Csigaként a szeretkező vagy harcoló elefántok között: geopolitikai kérdésekről beszéltek Tusványoson magyar, román politikusok

Csigaként a szeretkező vagy harcoló elefántok között: geopolitikai kérdésekről beszéltek Tusványoson magyar, román politikusok

Fotó: Tuchiluș Alex

Fajsúlyos témákat érintő előadásokkal indult a 33. Tusványos szerdai napja, Háború és béke címmel aktuális geopolitikai kérdésekről beszélgettek romániai és magyarországi politikusok a párbeszéd fontosságát hangsúlyozva. A Kálnoky Boris újságíró által moderált beszélgetésen különböző nézőpontok és vélemények találkoztak, néha ütköztek.

Tóth Gödri Iringó

2024. július 24., 18:472024. július 24., 18:47

2024. július 24., 19:112024. július 24., 19:11

A háború és béke kérdéskörét feszegette öt, magyar és román politikus, lehetőségeket és utakat keresve a konfliktusokkal tarkított jelenben. Az idei Tusványos egyik első előadása nem adott nagy válaszokat, inkább próbálta a hallgatóság számára is érthetővé tenni az aktuális geopolitikai helyzetet.

Németh Zsolt magyar országgyűlési képviselő, a Külügyi Bizottság elnöke a kritikai gondolkodás fontosságát emelte ki az aktuális geopolitikai helyzetben, a „körülnézés” fontosságát, valamint „a kooperáció értékének a hangsúlyozását a konfrontációval szemben”.

Meglátása szerint a párbeszéd sok esetben kulcsfontosságú, főként a politikai családok közötti párbeszéd, amit a Patrióták Európáért „család” is vall.

Leszögezte, a Patrióták Európáért alapításakor az alapítók szeme előtt lebegett a különbség a nacionalizmus és a patriotizmus között: „a nacionalista jogot sért, a patrióta jogot véd”. Hozzátette, nem csak az egyéni, hanem a közösségi jogok védelme is fontos, különösen nekünk, itt, a Kárpát-medencében.

Idézet
Ha úgy gondoljuk, hogy az interetnikus megbékélésnek van jelentősége a jövő Európája szempontjából, akkor a közösségi jogok védelme egyszerűen nem kerülhető meg”

– szögezte le Németh Zsolt.

Arra is rámutatott hogy a Patrióták Európáért egyesülés egyik kulcsfontosságú eszméje atlantizmus.

„Az atlantizmus mindenféleképpen közös nevező. Pedig megfelelő közelségből nézzük, a három – az osztrák, a magyar, illetőleg a cseh – alapító közül egyik liberális háttérből jön, a másik radikális jobboldali háttérből, a Fidesz meg – mondjuk úgy, hogy – az Európai Néppárt jobbközép hátteréből. És a közös nevező mégis ott van az atlantizmusban” – magyarázta. Hozzátette, az Egyesült Államok egyértelműen az atlantizmus egyik pillére, az atlantizmus pedig azt a fajta biztonságot jelenti, „amelyben mi Európában, Közép-Európában jelenleg is élhetünk”.

Az ukrajnai konfliktus kapcsán rámutatott, hogy „az oroszbérencség egyfajta gettó, egyfajta cordon sanitaire-t von az ezen gondolatot képviselők köré, és ebből mindenféleképpen ki kell törnie a béketörekvéseknek, a békepolitikának.

Leszögezte, Magyarországnak hangsúlyoznia kell, hogy amikor békéről beszél, akkor nem kapitulációra akarja rávenni Ukrajnát.

Németh Zsolt azt mondta, meglátása szerint az ukránoknak nem dolgozik az idő, számukra az európai, demokratikus és szuverén jövő akkor lesz lehetséges, ha a lehető legrövidebb időn belül sikerül elérni a tűzszünetet, és sikerül elindítani azt, hogy ne a tábornokok, hanem a diplomaták befolyásolják a folyamatokat.

Kiemelte, hogy Magyarország kiáll Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett, még akkor is, ha az ezzel kapcsolatos hogyanokra nem tudja a választ.

Azt is elmagyarázta, hogy Európa jövője szempontjából különösen fontos a keleti kérdés is, hiszen a déli front eseményei, annak alakulása szoros kapcsolatban állnak például a migráció kérdésével. Hozzátette, a biztonságos jövő szempontjából fontos lenne az afrikai viszonyok megismerése.

