Brüsszeli juss: jól fizet az európai parlamenti képviselet a növekvő választási tét árnyékában

Kinek áll majd a zászló? Románia 32 képviselőt küld az Európai Parlamentbe, az RMDSZ most is bízik két mandátum megszerzésében •  Fotó: Facebook/Európai Parlament

Kinek áll majd a zászló? Románia 32 képviselőt küld az Európai Parlamentbe, az RMDSZ most is bízik két mandátum megszerzésében

Fotó: Facebook/Európai Parlament

Szűk fél esztendő van hátra a romániai voksolási szuperév első megmérettetéséig, a valós erőviszonyokat feltáró, stratégiaformáló európai parlamenti választásokig. A pártok többsége még javában dolgozik a jelöltlisták összeállításán, amelyek befutó helyei szépen fizetnek a brüsszeli-strasbourgi érdekképviseletért-jelenlétért. A két jelenlegi RMDSZ-es EP-képviselő hasonló összegeket „visz haza”, viszont az egyikük által már biztosan letudott több mandátum jóval nagyobb különleges nyugdíjjal kecsegtet.

Páva Adorján

2024. január 28., 09:542024. január 28., 09:54

Mint ismeretes, az európai parlamenti választásokon az uniós tagállamok polgárai képviselőket választanak az Európai Parlamentbe. Amint az EP választási kisokosából is kiderül, az Európai Parlament a világ egyetlen közvetlenül választott transznacionális parlamentje. Képviselői európai szinten képviselik az uniós polgárok érdekeit, a tagállamok kormányainak képviselőivel együtt új törvényeket formálnak és döntéseket hoznak velük kapcsolatban. Ezek az élet minden területére hatással vannak az Unióban.

2024. június 6. és 9. között (Romániában június 9-én) több millió választó vesz részt az európai demokrácia jövőjének alakításában. A kisokos szerint azért fontos a voksolás, mert „egyedülálló pillanat ez, amikor mindannyian közösen dönthetünk az Európai Unió jövőjéről”. A szavazás mindig fontos, történjen az helyi, nemzeti vagy európai szinten: kitűnő lehetőség arra, hogy véleményt nyilvánítsunk a minket érdeklő témákról, az előttünk álló globális kihívások kezelése érdekében és a demokrácia védelmében is.

Idézet
Minél többen szavazunk, annál erősebb a demokrácia”

– áll a tájékoztatóban, mely szerint az Európai Parlament olyan jogszabályokat fogad el, amelyek „mindenkit érintenek”: a nagy országokat és a kis közösségeket is. Utóbbi kategória képviseletében van jelen Strasbourgban (az EP hivatalos székhelyén, mely a plenáris üléseknek ad otthont) és Brüsszelben (a bizottságok üléseinek helyszínén) az RMDSZ is, amely színeiben Winkler Gyula és Vincze Loránt politizál.

Amint arról beszámoltunk, a szövetség négy fő célt fogalmazott meg az idei, Romániában június 9-én tartandó EP-választások kapcsán: „legyen erős hangunk, legyenek garantált kisebbségi jogaink, legyen több fejlesztési forrás, Európa legyen erősebb”. Bár még nincs meg a hivatalos jelöltlista, Csoma Botond képviselőházi frakcióvezető a Maszol.ro portálnak korábban úgy fogalmazott, három személyről tud, akik indulnának: a két mostani EP-képviselő és Biró Rozália bukaresti parlamenti képviselő, az Európai Néppárt Nőszervezetének elnöke. Döntés február-márciusban várható a sorrendről.

Az ötszázalékos küszöb átlépése – amelyben ismét bízik a legutóbbi, 2019-es EP-választásokon 5,26 százalékot szerző RMDSZ – két uniós bársonyszéket garantál.

Egy felmérés szerint a magyar érdekvédelmi alakulat 5 százalékkal éppen hogy átlépné a parlamenti küszöböt. Továbbra is a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) rendelkezik a legmagasabb támogatással, koalíciós partnere, a nemzeti Liberális Párt (PNL) viszont egyre jobban leszakad, és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) mögé szorult.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

A Sociopol közvélemény-kutató által készített, a hét elején közölt felmérés szerint a PSD 29 százalékkal végezne az élen, ha most vasárnap rendeznék az európai parlamenti választásokat. Az AUR 23 százalékkal áll a második, a PNL pedig 17-tel a harmadik helyen. Az elmúlt hónapokban a felmérések többsége által parlamenti bejutó helyen mért, Diana Șoșoacă fémjelezte SOS Románia pártot viszont most csupán 3 százalékon mérték.

korábban írtuk

Felmérés: élen a PSD, a PNL csak távolról látja az AUR hátát
Felmérés: élen a PSD, a PNL csak távolról látja az AUR hátát

Továbbra is a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) rendelkezik a legmagasabb támogatással, koalíciós partnere, a nemzeti Liberális Párt (PNL) viszont egyre jobban leszakad, és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) mögé szorult.

Egy még frissebb felmérés csütörtökön közölt eredményei szerint az élen továbbra is a kormány vezető erejét adó PSD áll 31 százalékkal, a második pedig koalíciós partnere, a PNL 20 százalékkal. A harmadik helyen csupán egy százalékkal lemaradva, vagyis 19 százalékkal a szélsőséges AUR áll, amit a Mentsétek meg Romániát Szövetség, a Népi Mozgalom Párt és a Jobboldal Ereje (USR-PMP-FD) alkotta Egyesült Jobboldal Szövetség követ 14 százalékkal.

Javított pozícióin az AUR mellett felbukkant másik szélsőjobboldali párt, az AUR-ból kizárt Diana Șoșoacă szenátor vezette SOS Románia, amelyet 8 százalékon mértek. Az utolsó bejutó helyen az RMDSZ áll, amely épp hogy eléri az 5 százalékos bejutási küszöböt.

korábban írtuk

Felmérés: a 30 százalékot közelítik a szélsőjobboldali erők, a bejutási küszöbön az RMDSZ
Felmérés: a 30 százalékot közelítik a szélsőjobboldali erők, a bejutási küszöbön az RMDSZ

A szélsőjobboldal támogatottsága összesen a 30 százalékot közelíti Romániában – derül ki a legfrissebb felmérésből, amelyet csütörtökön ismertettek az idén esedékes európai parlamenti választások kapcsán.

Egyébként Románia összesen 32 képviselőt küld az Európai Parlamentbe, amelyet egyes bukaresti politikusok, véleményformálók jól megérdemelt „levezető edzésnek”, „elefánttemetőnek” tartanak. Utóbbi kifejezést Radu Berceanu volt közlekedési miniszter használta egy interjúban, szinekúrának, azaz kevés vagy semmi tényleges munkával nem járó hivatalnak, állásnak is nevezve a brüsszeli „küldetést”. Amint a nyilatkozatot idéző Adevărul vonatkozó összeállításából is kiderül,

az biztos, hogy az aktív érdekképviselet vagy a puszta csendes jelenlét egyaránt jól fizet.

Egy EP-képviselő havi alap tiszteletdíja a bukaresti lap szerint 7706 euró, azaz 38 ezer lej. Emellett ingázási pénzt is biztosítanak, hogy a választott hazája és Strasbourg-Brüsszel között utazhasson (repülővel vagy vonattal). „Európai” munkanaponként további mintegy 350 euró napidíj jut a szállással, étkezéssel járó költségek fedezésére. Havonta csaknem 5000 euró az otthoni EP-képviselői iroda bérlésére, fenntartására költhető, míg maximum 28 412 euró fordítható a munkatársak fizetésére (legkevesebb negyedét az uniós intézményekben akkreditált asszisztensekre kell költeni).

Eközben egy bukaresti parlamenti képviselő vagy szenátor „csupán” havi 10 816 és 13 019 lej (2170 és 2615 euró) közötti tiszteletdíjban részesül, egyéb költségeire mintegy 35 ezer lejt (7000 eurót) fordíthat, ám ebből csak a felét kell elszámolnia, a maradékot saját felelősségre kitöltött nyilatkozat alapján „könyvelik el” – emlékeztet a bukaresti lap.

Szintén növeli az EP-képviselői munka vonzerejét, hogy a mandátum lejárta után sem engedik el a politikus kezét-zsebét: annyi „átmeneti” hónapon keresztül folyósítják tovább az alapjuttatást, ahány éven keresztül elfoglalta az uniós bársonyszéket. Tehát egy kitöltött mandátum esetén öt hónapon keresztül. Ugyanakkor különleges nyugdíj is megilleti, miután betöltötte 63. életévét: egy EP-mandátum mintegy 8000 lejes időskori pluszjuttatást ér, az összeg az uniós munkaidő függvényében változik. Az Adevărul szerint például a sorozatban második mandátumát kitöltő, illetve 2007 és 2009 között is uniós képviselőként dolgozó Corina Crețu több mint 15 ezer jeles különleges nyugdíjra számíthat ennek köszönhetően.

Winkler Gyula 2007, azaz Románia uniós csatlakozása óta EP-képviselő •  Fotó: Facebook/Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum - Kifor Galéria

Winkler Gyula 2007, azaz Románia uniós csatlakozása óta EP-képviselő

Fotó: Facebook/Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum - Kifor

Az RMDSZ EP-képviselői közül az 59 éves vajdahunyadi Winkler Gyula az ország 2007-es uniós csatlakozása óta „tapossa” a brüsszeli malmot.

A 2022-re vonatkozó vagyonbevallása szerint abban az évben nettó 85 023 euró alapfizetést kapott az Európai Parlamenttől, emellett 43 413 eurót utaltak neki a kiszállásokkal járó költségekre és 54 521 eurót egyéb elszámolható kiadásokra.

Jelenlegi erdélyi magyar képviselőtársa, a 46 éves marosvásárhelyi Vincze Loránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke első mandátumát tölti az EP-ben. 2022-es vagyonbevallásában tapasztaltabb kollégájához hasonló összegű juttatások, 84 140 eurós tiszteletdíj, illetve 45 714 és 54 521 eurós költségtérítések szerepelnek.

