Cáfolja a temesvári orvos, hogy megsértette a székelyföldi kosaraslányokat

•  Fotó: Pixabay

Fotó: Pixabay

Cáfolja a Krónikának a temesvári megyei kórház egyik orvosa, hogy székelyföldi diáklányokat alázott meg hiányos románnyelv-tudásuk miatt. Dr. Livia Popescu szerint a kosárlabdázók kézdivásárhelyi edzője tévesen értelmezi a történteket.

Rostás Szabolcs

2018. február 21., 10:132018. február 21., 10:13

2018. február 21., 10:202018. február 21., 10:20

„Ha olyan lennék, mint amilyennek az edző úr beállít, visszautasítottam volna a lányok kivizsgálását. De szó sem volt ilyesmiről” – reagált lapunknak a temesvári Pius Brînzeu megyei sürgősségi kórház orvosa azokra a vádakra, miszerint nemrég sértően beszélt háromszéki diáklányokkal, amiért alig értenek az állam nyelvén.

Dr. Livia Popescut azzal kapcsolatban kerestük meg, hogy Farkas Alpár kézdivásárhelyi edző elmondta: a Nagy Mózes iskolás sportklub U14-es női kosárlabdacsapatának egyik játékosát a vizsgálatot végző kardiológus a végletekig megalázta, kifogásolva, hogy a 12 éves lány nem beszél románul. Az országos bajnokság elődöntőjére készülő kosarasok közül néhányan azért fordultak a bánsági megyeszékhely egészségügyi intézményéhez, mert a játékengedélyükhöz hiányzott a sportorvosi láttamozás, amit helyben pótolni kellett.

Dr. Livia Popescu kedden a Krónikától értesült a többek között ellene felhozott vádakról. Elmondta, emlékszik az esetre, arra is, hogy három lányról volt szó, szerinte azonban szó sem volt incidensről.

„Helytelen, amit az edző állít. Semmiféle incidens nem történt, egyedül amiatt volt gond, hogy a lányok nem értették az összes, általunk románul feltett kérdést, de bennünket az orvosi vizsgálat eredménye érdekelt” – nyilatkozta lapunknak a megyei kórház sportorvosi járóbeteg-rendelőjének ekográfiára szakosodott szakembere.

Elmondta, a sportolóknak normális esetben egy harminc pontból álló, többek között a páciensek és családtagjaik kórtörténetét firtató kérdőívet kellett volna kitölteniük, ám erre az idő rövidsége miatt nem volt lehetőség, mivel a kosarasoknak egy órán belül mérkőzésük volt. Dr. Livia Popescu állítja, egyikőjüket sem sértette, alázta meg.

„Egyikük jobban értett románul, a többi kevésbé, de végül is elboldogultunk. Nem értem, mi lehetett a probléma, mit állít az edző. Kizárólag a kórtörténe­tükről érdeklődtünk, nem is érdekelt bennünket, mennyire tudnak vagy nem tudnak románul.

Nem akartuk, hogy elveszítsék a mérkőzést amiatt, hogy hiányos a csapat, ezért annak ellenére igyekeztünk megvizsgálni őket, hogy semmit nem tudtunk róluk” – magyarázta a felsorolt vádakra meglepően nyugodtan és türelmesen reagáló temesvári orvos, hozzátéve: az engedély megadása amúgy nem az ő, hanem a sportorvos hatásköre volt.

korábban írtuk

Újabb súlyos kórházi visszaélés: hiányos romántudása miatt aláztak meg egy magyar kislányt Temesváron
Újabb súlyos kórházi visszaélés: hiányos romántudása miatt aláztak meg egy magyar kislányt Temesváron

Megaláztak Temesváron egy kézdi­vásárhelyi kislányt, amiért nem beszél jól románul.

A doktornő tisztázta azt is, hogy ő az edző állításával ellentétben nem belgyógyász, hanem kardiológus, a Farkas Alpár által – a Maszol portál révén – nyilvánosságra hozott küldőpapír hátoldalára pedig azt írta: „olyan gyermek, aki nem beszél románul, nem lehet információt beszerezni róla”. (Az iraton látható pecséten egyébként Popescu belgyógyászként szerepel). Mindennek azért van jelentősége, mert a kézdivásárhelyi edző szerint az orvos kézzel írott megjegyzése úgy is olvasható, értelmezhető: „ az a gyerek, aki nem beszél románul, ne utazzon a csapattal”.

Dr. Livia Popescu elmondta, alig váltott néhány szót Farkas Alpárral, kérdésünkre pedig elismerte, nem ő volt az egyetlen orvos, aki megvizsgálta a lányokat.

A kézdivásárhelyi edző különben a február 9-én történt esetet előbb a Székely Hírmondó napilapban tárta a nyilvánosság elé, majd Benkő Erika parlamenti képviselő múlt csütörtöki sepsiszentgyörgyi sajtóértekezletén bejelentette, hogy az általa vezetett Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat minden lehetséges fórumon el fog járni, ha megkapja az érintett szülők beleegyezését.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

Csak vadászattal lehet elérni, hogy a medve féljen az embertől – Évekbe telhet a medvetámadások számának csökkenése

Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tíz ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.

Csak vadászattal lehet elérni, hogy a medve féljen az embertől – Évekbe telhet a medvetámadások számának csökkenése
2025. július 10., csütörtök

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől

Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől
2025. július 10., csütörtök

„A levegőben lóg” a kolozsvári metró építése, lekezelően válaszol a polgármester a tamáskodóknak

A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.

„A levegőben lóg” a kolozsvári metró építése, lekezelően válaszol a polgármester a tamáskodóknak
2025. július 10., csütörtök

Kolozsvári magyar diákokat, sőt a Piramis zenekart is árgus szemekkel figyelte a Securitate – Zilahi Csaba emlékezik a korszakra

A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.

Kolozsvári magyar diákokat, sőt a Piramis zenekart is árgus szemekkel figyelte a Securitate – Zilahi Csaba emlékezik a korszakra
2025. július 10., csütörtök

Füst- és szénmonoxid-érzékelőket oszt szét ingyen a katasztrófavédelem

Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.

Füst- és szénmonoxid-érzékelőket oszt szét ingyen a katasztrófavédelem
2025. július 10., csütörtök

„Feljelentette” az áramszolgáltatót a partiumi kisváros polgármestere a késlekedő hibajavítás miatt

Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.

„Feljelentette” az áramszolgáltatót a partiumi kisváros polgármestere a késlekedő hibajavítás miatt
2025. július 10., csütörtök

Közúti fellélegzés Erdélyben: megnyitották a rekorddrága tordatúri gyorsforgalmit

Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.

Közúti fellélegzés Erdélyben: megnyitották a rekorddrága tordatúri gyorsforgalmit
2025. július 10., csütörtök

Tíz tábla csokoládét lopott egy nagyváradi üzletből, rablásért kell felelnie a bíróság előtt

Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.

Tíz tábla csokoládét lopott egy nagyváradi üzletből, rablásért kell felelnie a bíróság előtt
2025. július 10., csütörtök

Új székházba költözik, klubot indít Kolozsváron az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL)

A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.

Új székházba költözik, klubot indít Kolozsváron az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL)
2025. július 09., szerda

Szigorítanák az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságokat

Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.

Szigorítanák az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságokat