„Nem vagyok biztos benne, hogy létezik igazi Mikulás, de olyan jó várni” – Kisiskolások a Mikulásjárásról

Bár a nagyobb gyerekek már kételkednek a Mikulás kilétében, azért mindenképpen örülnek az ajándékhozónak •  Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata

Bár a nagyobb gyerekek már kételkednek a Mikulás kilétében, azért mindenképpen örülnek az ajándékhozónak

Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata

„Egyre gyanúsabb ez a Mikulás, folyton valakit mást küld el maga helyett, olyant, akinek nem igazi a szakálla” – fogalmazta meg a Krónika megkeresésére a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskola másodikos kisdiákja. Osztálytársai közül néhányan szintén megfogalmazták kételyeiket a Mikulással kapcsolatban, azonban azt is hangsúlyozták, nagyon örülnek az ajándékoknak és az ünnepnek. Tanítónőjük, Mihály Gyopár-Henrietta kiemelte, azt tartja lényegesnek az ünnepvárásban, hogy „a varázs megmaradjon a lelkünkben és egymásnak is átadhassuk”.

Kiss Judit

2023. december 05., 18:452023. december 05., 18:45

2023. december 05., 19:042023. december 05., 19:04

Természetesen nagyon örülnek a gyerekek a Mikulásnak és ajándékainak, az óvodások és kisiskolások, de még talán a nagyobbak is izgalommal várják a piros kabátos, nagy szakállú ajándékhozót. A jóságos öreg apó olykor megjelenik testi valójában a szülők vagy pedagógusok szervezkedésének köszönhetően, de az is gyakori, hogy láthatatlanságba burkolózik, és csak a szépen kipucolt csizmákban, cipőkben termő ajándékok bizonyítják, hogy tiszteletét tette. Régebben – például a múlt század második felében –

hagyományosan „szerényebb” volt a Mikulásjárás, mint manapság, a gyerekek általában mindössze almát, diót, némi cukorkát kaptak Szent Miklós ünnepén, a nagyobb ajándékokat karácsonykor hozta nekik az Angyal vagy a Kis Jézus.

Manapság ez talán a legtöbb családban másként van: akad, ahol sokfajta édességet, gyümölcsöt hoz a Mikulás, de az is megesik, hogy drágább ajándékokkal, játékokkal „rukkol elő”.

A marosvásárhelyi állatkertbe is megérkezett a Mikulás •  Fotó: Marosvásárhelyi Állatkert Galéria

A marosvásárhelyi állatkertbe is megérkezett a Mikulás

Fotó: Marosvásárhelyi Állatkert

Bár a legkisebbek, azaz az óvodások, előkészítő vagy első osztályosok nem kételkednek abban, hogy december 5-én este vagy december 6-án reggel – családonként változó, hogy melyik időpontban ajándékozzák meg a felnőttek a gyerekeket – egy nem mindennapi, talán mesebeli lény juttat el számukra némi meglepetést, a nagyobb gyerekek már gyanakszanak a Mikulás kilétét illetően.

A székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskola másodikosai közül néhányan például megkeresésünkre kifejezésre juttatták, hogy furának tűnik számukra a Mikulás-jelenség. Péter szerint „egyre gyanúsabb ez a Mikulás. Folyton valakit mást küld el maga helyett, akinek nincs rendes a szakálla és csak feltesz magára egy fehér álszakállat”. Osztálytársa, Anna nem annyira kételkedésének, hanem inkább örömének adott hangot. Mint fogalmazott, ő mindig alig várja, hogy jöjjön a Mikulás, mert ilyenkor hoz finomságokat. Igazán meglepetés volt az is, hogy ma jött az iskolába” – mesélte Anna, ugyanis az udvarhelyi iskolában kissé hamarabb tette tiszteletét személyesen az ajándékozó.

Mikulásjárás Sepsiszentgyörgyön •  Fotó: Márk János Galéria

Mikulásjárás Sepsiszentgyörgyön

Fotó: Márk János

A másodikos Villő körültekintően közelített az ünnep témájához. „Nem is a Mikulás ajándékain van a lényeg, hanem a készülődésen, azon, hogy együtt van a család” – mondta a kislány.

Andi is kétkedésének adott hangot a Mikulás kilétével kapcsolatban. „Én nem vagyok biztos abban, hogy létezik igazi Mikulás, mégis jól esik várni és készülni a jövetelére” – jelentette ki Andi. Ádám azt mondta, ő mindig megpucolja a cipőjét, hogy lássa a Mikulás, milyen rendes kisfiú. „Így a nap sok részében tesz bele ezt-azt. Ilyenkor izgatott vagyok egész nap” – vallotta be Ádám.

korábban írtuk

A nagylelkű és bőkezű Szent Miklós ünnepének története
A nagylelkű és bőkezű Szent Miklós ünnepének története

A katolikus egyház december 6-án emlékezik meg Szent Miklós püspökről, aki nagylelkű és bőkezű felebaráti szeretetével a karácsony előhírnöke. Ez a nap egyben a gyermekek által annyira várt Mikulás-ünnep is.

A másodikosok tanítónője, Mihály Gyopár Henrietta arról beszélt a Krónikának, miként tapasztalja, ünnepek közeledtével hogyan viszonyulnak a gyerekek a csodához, ajándékozáshoz. „Ezekben a napokban minél többször beszélgetünk a gyerekekkel arról, hogy mi is igazán érték ebben az ünnepvárós, rohangálós időszakban. Tökéletesen megfogalmazzák a gyerekek, hogy nem az ajándékokon van a hangsúly, habár annak is nagyon örvendenek.

A legnagyobb öröm, hogy a család együtt van, mindenki boldog, és nem a Mikulás létezése a lényeges, hanem hogy a varázs megmaradjon a lelkünkben és egymásnak is átadhassuk” – fogalmazott a pedagógus.

Marosvásárhelyen Mikulásbuszok indultak el •  Fotó: Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala Galéria

Marosvásárhelyen Mikulásbuszok indultak el

Fotó: Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala

A Mikulás szó egyébként cseh eredetű, maga az ajándékozás szokása pedig osztrák hatásra terjedt el a magyar családoknál. A Mikuláshoz köthető magyar néphagyomány a globalizáció hatására megváltozott: míg a két világháború között a Mikulás alakja a mennyben élt, a gyerekeket az égből figyelte, segítői pedig manók, angyalok vagy krampuszok voltak, addig a mai fogyasztói társadalmakban egyre inkább elterjed az a nézet, hogy Mikulás, illetve országonként más-más alak, aki a mi jóságos Mikulásunk megfelelője, a Lappföldön él, szánját rénszarvasok húzzák, a segítők pedig általában elmaradnak mellőle. Amint a Wikipédián olvasható,

a palástban, püspöksüvegben és pásztorbottal ajándékokat osztó Mikulás eredetileg a katolikus vallású vidékeken Szent Miklósnak, a Lycia római provinciában fekvő Myra város püspökének népies alakja.

Szent Miklós a gyermekek és diákok védőszentje, ezért a későbbi korokban a népi vallásosság hatására kialakult ajándékosztó püspöksüveges Mikulás előképének és mintájának tartják. 1087-ben Myrából a Dél-Olaszországi Bari városába vitték Szent Miklós ereklyéit, miután a város egyike lett Európa legjelentősebb keresztény központjainak. A Szent Miklós napi magyar népi hagyományok német hatást tükröznek. A katolikus szent kultuszát a 10. században vitték el Németországba a kereskedők.

A Gyimesekben is örültek a gyerekek a Mikulásnak •  Fotó: Dobos László Galéria

A Gyimesekben is örültek a gyerekek a Mikulásnak

Fotó: Dobos László

A középkorban szerepjátékokkal emlékeztek meg Szent Miklós tetteiről. Kezdetben a különféle játékokban a kolostori iskolák legifjabb diákja alakította Miklóst. Később ezt a szerepet a felnőttek vették át. Ebből alakult ki aztán a szokás és került Magyarországra, hogy

az ünnepnap előestéjén, egy később magyar nyelvterületen Mikulásnak elnevezett, piros köpenybe öltözött apó házról házra járt és vizsgáztatta, dicsérte, ajándékokkal halmozta el a gyerekeket, vagy éppenséggel megfenyítette, megbüntette őket.

A modern magyar néphagyomány szerint december 5. éjjelén – december 6. hajnalán a Mikulás meglátogatja a gyermekeket, s ha az elmúlt évben jól viselkedtek, kisebb ajándékot ad nekik. Ez a népszokás, azaz az ablakba kitett csizmákba ajándékot helyező titokzatos Mikulásjárás körülbelül egy évszázadra tekint vissza.

korábban írtuk

Mikulásjárás a láthatáron Kolozsváron, magyar egyetemisták vállalják az ajándékhozók szerepét
Mikulásjárás a láthatáron Kolozsváron, magyar egyetemisták vállalják az ajándékhozók szerepét

Útjukra indulnak a kincses városban a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) Mikulásai és krampuszai december 4-én, a szolgáltatást igénylő szülők november 30-ig jelentkezhetnek – közölte a szövetség.

korábban írtuk

Mikulás-nap közeledtével fokozott figyelemre int a fogyasztóvédelem elnöke
Mikulás-nap közeledtével fokozott figyelemre int a fogyasztóvédelem elnöke

Mikulás-nap közeledtével az ajándékvásárlással kapcsolatos ajánlásokat, jó tanácsokat fogalmazott meg a szülők számára az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 13., vasárnap

Kiszálltak a rendőrök Emil Gânj testvéreinek lakásához, továbbra is nagy erőkkel keresik a gyilkossággal gyanúsított férfit

Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához. A nyomozáshoz közel álló források szerint egy másik nő lakásán is házkutatást tartanak.

Kiszálltak a rendőrök Emil Gânj testvéreinek lakásához, továbbra is nagy erőkkel keresik a gyilkossággal gyanúsított férfit
2025. július 13., vasárnap

Pappá szentelték az Erdélyben szolgáló afrikai piaristát

Szülőhazájában, az afrikai Kamerunban szentelték pappá a tavaly október óta Kolozsváron szolgáló Chrysanthus Yvesimbom Njungba SchP piaristát.

Pappá szentelték az Erdélyben szolgáló afrikai piaristát
2025. július 12., szombat

Együttműködnek a rendőrséggel a mezőméhesi nő meggyilkolásával gyanúsított szökevényhez közel álló személyek

Elkezdtek együttműködni a nyomozó hatóságokkal a mezőméhesi nő meggyilkolásával gyanúsított Emil Gânjhez közel álló személyek – nyilatkozták szombaton rendőrségi források. A férfit továbbra is nagy erőkkel keresi a rendőrség.

Együttműködnek a rendőrséggel a mezőméhesi nő meggyilkolásával gyanúsított szökevényhez közel álló személyek
2025. július 12., szombat

Életben tartani a kézi kaszálást – a miniszterelnök-helyettes is kaszált Csíkszentkirályon

Kaszáló Kalákát tartottak Csíkszentkirályon – közölte Facebook-oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Életben tartani a kézi kaszálást – a miniszterelnök-helyettes is kaszált Csíkszentkirályon
2025. július 12., szombat

Motoros szenvedett halálos balesetet egy kalotaszegi faluban

Egy 32 éves motoros meghalt, egy 15 éves kiskorú pedig megsérült egy péntekről szombatra virradó éjszaka történt közlekedési balesetben a Kolozs megyei Magyarkapuson. A motoros egy szabályosan közlekedő személygépkocsiba futott bele hátulról.

Motoros szenvedett halálos balesetet egy kalotaszegi faluban
2025. július 12., szombat

Háromszéken garázdálkodó brassói férfit vettek őrizetbe: telefonos csalókra hívja fel a figyelmet a rendőrség

Harmincnapos előzetes letartóztatásba került egy 30 éves Brassó megyei férfi, aki ellen a sepsiszentgyörgyi rendőrség indított nyomozást csalás vádjával. A gyanúsított 9 ezer lejt csalt ki cégektől.

Háromszéken garázdálkodó brassói férfit vettek őrizetbe: telefonos csalókra hívja fel a figyelmet a rendőrség
2025. július 12., szombat

Ne vágjátok le a szárnyainkat! – a MAKOSZ az ösztöndíjak csökkentéséről

A Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége (MAKOSZ) közölte, feladatának érzi, hogy hangot adjon a diákoknak és pedagógusoknak.

Ne vágjátok le a szárnyainkat! – a MAKOSZ az ösztöndíjak csökkentéséről
2025. július 11., péntek

Bolyai Farkas születésének 250. évfordulójáról is megemlékeznek a Vásárhelyi Forgatagon

Augusztus 27–31. között rendezik meg a 12. Vásárhelyi Forgatagot Marosvásárhelyen. A rendezvénysorozattal idén a „vásárhelyiséget” ünneplik, valamint Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából a világhírű matematikus előtt is tisztelegnek.

Bolyai Farkas születésének 250. évfordulójáról is megemlékeznek a Vásárhelyi Forgatagon
2025. július 11., péntek

Székely Nemzeti Tanács: a nemzeti régiók védelme európai ügy

A Székely Nemzeti Tanács szerint az európai parlamenti képviselők számos elégedetlenségének és az Európai Bizottsággal (EB) szemben megfogalmazott kritikáinak nincsen más elvi kerete, mint éppen a nemzeti régiókért indított polgári kezdeményezés.

Székely Nemzeti Tanács: a nemzeti régiók védelme európai ügy
2025. július 11., péntek

Újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai, nőtt a vízszint az elöntött sóbányában

Kétnapos kényszerszünet után pénteken újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai – számolt be a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat beruházási igazgatója.

Újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai, nőtt a vízszint az elöntött sóbányában