Gondolatai zárásaként leszögezte, hogy bár sokak szerint egyfajta globális multipolaritás irányába mozgunk, meglátása szerint az még várat magára, jelenleg egy kínai-amerikai bipolaritásnak vagyunk a nyomon kísérői.

„Egyre intenzívebb a kínai-amerikai egymásra utaltság, és a kínai-amerikai együttműködés is. Van egy hasonlat, hogy nem tudjuk, hogy amikor az elefántok ütköznek, akkor éppen harcolnak vagy szeretkeznek. A csiga szempontjából, aki az elefántok körül mozog, azt gondolom, hogy teljesen mindegy, akár harcolnak, akár szeretkeznek. Tehát meg kell találnunk a pillanatot, hogy akár az amerikai, akár a kínai viszonylatból miként tudjuk a legtöbbet kihozni a magunk számára, és ez az elkövetkezendő időszakban a sikerünk kulcsfontosságú összetevője lesz” – vélekedett Németh Zsolt.

Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt volt elnöke felidézte az első Tusványost, amikor egy rendszer megszűnése után a stabilizálódásában reménykedtek, de egyúttal bizonytalanok is voltak, hozzátéve, hogy ma még nagyobb a bizonytalanság, még nagyobbak a kérdőjelek.

„Most olyan változásokat élünk, hogy nem túlzás azt mondani: a világ nem lesz többé olyan, mint amilyen volt azelőtt” – hangsúlyozta. Hozzátette,

az a típusú nemzetközi együttműködés, amelyben egykor reménykedtek, nagy veszélybe kerül: nevezetesen hogy egy eurázsiai gazdasági tér megerősödésével az európai gazdaság nem csak az olcsó energián keresztül, hanem sok más komponensen keresztül felemelkedhet.

A politikus bírálta Ursula von der Leyen újraválasztását, a megújulás esélyének elmulasztását.

„Két logika figyelhető meg a nyugat-európai országoknak az orosz háborúhoz való viszonyulásában. Az egyikre én azt mondanám, hogy kicsit hidegháborús logika, és ezt mondta az Európai Bizottság elnöke is, akit most újraválasztottak. Európa elmulasztotta tulajdonképpen a megújulás esélyét, mert alsó hangon az lett volna a jó az egész európai intézményrendszernek és az európai bizalomnak, hogy váltsa le a korrupciógyanús, az ötéves sikertelenséget maga mögött tudó bizottsági elnököt” – szögezte le Szilágyi. Kifejtette, a hidegháborús logika nem vált be a jelen helyzetben, hisz az orosz gazdaság nem torpant meg, hanem hatékonyan átállt hadigazdaságra, és ehhez hozzátartozik az is, hogy a szankciós csomagok sem voltak körültekintően megalkotva – hiszen például a drágakőkereskedelem kérdése csak a tizedik csomagba került be.

Véleménye szerint a másik logika a diplomáciai logika, amely azt mondja, hogy nincs a konfliktusnak megoldása, vége a harctéren, mert beállhat egy kisebb-nagyobb intenzitással létező állófront, amely nem tűzszünetet jelent, hanem egy háborús állapot konszolidálását. Ami viszont tovább fogja gyengíteni Európa gazdaságát és Európa esélyeit. Szerinte Magyarországnak, a magyarságnak tisztában kell lennie az értékeivel és az érdekeivel egyaránt, amik ebben a Közép-Kelet-Európai régióban különösen fontosak.

Zárógondolatként azt is felidézte, hogy

amikor kitört a szomszédunkban a konfliktus, és Ukrajna reflektorfénybe került, reméltük, hogy a kárpátaljai magyarok helyzetének rendeződése is elindulhat. „Reméltük, hogy ezáltal az erdélyi magyarok helyzete is előtérbe kerül, és beindulnak olyan folyamatok, amelyek pozitív változásokat hoznak, de egyre kevésbé látunk erre esélyt” – mondta Szilágyi Zsolt.

Mesterházy Attila, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) korábbi elnöke és miniszterelnök-jelöltje Mádl Ferenc egykori köztársasági elnököt parafrazálva mutatott rá, hogy Magyarország kompország, amely az ország uniós csatlakozásakor lehorgonyzott azon az oldalon, a nyugati világén, ahova mindig is tartozott. Ellenben ez a komp most nem jó irányba tart, mutatott rá, kritikát fogalmazva meg a magyar külpolitikai gondolkodás kapcsán.

