Brassói magyar iskola mutat példát környezetvédelem, szelektív hulladékgyűjtés, újrahasznosítás terén

A program során a hulladékokhoz, elsősorban a műanyaghoz, kezelésükhöz, újrahasznosításukhoz való felelősségteljes hozzáállásra nevelik a fiatalokat •  Fotó: ASAP

A program során a hulladékokhoz, elsősorban a műanyaghoz, kezelésükhöz, újrahasznosításukhoz való felelősségteljes hozzáállásra nevelik a fiatalokat

Fotó: ASAP

A brassói Áprily Lajos Főgimnázium egyike az ország azon hat tanintézményének, melyek példát mutathatnak a környezetvédelem, a környezettudatosság terén. Ferencz Irma, az intézmény igazgatója a Krónika megkeresésre kifejtette, hogyan jutottak be az ASAP Románia válogatásába és miről szól a program, amelybe intézményük bekerült.

Tóth Gödri Iringó

2024. március 17., 09:082024. március 17., 09:08

2024. március 17., 11:142024. március 17., 11:14

Bekerült a Műanyagot Figyelmesen Gyűjtő Hadsereg (Armata Selectării Atente a Plasticului, ASAP) elnevezésű programba a brassói Áprily Lajos Főgimnázium. A Bukarestből indult mozgalom elsődleges célja a környezetvédelem, illetve az azzal kapcsolatos problémák tudatosítása, a hulladékokhoz (elsősorban a műanyaghoz), kezelésükhöz való felelősségteljes hozzáállásra való nevelés.

A romániai diákok számára a hulladék-újrahasznosítás terén fenntartható modellt kínáló programban annak 2019-es elindulásakor még Bukarest 6. kerületének 69 iskolája vett részt, mára pedig az ország 1600 tanintézete, több mint 600 ezer diák csatlakozott a mozgalomhoz.

Ferencz Irma, a Cenk alatti város oktatási intézményének vezetője a Krónika megkeresésére elmondta, a 2023 augusztusában kiírt pályázatra szinte azonnal jelentkeztek, és mivel minden kritériumnak megfeleltek, egy hónappal később már tudták is, hogy bekerültek az ASAP-projektbe. A program keretében a műanyagok negatív hatásaira, illetve a műanyag hulladékok helyes kezelésére összpontosítanak.

•  Fotó: ASAP Galéria

Fotó: ASAP

Az igazgatónő elmesélte, hogy az egész iskola részt vesz a programban, amely alapvetően nagyon diákcentrikus.

„Miután aláírtuk az együttműködési egyezményt, megkezdődtek a projekt tevékenységei: az első lépés az volt, hogy választanunk kellett egy iskolai képviselőt, aki a projeketvezetőkkel tartotta a kapcsolatot. A mi iskolánkat Korodi Ferenc végzős diák képviseli. Ő az, akinek elküldték a teljesítésre váró feladatokat, majd ő továbbadta azokat diáktársainak és együtt megoldásokat kellett találniuk. Minden témát és feladatot határidőre kell megoldani” – mondta el a brassói iskola igazgatónője. A 237 ezer lakossal rendelkező Brassóban egyébként közel 11 ezer magyar él.

A feladok között voltak játokosak, például kérdezz-felelek típusú és kvíz típusú játékok, melyeket például a 9. és 10. osztályos tanulók játszottak az osztályfőnöki órák keretében. Az igazgatónő kifejtette, bár ezek a játékok megmozgatták a diákokat, nehézségeik is akadtak, mivel minden feladvány románul volt, a románul kevésbé jól tudó diákok kedvéért le kellett fordítaniuk a szöveges részeket.

•  Fotó: ASAP Galéria

Fotó: ASAP

Egy másik feladat az volt, hogy a diákképviselő az általa kiválasztott társakkal, egy kisebb csapattal régi, használt ruhákat újított fel az ASAP-tól kapott eszközök segítségével. Így a diákok megérthették, hogy ami régi, javításra szorul, az nem értéktelen, nem szemét, hogy a kidobás helyet új életet is adhatnak a használati tárgyaknak.

Az iskolai diákjai vitafórumot is szerveztek, ehhez tíz, az ASAP-tól kapott témából kellett kettőt kiválasztaniuk. „Ebben a feladatban a 12. osztályos diákok jól teljesítettek, nagyon szépen felkészültek rá, csoportokba szerveződtek, utánaolvastak a témának és nagyon komolyan vették a rájuk bízott feladatot” – idézte fel az intézményvezető.

Az iskola diákjai jelenleg is dolgoznak játékos feladatokon, nemrég például „mítoszvadászatba” kezdtek, azaz a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos hiedelmeket és városi legendákat kell összegyűjteniük április elejéig.

Az ASAP projekt keretében az iskola kapott egy látványos falfestményt is, amely szintén a szelektív hulladékgyűjtés, illetve az újrahasznosítás témájára összpontosít.

Az intézmény takarítószemélyzetét is bevonták a projektbe, a tisztaságért felelő alkalmazottak egyenruhát kaptak.

Az ASAP által meghívott szakemberek nagyon jól átgondolt és megszervezett műanyag- újrahasznosítási tanfolyamot tartottak, ami a diákok szerint módfelett hasznosnak bizonyult.

A brassói Áprily Lajos Főgimnáziumban intenzíven tudatosítják a diákokban azt, hogy miként viszonyuljanak felelősségteljesen a hulladékkezeléshez •  Fotó: Pinti Attila Galéria

A brassói Áprily Lajos Főgimnáziumban intenzíven tudatosítják a diákokban azt, hogy miként viszonyuljanak felelősségteljesen a hulladékkezeléshez

Fotó: Pinti Attila

A workshop egyik fő gondolata az volt, hogy minél kevesebb műanyagot használunk, annál egészségesebb lesz a természet. Szó esett kreatív ötletekről, arról, hogy a már elhasznált, felhasznált, műanyagból készült termékeket miként lehet újra – akár az eredeti rendeltetéstől teljesen eltérő módon – felhasználni.

„A projekt június 30-ig tart. Addig is papírt gyűjtünk, műanyagot hasznosítunk és próbálunk minél jobban odafigyelni a környezetünkre” – fejtette ki az igazgatónő, aki a projektben vezetőtanári szerepet vállalt. Arra a kérdésre, hogy a projekt lezárulta után miként próbálják annak tanulságait felhasználni, az intézményvezető elmondta, igyekeznek a megszerzett tudást, tapasztalatot beépíteni az iskola mindennapjaiba.

•  Fotó: ASAP Galéria

Fotó: ASAP

„Jövőbeni terveink: továbbvinni az ötletet, tudatosítani a diákokban a felelősséget, azt, hogy tartozunk a természetnek. Fejleszteni szeretnénk a „zöld kompetenciákat”. Ezenkívül nemrég egy kistérségi partnerségi Erasmus + pályázatot adtunk be, amelynek témája szintén a szelektív szemétgyűjtés és a környezetünk védelme” – fejtette ki Ferencz Irma. Hozzátette, az iskola vezetőségének rövid- és hosszútávú célkitűzése a környezetvédelem minden formájának és módozatának a támogatása, beépítése a hétköznapokba.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon

Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon
2025. július 01., kedd

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba

Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba
2025. július 01., kedd

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség

A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség
2025. július 01., kedd

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után

Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után
2025. július 01., kedd

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron

Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron
2025. július 01., kedd

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően

A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően
2025. július 01., kedd

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak

Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak
2025. július 01., kedd

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”

A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”
2025. július 01., kedd

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést

Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést
2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek