejlesztésére, amely tavaly elnyerte a helyi érdekeltségű üdülőtelep státust.
A tanácsos elmondása szerint száz kilométeres körzetből állandóan érkeznek a látogatók, de akár távolabbról is, Déváról, Nagyváradról és Temesvárról is sokan járnak a gyoroki tóhoz. Egyébként
A belépőkből befolyt összeget a köztisztaságra, a part rendezésére fordítják.
Lőrincz István azt is elmondta, hogy a tó vizét rendszeresen bevizsgáltatják. Kérdésünkre, miszerint miként „működik, működhet” a gyoroki strand, miután hivatalosan az ország nyugati felében egyetlen tó sem rendelkezik engedéllyel, amely alapján strandként használhatnák, az önkormányzati képviselő nem kívánt válaszolni, azt felelte, e téren a település polgármestere az illetékes. Megróbáltuk feltenni a kérdéseinket Corneliu Popi-Morodan polgármesternek is az ügyben, ám nem sikerült kapcsolatba lépnünk vele.
Lőrincz Istvántól megtudtuk, hogy a gyorokiak nagyon szeretik a „tengerpartjukat”, büszkék rá. „Azért dolgoztunk, hogy a gyermekeinknek, unokáinknak legyen ahova kimenni. Nagyon sok munka volt ott. Én alpolgármester is voltam 2008 és 2012 között, nagy hangsúlyt fektettünk a turizmusra. Azért csináltuk, hogy a gyermekeinknek, unokáinknak legyen ahova kimenni, ne kelljen a tengerpartra, Aradra, Félixre menniük” – jelentette ki a gyoroki tanácsos. Hozzátette, szerencsére alpolgármestersége idején, illetve az elmúlt években is volt anyagi kerete az Arad megyei településnek, hogy fejlesszék a strandot. Meglátása szerint valamennyi generáció örül a létesítménynek, gyerekek és felnőttek között egyaránt sikeres.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!