„A miniszterelnök tavaly Tusnádfürdőn azt mondta, hogy a politikát három idősíkon érdemes értelmezni. Van egy taktikai idősík, egy stratégiai idősík és van egy történelmsi idősík. Én azt tudom önöknek mondani, hogy a miniszterelnök politikája a külpolitika tekintetében téves a taktikai, a stratégiai és a történelmi idősíkban is” – jelentette ki. Kifejtette, hogy

a világ egyre inkább „blokkosodik”, különösen az Egyesült Államok és Kína közötti verseny következtében, és hogy ebben a helyzetben növekszik a szövetségesi rendszerek közti elköteleződés jelentősége.

Masterházy kritikusan szólt Orbán Viktor miniszterelnök politikájáról, amely szerinte téves jövőképen alapul.

Mesterházy úgy vélte, hogy Orbán tudatosan választja az orosz és kínai szövetségi rendszert, ami hosszú távon káros Magyarország számára. Hangsúlyozta, hogy ezek az országok diktatúrák, és Magyarország történelmét tekintve nem a jövőt képviselik, hanem inkább a múltat.

A béke elérésének lehetőségeit tárgyalva Mesterházy példaként említette a két Korea közötti tűzszüneti állapotot, amely Dél-Korea gazdasági fejlődését nem akadályozta meg. Ukrajna esetében is hasonló kompromisszumok szükségességét hangsúlyozta, amelyek biztosíthatják az ország jövőjét.

Mesterházy kritizálta a Fidesz 2010 óta tartó politikáját, amely szerinte Magyarország szövetségesi kapcsolatainak romlásához vezetett az Európai Unióban és a NATO-ban. Úgy látja, hogy a magyar külpolitika hatékonysága jelentős mértékben csökkent az elmúlt 14 év során, és ez tragikus Magyarország és a magyar emberek számára.

Csoma Botond RMDSZ.es parlamenti képviselő rámutatott, hogy az ukrajnai háború nagyjából állóháborúvá vált, így katonai szempontból nehéz jóslatokat tenni a kimenetele kapcsán. Mint mondta, bár van néhány tényező, amit figyelembe lehet venni, például Oroszország és Ukrajna katonai mozgósítási képességeit, de a konkrét végeredmény bizonytalan. Másfelől a béketárgyalások jelenleg nem tűnnek reális opciónak, mivel az ukrán politikai elit úgy véli, hogy az orosz érdekeket szolgálnák, Zelenszkij elnök és más vezetők a teljes területi integritást tartják elfogadhatónak Ukrajna számára.

Csoma Botond a Kína és az Egyesült Államok közötti feszültség kapcsán – ami szerinte jelentős globális konfliktus forrása –, elmondta, a helyzet tulajdonképpen hasonlít a 20. század elején Németország és Nagy-Britannia közötti feszültséghez, ami az első világháborúhoz vezetett.

Meglátása szerint Európának több figyelmet kell fordítania a saját védelmére, mivel az Egyesült Államok egyre inkább a csendes-óceáni térségre koncentrál és Amerika afganisztáni kivonulása is azt mutatja, hogy az USA csökkenti katonai jelenlétét más régiókban. „Ennek megfelelően Európának újra kell gondolnia saját biztonságpolitikai stratégiáit és több erőforrást kell fordítania a védelemre” – mondta Csoma Botond.

Mihai Răzvan Ungureanu, Romániai egykori kormányfője tréfásan azzal indított, hogy mindig az utolsó előadó a legkevésbé fontos, így ennek tudatában igyekszik rövidre fogni mondanivalóját. Rámutatott, hogy a jelenlegi helyzetben a háborúról és békéről szóló vitákban nincsenek egyértelmű válaszok, a háborúk és békefolyamatok sokszor nem az elvárt minták szerint alakulnak. Kiemelte, hogy

a világháborúk soha nem már zajló háborúkból alakultak ki, sem az első, sem a második világháború nem előzményháborúkból eszkalálódott, hanem váratlanul tört ki. Mint mondta, ő nem hiszi, hogy a sokak által beharangozott harmadik világháború fenyegetné a világot.

Arról is beszélt, hogy a béke megteremtése, fenntartása sok erőforrást igényel, és kompromisszumokra van szükség, ami jelenleg hiányzik. Ungureanu hangsúlyozta, hogy az összefogás és az együttműködés kulcsfontosságú, de a jövőbeni megoldások továbbra is bizonytalanok.

