Diákbarát, ugyanakkor igényesen megfogalmazott, nem lebutított tételeket kaptak az érettségizők magyarból

Pénteken magyar nyelv és irodalomból vizsgáztak az érettségizők, akadtak, akiket meglepett a harmadik tétel •  Fotó: Farkas Orsolya

Pénteken magyar nyelv és irodalomból vizsgáztak az érettségizők, akadtak, akiket meglepett a harmadik tétel

Fotó: Farkas Orsolya

Összességében véve diákbarát, nem lebutított, igényesen megfogalmazott tételeket kaptak a diákok a pénteki magyar érettségin, kreativitásukat is bevethették – mondta el a Krónikának Bíró Sára, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium magyartanára. Hermán Dániel kolozsvári érettségiző azt mondta, bár meglepte őt és társait az egyik tétel, de boldogult a vizsgán.

Kiss Judit

2024. július 05., 15:562024. július 05., 15:56

Egy szabadon választott irodalmi alkotásban szereplő történelmi személyről, Áprily Lajos egyik verséről kellett értekezniük a magyar nyelv és irodalom érettségin a vizsgázóknak pénteken.

A tételek milyenségéről Bíró Sárát, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium magyartanárát, valamint az irodalom iránt élénken érdeklődő Hermán Dániel kolozsvári érettségizőt kérdeztük.

Bíró Sára megkeresésünkre kifejtette, a tételek igazodtak a törzsanyaghoz, az elvárásrendszerhez, a követelményrendszerhez. A fő tételnek tekintett harmadik tételnél valós történelmi személyekről, jellemábrázolásokról kellett értekezniük a Bánk bán című dráma vagy egy Kós Károly-regény – Az országépítő című, az államlapító István királyról szóló, 1934-ben megjelent mű – alapján, de más alkotásból is kiindulhattak.

Bíró Sára székelyudvarhelyi magyartanár: „hiába régmúltbeliek a történelemből felsejlő történetek, tulajdonképpen ma is történelmet építünk nap mint nap” •  Fotó: Bíró Sára/Facebook Galéria

Bíró Sára székelyudvarhelyi magyartanár: „hiába régmúltbeliek a történelemből felsejlő történetek, tulajdonképpen ma is történelmet építünk nap mint nap”

Fotó: Bíró Sára/Facebook

„A történelmi személyről szóló résznél több választási lehetősége is volt a diákoknak: írhatták a Bánk bánt is, de más műről is értekezhettek. Legalábbis az én tanítványaim, de úgy gondolom, Erdély-szerte

Idézet
fel voltak készítve a diákok arra, hogy ha nagyvonalúan van a tétel megfogalmazva, akkor sok mindenről írhatnak. Még az sem volt megkötve, hogy dráma legyen-e, vagy eposz, vagy regény, így tényleg válogathattak: ott van a Kós Károly-regény, sokan Zrínyit írták, de akár Arany történelmi tárgyú balladái közül is választhatták bármelyiket”

– fejtette ki a pedagógus.

Mint mondta, ilyen szempontból a választás szabadsága mindenképpen eléggé nagymértékben adott volt. „Nem tekintem nehéznek a tételt, azért, mert segítő módon megfogalmazva, adott helyzetben tudtak másvalamibe is kapaszkodni a gyerekek. Kinek mi a kedvence, azt választhatta, sokan szeretik Arany balladáit is. A történelmi személyiségekre helyezték a hangsúlyt, a jellemábrázolásra, ilyenkor a diáknak kreatív módon kell átgondolnia a művet, és bele kell írnia az azzal kapcsolatos véleményét, a meglátását” – fejtette ki Bíró Sára.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Mint mondta, a vizsgázóknak a történelmi személyiség példaértékét kellett körüljárniuk.

Idézet
A példa értékes, hiába régmúltbeliek a történelemből felsejlő történetek, tulajdonképpen ma is történelmet építünk nap mint nap, évről évre. És vannak olyan történetek, amik jelentős mondanivalóval szolgálnak napjainkban is.

Én azt gondolom, hogy ez a gondolat megszólította a fiatalokat. Tehát hiába a régiek a történetek, de a mához szólnak, úgyhogy ilyen szempontból sem lehet kifogásolni a tételt” – mondta a magyartanárnő. .

