A koronavírus-fertőzés kezelésére használt Remdesivirt a súlyos állapotban lévő betegeknek adják
Fotó: Pixabay.com
Mivel egyetlen gyártó állítja elő a világon, drágul a koronavírussal fertőzöttek kezelésére használt Remdesivir hatóanyagú gyógyszer. A sepsiszentgyörgyi kórház vezetői elmondták, az egészségügyi minisztérium csak „kiskanállal” adagolja az orvosságot a kórházaknak.
2020. október 07., 19:292020. október 07., 19:29
2020. október 07., 19:392020. október 07., 19:39
A koronavírussal fertőzöttek kezelésére használt Remdesivir hatóanyagú gyógyszer drágulására számítanak Romániában, mivel az egyetlen gyártó ezentúl a szabadpiacon értékesíti az orvosságot.
Az országba eddig is kevés jutott, András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója lapunknak úgy fogalmazott,
Roșu Mátyás, a kórház orvos-igazgatója hangsúlyozta,
A Remdesivir iránt még inkább megnőtt a kereslet, amióta kiderült, hogy Donald Trump amerikai elnököt is ezzel kezelték. Az egyetlen gyártó, az amerikai Gilead Sciences cég azonban bejelentette, hogy az Egyesült Államokban ezentúl közvetlenül a kórházaknak és nem az egészségügyi minisztériumnak adja el az orvosságot, mivel a szövetségi intézmény nem átláthatóan osztotta szét azt. Szakértők attól tartanak, ha a kórházak egymás között versengenek a gyógyszerért, nő az ára, és zavarok lesznek az ellátás ritmusában.
Alexandru Rafila főmikrobiológus, az Egészségügyi Világszervezet romániai képviselője arra figyelmeztet,
Egyelőre az Európai Bizottság felügyeli a tagállamok közötti méltányos elosztást, miután augusztusban megállapodott a gyógyszergyártóval. Akkor 63 millió euró értékben szerződtek le gyógyszert, ami 30 ezer beteg kezelésére elegendő mennyiséget jelent. A méltányos elosztást uniós szinten egy elosztási kulcs alkalmazása biztosítja az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ tanácsai alapján. András-Nagy Róbert elmondta, az egészségügyi minisztériumtól kell igényelniük a Remdesivirt, amikor éppen van készleten, elosztják a kórházak között.
Fotó: Veres Nándor
Roșu Mátyás hozzátette, a minisztérium kimutatásaiban szerepel, hogy egy kórházban éppen hány beteget kezelnek az intenzív terápiás osztályon, ennek függvényében kapják az orvosságot, legutóbb két héttel ezelőtt kaptak öt betegnek elegendő dózist.
A Remdesivirt jelenleg csak a nagyon súlyos állapotban levő, intenzív terápiás osztályon fekvő betegeknek adják.
„Ez nem a koronavírus-fertőzés gyógyítására kifejlesztetett specifikus gyógyszer, eredetileg az Ebola-vírus ellen készült, gátolja, lassítja a vírus terjedését. Jobb nem lévén, ezzel próbálkozunk, de ez sem csodaszer, szkeptikus vagyok azzal kapcsolatban, mennyire segít” – szögezte le a orvos-igazgató. Hozzátette, vannak olyan vélemények, hogy a készítmény a fertőzés első stádiumában lenne hatékonyabb, éppen azért, mert lassítja a vírus terjedését, ám a jelenlegi kezelési protokoll szerint csak a súlyos állapotban levő betegek kaphatják.
Az intravénásan adható készítménynek a megelőzésben nincs szerepe. Jelenleg egy beteg ötnapos kezelése 2340 dollárba kerül.
A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.
November elsején, pénteken egyházzenei áhítatot tartanak az elhunytak lelki üdvéért a kolozsvári Szent Mihály Templomban.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Kolozsváron lesz látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 évét bemutató vándorkiállítás.
Beiktatták tisztségébe hétfőn Bíró Barna Botondot, Hargita megye új tanácselnökét, és a székelyföldi megye közgyűlése is megalakult.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
1 hozzászólás