Feltette a kérdést, hogy vajon milyen drága lesz Ukrajna újraépítése a háború után, rámutatva: hogyan is tudhatná bárki a pontos választ, amikor azt sem tudjuk, hogy mivé kell majd újjá építeni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 24., szerda

Szinte az összes, nyolcadik osztályt végzett diák kilencedik osztályos helyhez jutott a számítógépes elosztás alapján

A képességfelmérő vizsgán részt vevő tanulók számítógépes elosztását követően a felvételire beiratkozott összesen 113 567 diák közül 111 960 (98,58 százalék) jutott kilencedik osztályos helyhez a megjelölt opciók alapján.

Szinte az összes, nyolcadik osztályt végzett diák kilencedik osztályos helyhez jutott a számítógépes elosztás alapján
2024. július 24., szerda

Kolozsvár 11 templomában csendül fel a Magyar Egyházzenei Biennálé muzsikája

Kolozsvár 11 templomában tartják a Magyar Egyházzenei Biennálét a Kolozsvári Magyar Napok ideje alatt, augusztus 16. és 21. között – közölték a szervezők.

Kolozsvár 11 templomában csendül fel a Magyar Egyházzenei Biennálé muzsikája
2024. július 24., szerda

A szárazság és a perzselő hőség miatt a kukoricatermés nyolcvan százaléka kárba vész Arad megyében

Nyolcvan százalékosra becsülik az aszálykárt a Nagylak környéki kukoricatermesztők, akik szerint jó, ha hektáronként 2,5 tonna termést tudnak majd betakarítani idén.

A szárazság és a perzselő hőség miatt a kukoricatermés nyolcvan százaléka kárba vész Arad megyében
2024. július 24., szerda

Vízbe fulladt egy férfi az egyik erdélyi településen

Egy 37 éves férfi belefulladt egy tóba a Maros megyei Hármasfalu határában.

Vízbe fulladt egy férfi az egyik erdélyi településen
2024. július 24., szerda

Az erőszak és az agresszivitás elleni fellépés fontosságának jegyében rajtolt el az idei Tusványos

Tiltakozni kell az erőszak és az agresszivitás eszkalációja ellen – mondta Németh Zsolt szerdán Tusnádfürdőn, a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor közéleti programjainak megnyitóján.

Az erőszak és az agresszivitás elleni fellépés fontosságának jegyében rajtolt el az idei Tusványos
2024. július 24., szerda

Székelyföldi autonómia: a román kormány nem tárgyal „arról, ami nincs” „azzal, aki nincs”

Érdekes levélváltást vont maga után az a petíció, amelyet a Székely Szabadság napjának résztvevői ez év március 10-én közfelkiáltással fogadtak el a székely vértanúk marosvásárhelyi emlékművénél.

Székelyföldi autonómia: a román kormány nem tárgyal „arról, ami nincs” „azzal, aki nincs”
2024. július 23., kedd

Elkezdődött a koncertprogram a 33. Tusványoson

A Blahalouisiana koncertjével kedd este megkezdődött a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor – közismert nevén Tusványos – vasárnap hajnalig tartó rendezvénysorozata az erdélyi Tusnádfürdőn.

Elkezdődött a koncertprogram a 33. Tusványoson
2024. július 23., kedd

Nagyboldogasszony ünnepén, a Kolozsvári Magyar Napok nyitányaként áldják meg az eredeti helyére visszaállított Mária-oszlopot

Nagyboldogasszony ünnepén, augusztus 15-én áldják meg az Egyetem utcában elhelyezett kolozsvári Mária-oszlopot – olvasható László Attila főesperesnek, a Szent Mihály Római Katolikus Plébánia plébánosának közleményében.

Nagyboldogasszony ünnepén, a Kolozsvári Magyar Napok nyitányaként áldják meg az eredeti helyére visszaállított Mária-oszlopot
2024. július 23., kedd

Súlyos baleset történt Maros megyében: két személy életét vesztette

Személygépkocsi ütközött teherautóval kedd délután Maros megyében a 15-ös országúton Gödemesterháza és Csobotány között, a balesetben két személy életét vesztette.

Súlyos baleset történt Maros megyében: két személy életét vesztette
2024. július 23., kedd

„Buddha-bélyeg” elnevezésű, veszélyes droggal kapták el az Electric Castle fesztiválra tartó erdélyi fiatalt

„Buddha-bélyeg” elnevezésű, veszélyesnek minősülő droggal kaptak egy egy erdélyi fiatalt – olvasható a Kolozsvári Rádió román nyelvű honlapján.

„Buddha-bélyeg” elnevezésű, veszélyes droggal kapták el az Electric Castle fesztiválra tartó erdélyi fiatalt