Arra is kitért, hogy a verselemzésnél Áprilynak egy szép téli versét, a Hóban címűt kapták a diákok. „Nagyon örültem, hogy a kevésbé ismert szavakat, amit esetleg egy városi gyerek nem feltétlenül ért, – ilyen a verseben felbukkanó kecskerágó – az én diákjaim értették. »Vércseppeket hullajt a kecskerágó« – korábban tárgyaltuk a diákokkal ezt a verset és akkor sokan a kecskerágót a farkassal azonosították. Most

Idézet
attól tartottam, hogy ha így értik, teljesen mellé megy az értelmezés, félreérthető lesz az egész vers, de megnyugtattak, hogy a szövegben csillagozva volt a szó, s meg volt magyarázva, hogy a kecskerágó növényt jelent”

– magyarázta a pedagógus.

Hermán Dániel kolozsvári érettségiző: „voltak, akik megijedtek kicsit a nehezebb, konkrét tudást kívánó feladattól” •  Fotó: Hermán Dániel/Facebook Galéria

Hermán Dániel kolozsvári érettségiző: „voltak, akik megijedtek kicsit a nehezebb, konkrét tudást kívánó feladattól”

Fotó: Hermán Dániel/Facebook

Úgy fogalmazott, diákbarát volt a tétel, és ez is értékelendő. Arra is kitért, hogy a szövegértést tesztelő második tételnél a diákjai közül többen fennakadtak a „plebejus” szón. „De itt nem várnak el a kettes tételnél olyat, hogy az általános műveltségéből tudni kell egy szó jelentését. Ennél a tételnél nem feltétlenül szépirodalmi szövegeket szoktak adni, ami azért is van, hogy a szórványban élőknek se okozzon nehézséget. A plebejus a legkiszolgáltatottabb, kiszipolyozottabb réteg volt a történelemben, földrajzilag is változó, hogy mit nevezünk annak. A magyar történelmi vonatkozásban a jobbágyság, a paraszti réteg volt ez. Rómában ugye a városi szegénység, a plebs, innen jön a latin szó. De a szövegből kiderült, hogy szegényeket jelöl a szó” – mondta Bíró Sára.

•  Fotó: Farkas Orsolya Galéria

Fotó: Farkas Orsolya

Úgy fogalmazott,

összességében véve diákbarát, nem lebutított, igényesen megfogalmazott tételeket kaptak a diákok a magyar érettségin.

Hermán Dánielt, a kolozsvári Sigismund Toduța zeneiskola végzősét azért is kerestük meg a magyar tételek kapcsán, mert évek óta érdekli az irodalom, tollforgatással is próbálkozik – sikeresen, hiszen a Helikon irodalmi lap több prózai írását is megjelentette.

•  Fotó: Farkas Orsolya Galéria

Fotó: Farkas Orsolya

Dani az országos tantárgyversenyen is jól szerepelt, az első tíz helyezett között volt. Megkeresésünkre elmondta, a fő tételnek tekinthető harmadik tétel meglepte, váratlanul érte, hogy valós történelmi személyekről, jellemábrázolásokról kellett értekezniük egy irodalmi mű alapján.

Idézet
Az első tétel nem volt meglepő, sejtettük, hogy modern lírát kapunk, ezért Áprily verse nem okozott fennakadást, főleg, hogy nagyon érthetőek voltak a kérdések. A második tétel sem volt nehéz, hiszen publicisztikai szöveggel kapcsolatban kaptunk kérdéseket. A harmadik okozott kicsit fejtörést, a történelmi személyekhez kapcsoló tétel”

– mondta Dani. Hozzátette, társai reakciójából úgy látta, mindenki megijedt egy kicsit a nehezebb, konkrét tudást kívánó feladattól, hiszen a próbaérettségin és a korábbi években ennél „könnyebb” tételeket kaptak a diákok – szereplők közti kapcsolatokra, konfliktusokra kérdeztek rá főként.

Idézet
A próbaérettségin például azt kaptuk, hogy az utazás toposza a magyar irodalomban, és ebbe mindegyik mű belefért, amelyben egy szereplő eljut valahonnan valahová. Itt viszont biztosabb, pontosabb tudásra volt szükség, ami kicsit meg is ijesztett, de szerencsére úgy érzem, hogy minden szükséges információt belefoglaltam”

– mondta el az érettségiző.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Arra is kitért, hogy ő Katona József drámáját, a Bánk bánt választotta, mert a másik művet nem ismerte, és azt fejtette ki a dolgozatban, hogy a történelmi személyek a ma embere számára is példát mutathatnak.

„Egyébként a körülöttem lévő vizsgázók reakciója kicsit az ijedtség volt, mert mindenki Az arany embert tanulta meg nagyon, ugyanis úgy gondolták, hogy ha az ember ezt a regényt tudja, akkor minden témába bele lehet sűríteni valahogy” – mondta el Hermán Dániel.

korábban írtuk

Magyarok közti diszkrimináció: panasszal élt az érettségi javítás miatt egy jogvédő szervezet
Magyarok közti diszkrimináció: panasszal élt az érettségi javítás miatt egy jogvédő szervezet

Feljelentést tett a Jogvédő Csoport az Identitás Szabadságáért (AGFI) az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál a magyar érettségizők hátrányos megkülönböztetése ügyében.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Négy nap keresés után hoztak le egy ukrán állampolgárt a Máramarosi-havasokról a hegyimentők

Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.

Négy nap keresés után hoztak le egy ukrán állampolgárt a Máramarosi-havasokról a hegyimentők
2025. július 13., vasárnap

Kalotaszeg él és van jövője – üzeni a térség legnagyobb magyar ünnepe

Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.

Kalotaszeg él és van jövője – üzeni a térség legnagyobb magyar ünnepe
2025. július 13., vasárnap

Külföldi valutát tartalmazó táskát talált, a Fehér megyei rendőrség nyilvánosan megköszönte

Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.

Külföldi valutát tartalmazó táskát talált, a Fehér megyei rendőrség nyilvánosan megköszönte
2025. július 13., vasárnap

Jubilált a torockói Double Rise, minőségi kínálat várta a „napfelkelőket” (KÉPRIPORT)

Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.

Jubilált a torockói Double Rise, minőségi kínálat várta a „napfelkelőket” (KÉPRIPORT)
2025. július 13., vasárnap

Két ember meghalt egy Arad megyei közlekedési balesetben

Két ember meghalt, négyen megsérültek egy közlekedési balesetben vasárnap Arad megyében.

Két ember meghalt egy Arad megyei közlekedési balesetben
2025. július 13., vasárnap

Kiszálltak a rendőrök Emil Gânj testvéreinek lakásához, továbbra is nagy erőkkel keresik a gyilkossággal gyanúsított férfit

Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához. A nyomozáshoz közel álló források szerint egy másik nő lakásán is házkutatást tartanak.

Kiszálltak a rendőrök Emil Gânj testvéreinek lakásához, továbbra is nagy erőkkel keresik a gyilkossággal gyanúsított férfit
2025. július 13., vasárnap

Pappá szentelték az Erdélyben szolgáló afrikai piaristát

Szülőhazájában, az afrikai Kamerunban szentelték pappá a tavaly október óta Kolozsváron szolgáló Chrysanthus Yvesimbom Njungba SchP piaristát.

Pappá szentelték az Erdélyben szolgáló afrikai piaristát
2025. július 12., szombat

Együttműködnek a rendőrséggel a mezőméhesi nő meggyilkolásával gyanúsított szökevényhez közel álló személyek

Elkezdtek együttműködni a nyomozó hatóságokkal a mezőméhesi nő meggyilkolásával gyanúsított Emil Gânjhez közel álló személyek – nyilatkozták szombaton rendőrségi források. A férfit továbbra is nagy erőkkel keresi a rendőrség.

Együttműködnek a rendőrséggel a mezőméhesi nő meggyilkolásával gyanúsított szökevényhez közel álló személyek
2025. július 12., szombat

Életben tartani a kézi kaszálást – a miniszterelnök-helyettes is kaszált Csíkszentkirályon

Kaszáló Kalákát tartottak Csíkszentkirályon – közölte Facebook-oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Életben tartani a kézi kaszálást – a miniszterelnök-helyettes is kaszált Csíkszentkirályon
2025. július 12., szombat

Motoros szenvedett halálos balesetet egy kalotaszegi faluban

Egy 32 éves motoros meghalt, egy 15 éves kiskorú pedig megsérült egy péntekről szombatra virradó éjszaka történt közlekedési balesetben a Kolozs megyei Magyarkapuson. A motoros egy szabályosan közlekedő személygépkocsiba futott bele hátulról.

Motoros szenvedett halálos balesetet egy kalotaszegi faluban