Vincze Loránt hamarosan első mandátumát zárja az EP-ben •  Fotó: Vincze Lóránt sajtóirodája Galéria

Vincze Loránt hamarosan első mandátumát zárja az EP-ben

Fotó: Vincze Lóránt sajtóirodája

A június 9-i európai parlamenti választás kapcsán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Szövetségi Képviselők Tanácsának minap megtartott ülésén kiemelte: okkal csalódottak az emberek, hiszen azt tapasztalják, hogy Európa elveszíti versenyképességét, a gazdaság elmarad attól, amit korábban nyújtani tudott, kettős mérce van. Mindezért azonban nem az Európai Unióra, hanem azokra a vezetőkre kell haragudni, akik rossz döntéseket hoztak, akiknek a tevékenysége nem találkozik a polgárok többségének az elvárásaival” – nyomatékosította a szövetségi elnök. Kelemen Hunor beszélt ugyanakkor arról is, hogy

Idézet
az RMDSZ-nek az erdélyi magyarok leadott szavazatainak 90 százalékát kell megszereznie ahhoz, hogy a 2024-es romániai választási év nyertese legyen”.

A választási szuperév kapcsán elmondta: „a szövetség új és jobb vezetőket akar az Európai Uniónak, új és jobb elnököt, új és jobb kormányt, új és jobb összetételű parlamentet az országnak”. Sorsdöntő ez az év, és legalább egy évtizedet meg fog határozni – hangsúlyozta a szövetségi elnök.

Mint ismeretes, az EP-voks után helyhatósági, parlamenti és elnökválasztást is tartanak idén Romániában. Az első, uniós megmérettetés tétjét így növeli, hogy feltárja az erőviszonyokat, meghatározza a pártok stratégiáit a belföldi választások előtt.

korábban írtuk

Kelemen: sorsdöntő ez az év – AZ RMDSZ február végéig lezárja az együttműködési tárgyalásokat a két kisebb magyar párttal
Kelemen: sorsdöntő ez az év – AZ RMDSZ február végéig lezárja az együttműködési tárgyalásokat a két kisebb magyar párttal

Legyen erős hangunk, legyenek garantált kisebbségi jogaink, legyen több fejlesztési forrás, Európa legyen erősebb – ez a négy fő célja az RMDSZ-nek az Európai Parlamentben – derül ki a szövetség által a Krónikához pénteken eljuttatott közleményből.

korábban írtuk

A 2024-es választási „szuperévben” is összejöhet az erdélyi magyar pártok közötti összefogás
A 2024-es választási „szuperévben” is összejöhet az erdélyi magyar pártok közötti összefogás

A korábbi két parlamenti megmérettetéshez hasonlóan a jövő évi választási „szuperévben” is hajlandónak mutatkozik az együttműködésre versenypártjaival az RMDSZ.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 19., szombat

Elmaradt a húsvéti roham: üres szálláshelyek, leárazások, zárva tartó panziók Erdély-szerte

Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.

Elmaradt a húsvéti roham: üres szálláshelyek, leárazások, zárva tartó panziók Erdély-szerte
2025. április 19., szombat

Lángra kapott, húsz hektáron ég a száraz növényzet Maroshévízen

Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Lángra kapott, húsz hektáron ég a száraz növényzet Maroshévízen
2025. április 18., péntek

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst

A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst
Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst
2025. április 18., péntek

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst

2025. április 18., péntek

A CFR megható gesztussal próbálta enyhíteni az U-szurkolók által bántalmazott fiatalok traumáját (Videó)

Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.

A CFR megható gesztussal próbálta enyhíteni az U-szurkolók által bántalmazott fiatalok traumáját (Videó)
2025. április 18., péntek

Halálos baleset történt az egyik erdélyi megyében

Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.

Halálos baleset történt az egyik erdélyi megyében
2025. április 17., csütörtök

Magyarországiak szenvedtek halálos balesetet Romániában

Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.

Magyarországiak szenvedtek halálos balesetet Romániában
2025. április 17., csütörtök

Többéves késés után végre elkészül egy alagút a páneurópai vasútvonalon (videóval)

Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.

Többéves késés után végre elkészül egy alagút a páneurópai vasútvonalon (videóval)
2025. április 17., csütörtök

Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk

Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk
Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk
2025. április 17., csütörtök

Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk

2025. április 17., csütörtök

Közel száz pap vett részt a hagyományos nagycsütörtöki krizmaszentelési szentmisén Gyulafehérváron

Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.

Közel száz pap vett részt a hagyományos nagycsütörtöki krizmaszentelési szentmisén Gyulafehérváron
2025. április 17., csütörtök

Árvíztől tartanak egy erdélyi gát megrepedt betonfala miatt, a vízügy nyugalomra int

Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.

Árvíztől tartanak egy erdélyi gát megrepedt betonfala miatt, a vízügy nyugalomra int